Nowe przepisy w fotowoltaice – sprawdź, jakie zaszły zmiany

fotowoltaika-sroda-wielkopolska

Od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania prosumentów inwestujących w fotowoltaikę. Nowelizacja ustawy o OZE zmienia zasad rozliczania energii w mikroinstalacjach o mocy do 50 kW. Sprawdź opłacalność inwestycji i aktualne zmiany w prawie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Co warto wiedzieć o zmianie przepisów w kwietniu 2022

Głównym powodem inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są rosnące koszty energii elektrycznej. Wiele osób decydujących się na OZE korzysta także z licznych dofinansowań. Przyjrzyjmy się zmianom, które weszły w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Największą z nich jest system rozliczeń prosumentów. Nowelizacja dotyczy wprowadzenia dwóch kategorii – net-billing, który dotyczy instalacji podłączonych po 1 kwietnia 2022 roku i tzw. system opustów dla istniejących już instalacji. Wszystkie te zmiany spowodowane są między innymi wymogami europejskimi, mówiącymi o konieczności dostosowania systemu rozliczeń do norm UE. Według nich prosumenci powinni mieć udział w kosztach dystrybucyjnych, na innych zasadach niż było dotychczas. Wielu ekspertów wskazuje także na odmienną sytuację sprzedawców i operatorów energii elektrycznej. Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Nowe systemy rozliczeń

Wspomniane wcześniej dwa nowe systemy rozliczeń net-billing i system opustów to jedne z najbardziej znaczących zmian. Net-billing dotyczy osób, które dokonają inwestycji po 1 kwietnia 2022 roku. Według nowych zasad energia wyprodukowana ze słońca będzie sprzedawana do sieci i kupowana przez prosumenta po standardowych cenach rynkowych. Od 1 lipca 2022 roku przez dwa lata energia fotowoltaiczna zostanie rozliczana według ceny bazującej na średniej miesięcznej. Natomiast od 1 lipca 2024 roku kwoty rozliczeń będą odnosić się do godzinowej ceny giełdowej. Ponadto cała sprzedaż energii fotowoltaicznej kalkulowana będzie hurtowo, a jej zakup detalicznie. Sprzedawca energii będzie dokonywać rozliczeń wartości odesłanej energii. Środki zostaną zgromadzone na koncie w ramach depozytu i będą mogły być użyte do pokrycia wartości energii pobranej z sieci według obowiązującej taryfy. 

Prosument wirtualny i zbiorowy

Nowe przepisy dotyczą także definicji prosumenta wirtualnego i zbiorowego. Poniżej przedstawiamy szczegóły:

  1. Prosument wirtualny – jest to odbiorca końcowy, który wytwarza energię fotowoltaiczną jedynie ze źródeł odnawialnych i zużywa ją tylko na własne potrzeby. Ta definicja dotyczy m.in. wspólnot mieszkaniowych lub osób, które nie są w stanie posiadać własnej instalacji fotowoltaicznej. 
  2. Prosument zbiorowy – czyli odbiorca końcowy, który wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł na własne potrzeby, ale w tym celu korzysta z mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem instalacji w budynku wielolokalowym z punktem poboru energii elektrycznej. Jest to duże ułatwienie dla mieszkańców budynków wielolokalowych. 

W obu tych wypadkach wytwarzanie energii elektrycznej nie powinno stanowić przedmiotu działalności gospodarczej.

fotowoltaika-kornik

Ułatwienia dla wytwórców

Mimo zmian dotyczących prosumentów wielkoformatowe instalacje fotowoltaiczne również będą mogły korzystać z szeregu ułatwień. Istotną kwestią w tej sprawie jest przedłużenie publicznych systemów wsparcia dla dużych wytwórców OZE. Dotyczy to taryf gwarantujących określone stawki za energię, systemów aukcyjnych, czy obowiązków odkupu energii przez sprzedawcę zobowiązanego dla instalacji o mocy do 500 kW. Ponadto do 30 czerwca 2047 roku przedłużone zostało wsparcie dotyczące odkupu niewykorzystanej energii po stałej cenie.

Zainteresowany instalacją fotowoltaiczną? Zadzwoń do ELKO!

Jeśli szukasz sprawdzonych ekspertów w dziedzinie fotowoltaiki – sprawdź zespół ELKO! Mamy wieloletnie doświadczenie w tworzeniu instalacji fotowoltaicznych. Realizujemy projekty na terenie Mosiny, Lubonia, Wrześni i Kórnika. Korzystamy wyłącznie z urządzeń renomowanych producentów. Skontaktuj się z nami, by uzyskać występną wycenę i poznać prognozowany czas realizacji projektu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *