Uziemienie domu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

instalacje-elektryczne-mosina

Obecnie uziemienie to niezbędny element każdej instalacji elektrycznej. Jest to nic innego jak trzeci dodatkowy przewód biegnący obok przewodu fazowego i neutralnego. Uziemienie powinno być wykonywane we wszystkich budynkach, w których użytkowane są sprzęty RTV i AGD. Najlepiej zadbać o to już na etapie budowy i projektowania instalacji elektrycznej. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o odpowiednie uziemienie swojego domu. Poniżej przygotowaliśmy szczegółowe informacje.

Spis treści

Uziemienie budynku – co to jest?

W chwili uszkodzenia przewodu elektrycznego, który łączy urządzenie z gniazdkiem, na powierzchni sprzętu gromadzą się ładunki elektryczne. Kontakt z nimi może doprowadzić do porażenia i zagrożenia życia. Instalacje elektryczne posiadające przewody uziemienia wyprowadzane z gniazdek są połączone ze sobą w jeden system, którego końcówka w postaci metalowego pręta zakopana zostaje w ziemi. Dzięki temu prąd powstały podczas uszkodzenia urządzenia lub gniazdka skieruje się do przewodu uziemiającego. Jego ładunek rozłożony zostanie w ziemi, nie wytwarzając szkody dla środowiska. Uziemienie jest podstawowym elementem ochrony przeciwpożarowej oraz odgromowej. Kwestie prawne dotyczące prawidłowego projektowania systemów uziemiających w fundamencie określone są w normie PN-EN 62305-3:2009.

Z czego składa się uziemienie?

Każda instalacja elektryczna posiadająca uziemienie powinna składać się z 5 elementów. Są nimi:

  • uziom – zespół części przewodzących, które umieszczone w ziemi lub betonie posiadają bezpośredni kontakt, tworząc połączenie elektryczne;
  • przewód uziemiający – element połączenia określonego punktu instalacji elektrycznej z uziomem;
  • zacisk probierczy – złączka pozwalająca poddawanie elementów urządzenia uziemiającego próbie elektrycznej i pomiarowi;
  • szyna uziemiająca – element łączący części przewodzące instalacji elektrycznej i urządzeń z urządzeniami uziemiającymi;
  • instalacja uziemiająca – układ połączonych elektrycznie uziomów, przewodów uziemiających i wyrównawczych lub metalowych części, jak zbrojenia fundamentów, metalowe powłoki kabli, które wykorzystane są do uziemienia.

Poznaj rodzaje uziemienia i typy uziomów

Projektowane instalacje elektryczne mogą posiadać jeden z trzech rodzajów uziemienia:

  • Ochronne – to rodzaj uziemienia typowo przeciwpożarowego w układach TT i TI. Metalowe elementy obudowy urządzeń łączą się z uziomami, które w kontakcie z ziemią zamykają obwód. Każdy przewód ochronny doprowadzany jest z bednarki, posiadającej grubość od 3 do 4 mm. W momencie obecności wielu urządzeń elektrycznych uziemiane przewody powinny być połączone na stałe z metalowymi rurami lub prętami wbitymi w ziemię, pełniącymi funkcję uziomu. 
  • Robocze – jego głównym zadaniem jest zapewnienie właściwej pracy urządzeń elektrycznych, mających bezpośrednie połączenie z siecią rozdzielczą. Chronią sieci niskiego napięcia przed skutkiem przeniesienia na nie wysokiego napięcia. Często stosowane dla urządzeń zasilanych transformatorem lub przetwornicą. 
  • Funkcjonalne – wykorzystywane do uziemienia jednego lub wielu punktów instalacji elektrycznych, gwarantują ochronę przed uszkodzeniem podczas powstawania przepięć lub właściwą pracę podczas zakłóceń. 

Natomiast jeśli chodzi o typy uziomów, wyróżniane są ich dwa rodzaje. Pierwszy – naturalny, obejmujący elementy metalowe, których podstawowe przeznaczenie jest inne niż uziemienie. Przykładem mogą być metalowe rury, zbrojenia. Drugi rodzaj uziomów to uziomy sztuczne. Zainstalowane z myślą o bezpośrednim przewodzeniu ładunku elektrycznego. 

 instalacje-elektryczne-srem

O czym jeszcze warto pamiętać?

Istotną kwestią podczas projektowania instalacji elektrycznej z uziemieniem jest jego głębokość, która powinna wynosić od 60 do 70 cm. Ponadto ważna jest też odległość od budynku nieprzekraczająca 1 m. Podczas wykonywania uziemienia należy także zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostało wykonane. Wykorzystanie elementów ze stali nierdzewnej, kwasowej czy czystej miedzi zagwarantuje żywotność uziemienia do nawet 100 lat. 

Szukasz sprawdzonego elektryka? Postaw na ELKO!

Jesteśmy doświadczonym zespołem specjalistów. Od lat wykonujemy instalacje elektryczne na terenie Śremu, Poznania, Lubonia, Swarzędza, Wrześni i Mosiny. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły. Na wstępie przedstawimy szacowany koszt przeprowadzenia prac oraz określimy ich ostateczny termin realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *