Klimatyzacja zasilana energią słoneczną – sprawdź to rozwiązanie

klimatyzacja-fotowoltaika

Upały są coraz bardziej dotkliwym problemem. Latem nierzadko przez długi czas temperatury potrafią utrzymywać się na poziomie powyżej 30°C. Dodatkowo słoneczne dni bez chmur, zapewniających choć odrobinę cienia, sprawiają, że nagrzewają się także mury domów, sprawiając, że nawet one nie dają upragnionego schronienia… Chyba że mają klimatyzację. Dzisiaj zasilać ją może fotowoltaika. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Dowiedz się tego z tekstu poniżej!

Spis treści

Zyskująca na popularności fotowoltaika

Panele słoneczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród polskich konsumentów, także wśród przedsiębiorców. Niosą ze sobą bowiem szereg korzyści, jakie trudno przecenić. Przede wszystkim – to poszerzenie swojej niezależności od dostaw energii elektrycznej z zewnętrznych źródeł. Nawet w mniej słoneczne dni fotowoltaika jest w stanie wygenerować dość energii, by zasilić wiele urządzeń w domu.

Z drugiej strony – często systemy solarne wykorzystuje się do zasilania poszczególnych instalacji w domu. Tyczy się to m.in. CO i CWU, a – coraz częściej – także klimatyzacji. W takim przypadku panele fotowoltaiczne mogą być połączone z danymi sprzętami w układzie zamkniętym, kompletnie niezależnym od zewnętrznych sieci energetycznych. Jakie zaś niosą ze sobą korzyści? O tym opowiadamy poniżej.

Główne zalety klimatyzacji słonecznej

Klimatyzatory, ze względu na ww. wzrost średnich temperatur latem, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych. Problem w tym, że w warunkach rosnących cen energii ich eksploatacja staje się coraz droższa, tym bardziej że są dni, w które działa praktycznie przez cały czas. A co, jeśli połączy się ją z fotowoltaiką? Wtedy zużycie energii przez nią staje się dużo mniejszym kłopotem.

Panele słoneczne są w stanie bez problemu zasilić klimatyzator, niezależnie od sieci zewnętrznej. To z kolei oznacza realne obniżenie rachunków za prąd. Szczególnie jeśli działa ona w słoneczne dni. Kolejna korzyść z połączenia fotowoltaiki z klimatyzacją w domu to wyższa autokonsumpcja. Można bowiem wykorzystać więcej energii wytwarzanej przez system solarny w domu, co pozwala ograniczyć przekazywanie jej do – obecnie mało wydajnych – publicznych sieci przesyłowych. Taka zależność sprawia, że jak najbardziej uprawnione jest stwierdzenie, że dzięki panelom słonecznym za darmo ochłodzi się cały dom!

Warto dodać, że fotowoltaika często zasila nie tylko klimatyzator, ale i inne systemy. Innymi słowy – podłączysz ją również do układu CO i CWU, dzięki czemu masz i chłodzenie, i ogrzewanie w jednym. Prąd z paneli może płynąć też w gniazdkach. Zyskujesz więc szereg korzyści, a sama inwestycja w relatywnie krótkim czasie zacznie się zwracać.

Poznaj koszt instalacji i wymagania

Ile kosztuje taki system? Wkład początkowy nierzadko wydaje się dość wysoki. Trzeba bowiem uwzględnić koszt fotowoltaiki o odpowiedniej mocy (zdolnej zaspokoić zapotrzebowanie domowników na energię) oraz wszystkich niezbędnych do jej funkcjonowania elementów, a także montażu. Ponadto musisz uwzględnić wydatek związany z zakupem i instalacją klimatyzatora. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że ceny uzależnione są od producenta i zaawansowania rozwiązań.

W praktyce więc na połączenie fotowoltaika – klimatyzacja trzeba przygotować budżet rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na oba rozwiązania jednak można pozyskać dotacje z lokalnych i państwowych funduszy.

fotowoltaika-poznan

Postaw na profesjonalny montaż paneli

Skoro więc istnieje opcja uzyskania dodatkowych pieniędzy na ten cel – nie warto oszczędzać. Należy postawić na sprawdzoną firmę, która potraktuje Twoje potrzeby indywidualnie i podejdzie do realizacji inwestycji kompleksowo. Taki partner powinien również dysponować urządzeniami pochodzącymi od renomowanych marek, co zapewnia ich wyższą niezawodność i wydajność. Tylko wtedy zyskujesz pewność, że poczyniona inwestycja będzie działała tak, jak tego oczekujesz i zacznie się zwracać.

ELKO – wiemy wszystko o fotowoltaice

A jeśli szukasz w Mosinie, Poznaniu czy Śremie specjalistów od instalacji solarnych – zachęcamy już teraz do skorzystania z usług naszej firmy. W ELKO wiemy wszystko o nowoczesnej fotowoltaice. Mamy na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów, a także liczne grono zadowolonych klientów. Chcesz dowiedzieć się więcej o połączeniu fotowoltaiki z klimatyzacją? Zapraszamy do kontaktu! Chętnie opowiemy Ci więcej o zaawansowanych rozwiązaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *