Co warto wiedzieć o instalacji przeciwpożarowej w domu jednorodzinnym

systemy-alarmowe

Zabezpieczenie domu przed pożarem i właściwie dobrane instalacje alarmowe to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i bliskich. Nowoczesne systemy ochrony przeciwpożarowej dają wiele możliwości i mogą być wykorzystane w każdym domu jednorodzinnym. Podczas niespodziewanego wybuchu pożaru ważna jest szybka reakcja, która pozwoli na zatrzymanie rozprzestrzeniania się płomieni. Jeśli zastanawiasz się, jaki system alarmowy wybrać – poniżej przedstawiamy kilka istotnych wskazówek i informacji. 

Spis treści

Zabezpiecz swój dom przed pożarem

Jednym z najczęstszych powodów występowania zagrożenia pożarowego jest błędne użytkowanie instalacji grzewczych. Zaniedbywanie obsługi pieców i kominków stanowi największe ryzyko. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wyposażenie domu w specjalne systemy alarmowe, składające się z detektorów dymu, czadu i pożaru. Kolejną niezbędną kwestią są gaśnice, koce i drzwi przeciwpożarowe. Wszystkie tego typu urządzenia powinny być umiejscowione w przestrzeni, która jest najbardziej narażona na wybuch pożaru, np. kotłowni. Podstawową częścią każdej instalacji alarmowej są wspomniane czujniki, które odpowiedzialne są za informowanie domowników o powstałym zagrożeniu.

Obowiązujące przepisy przeciwpożarowe

Standardowy dom jednorodzinny nie posiada więcej niż trzy kondygnacje naziemne. W związku z tym nie obowiązują żadne konkretne przepisy prawne nawiązujące do szczególnej ochrony przeciwpożarowej. Dotyczy to także miejsc o kubaturze do 1000 m, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, wytwórcza i handlowa oraz budynków do 1500 mprzeznaczonych do rekreacji i wypoczynku. Te kwestie potrafią sprzyjać bagatelizowaniu zagrożenia, jednak bardzo ważne jest zabezpieczenie domu w odpowiednie instalacje alarmowe niezależnie od charakteru i przestrzeni.

Jedyne ważne ograniczenia prawne dotyczące ochrony przeciwpożarowej związane są z ustawieniem budynku na działce. Jednak ta kwestia zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich wykonany będzie dom. Główną zasadą jest zachowanie czterometrowego odstępu budynku murowanego, posiadającego okna skierowane na niezabudowaną działkę. W przypadku dwóch domów z oknami skierowanymi na siebie wzajemnie ich odległość nie może wynosić mniej niż 8 m. Natomiast jeśli chodzi o domy drewniane, ten dystans zwiększa się do 12 m. Prawo ochrony pożarowej mówi także o składowaniu opału na działce, który nie może być przechowywany na strychach ani w piwnicach. 

Systemy ochrony przeciwpożarowej

Nowoczesne systemy alarmowe to różnego rodzaju instalacje przeciwpożarowe, pozwalające na szybkie wykrycie zagrożenia. Odgrywają one również dużą rolę w kwestii ostrzeżenia i przeprowadzenia ewakuacji. Podstawowe elementy to przede wszystkim system sygnalizacji, oddymiania i instalacje wspomagające sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej. Tego typu rozwiązania to rozmieszczone na terenie domu czujniki, które wykrywają pojawiający się dym i podwyższoną temperaturę. W momencie zagrożenia informacje z czujników trafiają do centrali systemu, która w zależności od zaawansowania pozwala uruchomić alarmy dźwiękowe i zainicjować działanie pozostałych funkcjonalności systemu. Profesjonalne instalacje pozwalają na wysłanie informacji o zagrożeniu do danej jednostki straży pożarnej, odcięcie zasilania w budynku, uruchomienie oświetlenia ewakuacyjnego i rozpoczęcie oddymiania oraz działanie stałych urządzeń gaśniczych. 

czujnik-dymu

Urządzenia alarmowe i gaśnicze

Podstawowe urządzenia w tego typu instalacji to przede wszystkim czujniki dymu i czadu. Kolejnym ważnym wyposażeniem jest poręczna gaśnica, klapy dymowe służące do oddymiania oraz drzwi przeciwpożarowe. Wszystkie tego typu urządzenia powinny posiadać atesty VdS, DIN lub TÜV/Kriwan. Należy jednak pamiętać, że zasięg jednego czujnika to około 40 m, a ich rozlokowanie i sprawne działanie zależy od wielkości powierzchni.

Postaw na profesjonalistów z ELKO!

Zadbaj o bezpieczeństwo w swoim domu razem z firmą ELKO. Jako zespół profesjonalistów montujemy systemy alarmowe na terenie Poznania, Wrześni i Lubonia. Mamy wieloletnie doświadczenie i korzystamy wyłącznie z wysokiej jakości urządzeń. Odwiedź naszą stronę internetową, na której znajdziesz szczegółowe informacje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *