3 rzeczy, które musisz zweryfikować, zanim zdecydujesz się na fotowoltaikę

fotowoltaika

Choć fotowoltaika kojarzy nam się z nowymi technologiami, możliwość przekształcenia promieni słonecznych w energię elektryczną zaobserwowano już blisko dwa wieku temu. Dziś instalacje fotowoltaiczne dostępne są niemalże dla każdego, co niesie za sobą ogromne korzyści dla środowiska i naszych portfeli. Zastanawiasz się, czy i Ty możesz przyłożyć rękę do ratowania planety, a przy tym zadbać o domowy budżet? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim skontaktujesz się z firmą instalatorską i jak powinieneś się przygotować do montażu instalacji fotowoltaicznej.

Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne w Twoim domu

Panele fotowoltaiczne zamontować można na dachu praktycznie każdego domu, choć niektóre wykończenia wymagać będą nieco więcej pracy. Kluczowe jest jednak przede wszystkim to, by do dachu docierało jak najwięcej promieni słonecznych. Warto wiedzieć, że ta sama instalacja fotowoltaiczna wytworzy różną ilość energii w zależności od tego, w którą stronę świata skierowane będą panele. Najkorzystniejszy układ to fotowoltaika obrócona na południe. Jeśli w Twoim domu okaże się to niemożliwe, cała instalacja będzie musiała zająć nieco większą powierzchnię.

Możliwe są też inne rozwiązania, np. fotowoltaika zamontowana na dachu garażu, wiaty czy wprost na gruncie. Pamiętaj też, że płaski dach nie jest przeszkodą w zamontowaniu fotowoltaiki. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika

Oblicz swoje zapotrzebowanie i dobierz moc

Poprawne wyliczenie zapotrzebowania na prąd przez Twoją rodzinę jest niezwykle istotne przy zakładaniu fotowoltaiki z bardzo prostego powodu – jeśli ją przeszacujesz, zamontujesz zbyt wiele paneli, co oznacza niepotrzebnie wydane pieniądze, a nadmiar wyprodukowanej energii przepadnie. Jeżeli zaś Twoja instalacja fotowoltaiczna produkować będzie zbyt mało energii, czekają Cię dopłaty do rachunków za prąd. Jak dowiesz się, ile energii zużywa Twoja rodzina? Cóż, to akurat jest banalnie proste – zajrzyj do starych rachunków za prąd. Pamiętaj, tylko by zsumować cały ostatni rok, zimą bowiem potrzebujemy więcej energii, niż latem. Po obliczeniu rocznego zużycia prądu zalecamy dodać do niego jeszcze 20% w ramach buforu bezpieczeństwa. 

Bezpieczna i aktualna technologia

Fotowoltaika – jak to zwykle bywa w przypadku nowości – obrosła w wiele mitów i kontrowersji. Jednym z pojawiających się zarzutów jest zwiększone ryzyko pożarów. Czy panele fotowoltaiczne faktycznie mogą przyczynić się do pożaru w Twoim domu? Zgodnie z danymi udostępnionymi przez niemiecki TÜV Rheinland oraz brytyjski BRE National Solar Centre, pożary spowodowane zwarciem w instalacji fotowoltaiczne to raptem promil ogólnej liczby pożarów. Wyraźnie widoczna jest także tendencja do zachodzenia zwarć jedynie w panelach niskiej jakości bądź tych zamontowanych przez osoby nieposiadające wystarczających kompetencji. Jednakże przy właściwie przygotowanym projekcie oraz prawidłowej instalacji, fotowoltaika jest bardzo bezpiecznym sposobem pozyskiwania energii. 

montaz-fotowoltaiki

Wybierz profesjonalną firmę monterską 

Jak wybrać profesjonalną i doświadczoną firmę fotowoltaiczną? Zanim podejmiesz decyzję, komu powierzysz bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, sprawdź koniecznie dwie rzeczy: z jakich paneli korzysta dana firma oraz od jak dawna działa na rynku elektroinstalatorskim. Za producentów paneli fotowoltaicznych godnych zaufania uważa się następujące firmy:

  • Qcells,
  • TrinaSolar,
  • LG,
  • Fronius,
  • SolarEdge.

To właśnie tych nazw powinieneś szukać na stronie instalatora. Upewnij się ponadto, że jego oferta nie kończy się na samym montażu paneli. Powinna obejmować także okresowe przeglądy instalacji fotowoltaiki, jej naprawy oraz niezbędnie prace konserwacyjne.

ELKO – zajmujemy się fotowoltaiką

Nasza firma działa w branży już od 2009 roku, co czyni nas godnym zaufania partnerem w zakresie fotowoltaiki. Nasz zespół składa się z doświadczonym specjalistów, którzy w swojej karierze pracowali na rozmaitych budynkach oraz z instalacjami o przeróżnych rozmiarach. Działamy na terenie Mosiny, Puszczykowa, a nawet Wrześni. Konsultacja montażu i symulacja inwestycji są bezpłatne! Nie chcesz dłużej martwić się rosnącymi cenami energii i pragniesz finansowej niezależności, lecz nie zamierzasz ryzykować bezpieczeństwa swojej rodziny? Sprawdź ofertę ELKO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *