Dowiedz się, jak zintegrować monitoring z systemami alarmowymi

monitoring-alarmy

Bezpieczeństwo mienia i bliskich należy do naszych najwyższych priorytetów. Będąc w domu oraz wychodząc z niego, pragniemy, aby zarówno rodzina, jak i posiadane przedmioty były chronione przed różnymi zagrożeniami – ze strony osób o nieuczciwych zamiarach, pożaru czy innych niebezpieczeństw. Odpowiedni monitoring oraz zintegrowane z nim alarmy odgrywają kluczową rolę w dbaniu o zabezpieczenie domowników i nieruchomości. Dowiedz się więc, jak je zintegrować.

Spis treści

Monitoring z alarmem: sprawdź, jakie masz możliwości

Choć systemy alarmowe oraz wizyjne zwykle kojarzą się z włamaniami i próbami grabieży majątku, to w rzeczywistości mogą one służyć także do ochrony przed innymi zagrożeniami. Przede wszystkim alarmy to nie tylko m.in. czujniki ruchu i głośne syreny przy nieuprawnionym otworzeniu drzwi. To również m.in. czujniki, w tym dymu, niezbędne w sytuacji, gdy chcesz chronić siebie, bliskich i dom przed rozmaitymi niebezpieczeństwami. Integracja z monitoringiem umożliwia identyfikację ich i podjęcie odpowiedniej reakcji.

Warto wiedzieć, że system wizyjny z alarmowym dla nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego często wiąże się z integracją z tzw. domami inteligentnymi. Dzięki temu możesz kontrolować i zarządzać alarmami i monitoringiem z poziomu urządzenia mobilnego.

Dlaczego warto zintegrować monitoring z systemem alarmowym?

Głównym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest bezpieczeństwo – Twoje, bliskich Ci osób, a także Twojego domu i wszystkich rzeczy, znajdujących się na terenie posiadanej nieruchomości. Alarmy i monitoring działają bowiem z jednej strony odstraszająco na potencjalnych włamywaczy, a z drugiej – pozwalają szybciej reagować w sytuacjach zagrożenia przez np. wezwanie odpowiednich służb czy poinformowanie o zdarzeniu bliskich.

Z drugiej strony – taka integracja zwiększa komfort korzystania z tych rozwiązań. Nieuprawnione otwarcie drzwi? Dym w korytarzu? Nie musisz samodzielnie monitorować sytuacji, gdyż o wszelkich niepokojących zdarzeniach poinformuje Cię system. To zwiększa też Twoją pewność bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy jesteś daleko poza domem.

Jeśli dodatkowo dysponujesz rozwiązaniami z obszaru Smart Home – zazwyczaj wszystkie jego elementy będziesz miał w obrębie jednej aplikacji. Łatwo więc przeskoczysz od zarządzania np. temperaturą czy wentylacją do systemów alarmowych i monitorowania.

Mniej oczywista korzyść z integracji alarmu z monitoringiem to potencjalnie niższa składka za ubezpieczenie nieruchomości. Towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą przychylniej na te domy, które są dodatkowo zabezpieczone przed kataklizmami czy włamaniami. A to jedynie część zalet inwestycji w takie rozwiązania.

monitoring-poznan

Integracja monitoringu z systemem alarmowym krok po kroku

Połączenie takich systemów wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplanowania całego układu. Musisz w pierwszej kolejności określić wysokość budżetu, jaki jesteś gotów na to przeznaczyć. Uwzględnij przy tym swoje potrzeby, tj. czy chcesz np. zainwestować jedynie w alarmy przeciwwłamaniowe, czy także urządzenia informujące o innych zdarzeniach.

Tworząc taki system, określ najważniejsze punkty, gdzie mają znaleźć się alarmy i kamery. Urządzenia te powinny m.in. śledzić sytuację przy wejściach/wyjściach do domu, w tym też w oknach. Elementy alarmowe natomiast, informujące o zadymieniu, muszą się znaleźć wszędzie tam, gdzie istnieje potencjalne ryzyko zaprószenia ognia, więc np. w kuchni czy kotłowni, ale i w innych newralgicznych miejscach.

Następny krok to wybór odpowiedniej platformy i dostawcy. Jeśli inwestujesz w takie urządzenia od podstaw – wydatek będzie z pewnością większy, ale – decydując się na sprawdzonego wykonawcę – masz gwarancję, że monitoring i urządzenia alarmowe będą ze sobą w pełni kompatybilne. Później następuje montaż części systemu, a następnie ich konfiguracja.

Zadbaj o bezpieczeństwo rodziny i firmy razem z ELKO

Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt funkcjonowania każdego z nas. Mając rodzinę i dom, często zaprzątamy sobie głowę o ich ochronę. Dzięki alarmom i monitoringowi można lepiej o nią zadbać. W takiej sytuacji tym ważniejsze jest postawienie na współpracę z dobrym partnerem. Firma ELKO, działająca m.in. w Kórniku, Puszczykowie i Wrześni, specjalizuje się w projektowaniu i montażu instalacji alarmowych i wizyjnych. Chętnie pomożemy dobrać rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *