Magazyn energii 10 kW – na ile wystarczy? Sprawdź wskazówki ekspertów ELKO

fotowoltaika-poznan

W obliczu rosnących cen energii i rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób decyduje się na niezależne źródła zasilania. Systemy odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym również fotowoltaika, mogą zostać wyposażone w magazyn energii – urządzenie, które opłaca się pod wieloma względami. Specjaliści ELKO przybliżają, jak efektywnie wykorzystać baterię o pojemności 10 kW, aby zwiększyć niezależność energetyczną swojego gospodarstwa domowego. 

Spis treści

Magazynowanie prądu: dowiedz się więcej

Aby zrozumieć ten proces, warto najpierw poznać urządzenia, które za niego odpowiadają. Najważniejszym jest oczywiście magazyn energii – jego rolą w instalacji jest przechowywanie wyprodukowanego prądu, co umożliwi późniejsze wykorzystanie nadwyżek. Akumuluje on energię w okresach niskiego zapotrzebowania lub wysokiej produkcji, np. w słoneczne dni, i udostępnia ją, gdy jest potrzebna. 

Kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii jest inwerter, który konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC), umożliwiając zasilanie urządzeń domowych. Aby system funkcjonował efektywnie, wymagany jest inwerter hybrydowy, zarządzający zarówno ładowaniem baterii, jak i dystrybucją energii. 

Pojemność magazynu ma znaczenie

Pojemność magazynu energii, wyrażona w kilowatach (kW), określa ilość energii, jaką można zgromadzić i później wykorzystać. Urządzenie 10kW podłączone do fotowoltaiki jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa domowego przez określony czas, zależny od indywidualnego zużycia i sposobu gospodarowania energią. Nie będzie on za to dobrym rozwiązaniem dla budynków wielorodzinnych czy przedsiębiorstw. 

Jak długo ładuje się magazyn energii?

Czas ten zależy od kilku kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wśród nich największe znaczenie mają: 

  • moc źródła ładowania
  • aktualny stan naładowania magazynu
  • warunki pogodowe – w przypadku fotowoltaiki słoneczne dni zwiększają efektywność ładowania, 
  • efektywność systemu – straty energii podczas konwersji i przesyłu mogą zwiększyć czas ładowania, 
  • konfiguracja systemu, np. ograniczenia mocy ładowania ustalone przez inwerter. 

Przy optymalnych warunkach magazyn energii o pojemności 10 kW może zostać naładowany do pełna w ciągu jednego dnia słonecznego. 

Na jak długo wystarcza 10 kW?

Zapotrzebowanie na energię jest zmienne i zależy od wielu czynników, w tym od liczby osób w gospodarstwie domowym, efektywności energetycznej urządzeń oraz zwyczajów użytkowników. Jeśli zastanawiasz się, na ile wystarczy magazyn 10 kW przy przeciętnych warunkach, szacunkowo można określić, że zapewni energię do zasilenia domu przez około 2 dni bez dostępu do sieci lub innych źródeł zasilania. 

fotowoltaika-kornik

Kiedy korzystać z magazynu energii?

Opłacalność takiego rozwiązania może się zasadniczo różnić w zależności od indywidualnych potrzeb oraz przeciętnego zużycia prądu w danym budynku. Magazyn energii znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach, np.: 

  • podczas awarii sieci – jako niezależne źródło zasilania, 
  • w celu optymalizacji kosztów – umożliwia wykorzystanie zgromadzonej przez fotowoltaikę energii w okresach wysokich taryf, 
  • do zasilania w nocy – gdy produkcja energii z paneli jest niemożliwa, 
  • w ramach samowystarczalności – to dobre rozwiązanie dla osób dążących do niezależności od dostawców energii. 

Fotowoltaika? Zgłoś się do ELKO!

Inwestycja w magazyn energii to krok ku niezależności energetycznej i ekologicznemu stylowi życia. Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca, korzyści płynące z takiego rozwiązania mogą Cię przekonać! Magazyn o pojemności 10 kW połączony z instalacją solarną umożliwia efektywne gospodarowanie wyprodukowaną energią, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i oszczędności finansowe. ELKO, jako ekspert w dziedzinie fotowoltaiki i magazynowania energii, oferuje kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta w Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Puszczykowie i sąsiadujących miejscowościach. Nasze usługi obejmują doradztwo, projektowanie, instalację oraz serwis systemów OZE. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać najlepszą dla Twojego domu technologię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *