Pożar w domu? Sprawdź, jak się zachować!

gasnica-w-domu

Pożar w wielu domach odpowiada co roku za szereg zniszczeń. W jednych za utratę mienia, a w innych – zdrowia i życia. Destrukcyjny charakter ognia jest jednym z największych zagrożeń dla ludzi i nie bez powodu uchodzi za siłę natury, której warto jak najbardziej przeciwdziałać w miejscach zamieszkania. Nie wszyscy o tym wiedzą, a już z całą pewnością niewiele osób ma świadomość tego, jak postępować w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia ogniowego. Doskonale sprawdzą się nie tylko instalacje alarmowe, czyli systemy ochrony przeciwpożarowej, które uskutecznią ucieczkę i podjęcie odpowiedzialnych kroków, lecz także same zasady i zachowanie poszkodowanych. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego, co zrobić w razie pożaru w domu.

Spis treści

Poznaj zasady postępowania podczas pożaru w domu

Pożar może objąć każde pomieszczenie. Bardzo często ogień pojawia się w salonie lub w sypialni, czasami w przydomowym warsztacie, równie często w zsypach śmieci ze względu na niedopałki, nierzadko także w garażu. Zazwyczaj ogień w takich miejscach pojawia się z winy domownika, np. zaśnięcia podczas palenia papierosa, a czasami z przyczyn niezależnych od nikogo, np. wybuch baterii czy też spalenie się instalacji elektrycznej. Zagrożenie może nieść instalacja PV, dlatego warto przemyśleć jej zabezpieczenie.

Po pierwsze zadbaj o swoje bezpieczeństwo

W razie wystąpienia pożaru koniecznie podejmij wszelkie kroki mogące uskutecznić jego likwidację. Doskonale sprawdzają się w tym celu systemy alarmowe w Poznaniu, które poinformują Cię (przy instalacji odpowiednich czujników) o wystąpieniu zagrożenia ogniowego w wybranym pomieszczeniu. Więcej na ten temat dowiesz się w tekście o instalacji przeciwpożarowej w domu jednorodzinnym. Jeśli jednak nie masz do niego dostępu, szybko poinformuj innych domowników o zagrożeniu. Doskonale sprawdza się głośny krzyk. Natychmiast i bez zbędnej zwłoki poinformuj o zdarzeniu straż pożarną, dzwoniąc na numer telefonu 998 lub 112. W trakcie rozmowy warto starać się zachować spokój i przekazać dyspozytorowi wszelkie informacje na temat okoliczności wystąpienia danej sytuacji czy lokalizację.

Czego nie wolno robić podczas pożaru?

Warto wiedzieć, że pożar to sytuacja nagła, niezwykle stresująca i wywołująca w domownikach ogromny popłoch. Są jednak takie działania, które mogą dodatkowo przyczynić się do zwiększenia zagrożenia. Należy do nich między innymi wywoływanie czynności, które mogą w jakimkolwiek stopniu wpłynąć na dalsze losy domowników. Zabronione jest straszenie oraz wywoływanie paniki, która może wzmagać chęć opuszczenia budynku nawet mimo wyraźnego zagrożenia, np. zajęciem ogniem całego korytarza prowadzącego na zewnątrz.

Nie należy również iść w kierunku odwrotnym do ewakuacji, co ma chronić przed błędnymi wnioskami innych domowników, a także zatrzymywać się w chwili nagłego biegu. Nie można również wracać do płonącego budynku po pozostawione w nim przedmioty – weź je ze sobą tylko wtedy, kiedy w dalszym ciągu przebywasz w danym pokoju i możesz wziąć je ze sobą bez zwiększania zagrożenia. Unikaj również otwierania okien i drzwi na zewnątrz, jeśli nie planujesz przez nie uciec. Dostęp większej ilości tlenu może wzmocnić siłę ognia.

instalacja-przeciwpozarowa

Ewakuacja z płonącego budynku

Ewakuacja z budynku to działanie, które wiąże się z ogromnym stresem domowników. Przede wszystkim wybierz najkrótszą, lecz także najbezpieczniejszą drogę ucieczki, biegnąc w kierunku np. drzwi wejściowych. Zawsze przed otwarciem drzwi pokojowych, oceń ich temperaturę, dotykając klamki bądź samego skrzydła – jeśli jakikolwiek element jest gorący, to z całą pewnością za drzwiami znajduje się duży ogień. Wybierz inną drogę ucieczki, skorzystaj z balkonu lub tarasu, jeżeli masz taką możliwość.

Podczas biegu schyl się jak najwyżej, aby uchronić się od wdychania dwutlenku węgla w nadmiernej ilości, a także zakryj swój nos oraz usta, aby w rezultacie nie wdychać niebezpiecznych oparów palących się przedmiotów i dymu. 

Zabezpiecz swój dom przed pożarem już dziś!

Zawsze warto przemyśleć montaż instalacji zwiększających bezpieczeństwo domowników. Doskonale sprawdzają się systemy alarmowe, dzięki którym ocenisz zagrożenie znacznie efektywniej. Połączone ze sobą alarmy sprawią, że będziesz mógł szybciej zareagować na zagrożenie i podjąć kroki jeszcze zanim ogień dotrze do pokoi mieszkalnych. Jako firma ELKO już od lat montujemy systemy alarmowe w Poznaniu, Wrześni i Luboniu – skorzystaj z naszej wiedzy i zleć nam zaprojektowanie oraz wdrożenie instalacji już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *