Inwestycja, która się opłaca. Dowiedz się więcej o czasie zwrotu z fotowoltaiki

fotowoltaika-poznan

W dobie rosnących cen energii elektrycznej coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi źródłami energii. Jednym z nich jest fotowoltaika, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Czy inwestycja w panele solarne naprawdę się opłaca? Jakie czynniki wpływają na czas zwrotu i co warto wiedzieć o opcjach dofinansowania? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, analizując opłacalność systemów wykorzystujących energię słoneczną do zasilania budynku.

Spis treści

Dowiedz się więcej o opłacalności fotowoltaiki

Jest to technologia pozwalająca na przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną za pomocą paneli solarnych. Inwestycja w fotowoltaikę może przynieść wymierne korzyści finansowe zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorców. Trzeba jednak uwzględnić, że opłacalność takiego rozwiązania zależy od wielu czynników, takich jak:

  • koszt zakupu i montażu instalacji,
  • ilość produkowanej energii,
  • możliwość skorzystania z dofinansowania i ulg podatkowych.

Choć początkowy wydatek może stanowić obciążenie dla budżetu, warto pamiętać, że panele solarne to inwestycja, która z czasem się zwraca dzięki oszczędnościom związanym z wydatkami na energię elektryczną. 

Jak liczyć czas zwrotu inwestycji

Warto mieć na uwadze okres, po którym wartość oszczędności uzyskanych dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki zrówna się z kosztem poniesionym na jej zakup i montaż. Przyjmuje się, że przeciętny czas zwrotu inwestycji wynosi od 7 do 12 lat. Trzeba jednak pamiętać, że może się on różnić w zależności od indywidualnych warunków.

Aby obliczyć czas zwrotu inwestycji, należy uwzględnić takie czynniki jak koszt instalacji, wielkość systemu, ilość produkowanej energii, ceny energii elektrycznej oraz ewentualne dofinansowania i ulgi podatkowe. Warto skorzystać z doradztwa firmy zajmującej się montażem paneli solarnych, która dzięki doświadczeniu będzie w stanie udzielić szczegółów na temat kosztów fotowoltaiki.

Czynniki wpływające na czas zwrotu

Na to, jak szybko zwróci się koszt paneli solarnych, wpływa szereg czynników. Po pierwsze, im wyższa moc instalacji, tym więcej energii będzie wytwarzać. To z kolei przekłada się na większe oszczędności dzięki fotowoltaice. Po drugie, istotne jest nasłonecznienie – im więcej promieni słonecznych dociera do paneli, tym więcej energii wyprodukują. Po trzecie, wartość oszczędności zależy od ceny energii elektrycznej. Trzeba pamiętać, że im wyższa jest aktualna cena energii, tym szybciej zwróci się inwestycja.

 fotowoltaika-elkoinstalacje

Dofinansowania i ulgi podatkowe

W Polsce istnieje kilka programów dotacji i ulg podatkowych dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Dzięki nim można znacznie obniżyć koszt zakupu i montażu instalacji, co przekłada się na krótszy czas zwrotu inwestycji. Warto sprawdzić, czy można skorzystać z takich programów jak: 

  • „Czyste Powietrze” – oferuje dofinansowania termomodernizacji, w tym do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Istnieje kilka poziomów wsparcia z różnymi dopłatami. 
  • „Mój Prąd” – skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Oferuje dopłaty do instalacji fotowoltaicznych na własnych nieruchomościach. 
  • Agroenergia – program ten skupia się na wsparciu dla rolników, chcących zainwestować w OZE. Oferuje dopłaty, których wysokość uzależniona jest od mocy instalacji. 
  • Stop Smog – jest to wsparcie finansowe na inwestycje zmniejszające emisję zanieczyszczeń, w tym na instalacje fotowoltaiczne. 

Oprócz dofinansowań istnieją również ulgi podatkowe związane z fotowoltaiką. Jest to atrakcyjna forma wsparcia dla osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala odliczyć od podatku część wydatków poniesionych na montaż paneli słonecznych. 

ELKO – montaż fotowoltaiki w Wielkopolsce

Chcesz cieszyć się oszczędnościami na energii elektrycznej i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2? Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, rozważ współpracę z firmą ELKO. Oferujemy kompleksowe usługi związane z montażem instalacji fotowoltaicznych. Działamy na terenie całego województwa wielkopolskiego, obsługując takie miasta jak Poznań, Swarzędz czy Września. Jeśli jesteś zainteresowany montażem fotowoltaiki w tych miejscowościach lub okolicach, skontaktuj się z firmą ELKO i dowiedz się więcej o możliwościach współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *