Fotowoltaika nie tylko na dachu domu – 3 miejsca, gdzie jeszcze możesz zainstalować panele słoneczne

fotowoltaika

Poprawny montaż instalacji fotowoltaicznej to klucz do udanej inwestycji i jej szybkiego zwrotu. Najczęściej wybieranym miejscem są zazwyczaj danych domów, jednak panele wbrew pozorom mogą być montowane także na pozostałej zabudowie działki, jak wiaty, czy garaże. Wszystko zależy od odpowiedniego nasłonecznienia i położenia. Jeśli zastanawiasz się, jak efektywnie wykorzystać możliwości fotowoltaiki – poznaj nasze wskazówki i propozycje miejsc, które mogą okazać się idealną lokalizacją. 

Spis treści

Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną

Najbardziej odpowiednim miejscem montażu paneli są dachy, które posiadają dużą powierzchnię. Ich optymalny kąt nachylenia powinien wynosić około 30-40º i być skierowany na południe. Dodatkową i niezbędną kwestią jest materiał, z jakiego wykonany został dach. Trwała i mocna konstrukcja wpływa korzystnie i pozwala na bezproblemowy montaż ciężkiej instalacji. Przy odpowiednio dobranych urządzeniach i parametrach fotowoltaika może zostać umieszczona zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. W przypadku pierwszej opcji do instalacji wykorzystywana jest specjalna konstrukcja, która umożliwia uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli i ich sprawne działanie.

Dach domku letniskowego czy budynku gospodarczego

Jeśli posiadasz na swojej działce dodatkowe zabudowanie w postaci budynków gospodarczych – ich dachy z powodzeniem mogą posłużyć jako miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych. Głównym wyznacznikiem opłacalności montażu paneli na tego typu obiektach jest ich lokalizacja, która gwarantuje spore nasłonecznienie, a promienie nie są ograniczona wyższymi budynkami lub drzewami. Dla osób posiadających budynki gospodarcze, które służą do prowadzenia działalności rolniczej wykorzystanie fotowoltaiki to bardzo korzystna opcja, pozwalająca na wdrożenie oszczędności poprzez OZE. Kolejną ciekawą opcją jest montaż paneli na dachach domków letniskowych. Jeśli ich konstrukcja pozwala na stabilne utrzymanie ciężaru instalacji, możliwość uzyskania dodatkowej energii elektrycznej w sezonie letnim będzie doskonałym atutem.

Wykorzystaj garaż lub wiatę garażową

Obecne konstrukcje garaży lub wiat z powodzeniem pozwalają na umieszczenie na nich paneli fotowoltaicznych. Ta opcja jest świetnym rozwiązaniem w momencie posiadania już paneli umieszczonych na dachu domu i chęci rozszerzenia pozyskiwania dodatkowej energii elektrycznej. Ponadto montaż PV na wiacie i garażu jest świetną alternatywą rozpoczęcia inwestycji, gdy dach domu nie stanowi idealnego rozwiązania i pozostaje w sporym zacienieniu, co uniemożliwia efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

fotowoltaika

Czy można zamontować panele na gruncie

Coraz więcej osób inwestujących w fotowoltaikę decyduje się na montaż paneli na gruncie. To alternatywne rozwiązanie jest idealnym sposobem na wykorzystanie OZE w sytuacji, gdy montaż instalacji na dachu żadnego z dostępnych budynków jest niemożliwy. Ten rodzaj inwestycji jest nieco droższy, ze względu na potrzebę przygotowania specjalnej konstrukcji wsporczej ogniw PV, jednak sam montaż jest o wiele łatwiejszy i pozwala na optymalizowanie ustawienia modułów. Ponadto fotowoltaika zamontowana na gruncie posiada lepszą wentylację, co gwarantuje bezpieczeństwo i brak ryzyka przegrzania. Mimo że panele są praktycznie bezobsługowe i posiadają systemy samoczyszczące, bardzo ważny jest łatwy dostęp, który umożliwia ich sprawną konserwację. 

Sprawdź ofertę ELKO i już dziś zainwestuj w fotowoltaikę!

Podczas inwestycji w panele fotowoltaiczne bardzo ważne jest skorzystanie z profesjonalnej firmy, która pomoże zaprojektować rozmieszczenie modułów oraz przeprowadzi sprawną instalację. Jeśli szukasz zespołu fachowców z wieloletnim doświadczeniem – odwiedź stronę firmy ELKO. Specjalizujemy się w zakładaniu instalacji fotowoltaicznych. Od lat wykonujemy instalacje na terenie Mosiny, Śremu i Środy Wielkopolskiej. Korzystamy z produktów renomowanych firm, a wykonana przez nas instalacja może zostać objęta dofinansowaniach programów rządowych i unijnych. Odwiedź naszą stronę internetową i poznaj szczegóły oferty. Skontaktuj się z nami w celu wstępnej wyceny, projektu i oszacowania czasu realizacji inwestycji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *