Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę montującą instalację fotowoltaiczną?

fotowoltaika-wrzesnia

Planujesz montaż instalacji PV? Fotowoltaika to popularne rozwiązanie, które pozwoli ci produkować własną energię z promieni słonecznych, obniżyć rachunki za prąd i dołożyć swoją cegiełkę do dbania o dobro naszej planety. Jak jednak wybrać firmę, która zamontuje instalację? Podpowiadamy! Przeczytaj, dowiedz się, jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas doboru instalatora i zaufaj profesjonalistom w swojej dziedzinie.

Spis treści

Fotowoltaika – popularne i ekologiczne rozwiązanie

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej zainteresowanie produkcją zielonej energii cały czas rośnie. Fotowoltaika doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych, a liczne programy dofinansowań oraz akcje promocyjne sprawiają, że z tego typu rozwiązania coraz chętniej korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Panele fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać prąd na potrzeby gospodarstwa domowego lub rolnego, zakładu produkcyjnego czy firmy usługowej.

Rosnące ceny energii sprawiają, że przydomowa mini-elektrownia słoneczna staje się bardzo kuszącym rozwiązaniem, które pozwala oszczędzać i uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Dużą zaletą jest także obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i dbałość o naturalne środowisko. Dodatkowo inwestycja w fotowoltaikę pozwala podnieść wartość nieruchomości, dlatego jest sprawdzonym sposobem na lokatę kapitału w czasach rosnącej inflacji.

Znaczenie prawidłowego montażu fotowoltaiki

Prawidłowo działająca fotowoltaika jest wydajna i bezpieczna w użytkowaniu. Co zrobić, aby system działał bez zarzutu? Bardzo duże znaczenie ma prawidłowy montaż wszystkich elementów. Warto wybrać renomowaną firmę, która zapewni kompleksową obsługę – od audytu energetycznego przez przygotowanie indywidualnego projektu aż po dostawę i zamontowanie urządzeń oraz obsługę serwisową.

Wszystkie elementy muszą zostać zainstalowane fachowo i zgodnie z obowiązującymi standardami. Wykonawca powinien mieć uprawnienia do projektowania i montażu OZE (certyfikaty wystawiane są przez Urząd Dozoru Technicznego). Projektant wybiera najlepsze miejsce pod panele fotowoltaiczne. Dobre oświetlenie gwarantuje wykorzystanie całej mocy ogniw oraz pozwala uzyskać optymalną wydajność produkcyjną sprzętu.

Następnym krokiem jest instalacja fotowoltaiki, czyli zamontowanie i połączenie ze sobą elementów układu. Ekipa powinna mieć uprawnienia SEP typu D i E oraz świadectwo kwalifikacyjne w zakresie energii elektrycznej. Takie dokumenty potwierdzają kompetencje monterów (umiejętność instalacji PV i podłączania jej do sieci energetycznej).

Od prawidłowości wykonanych prac zależy:

  • niezawodność działania paneli,
  • brak przepięć,
  • bezpieczeństwo pożarowe,
  • bezawaryjność systemu,
  • uznanie ewentualnych reklamacji przez producenta.
fotowoltaika-swarzedz

Dobór wysokiej jakości komponentów

Warto wybrać firmę, która wykorzystuje najlepszej jakości urządzenia i osprzęt renomowanych producentów cieszących się uznaniem w całej Europie. Moduły zbudowane z dobrych ogniw, inwertery do przetwarzania prądu stałego na zmienny (taki sam jak płynie w sieci energetycznej) oraz inne akcesoria przesądzają o działaniu instalacji. Elementy znanych i sprawdzonych marek często mają długoterminowe gwarancje. Na panele może wynosić ona nawet 25 lat na uzysk i 10 lat na wady produkcyjne, a na akumulatory oraz falowniki po 5 lat. Dodatkowo wykonawca powinien dać gwarancję i rękojmię na montaż (zwykle jest to 2-5 lat). To pozwala cieszyć się niezawodnym działaniem całego systemu przez wiele następnych lat.

Usługa serwisowa i konserwacyjna

Rzetelny instalator zapewnia obsługę posprzedażową. Pamiętaj, że fotowoltaika wymaga regularnych przeglądów. Tutaj każda awaria jest niebezpieczna, dlatego ważne jest profesjonalne wsparcie techniczne. Serwis, prace konserwacyjne i naprawy instalacji często wykonywane są w ramach gwarancji, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy wybierana firma uwzględnia je w zakresie świadczonych usług.

Sprawdź ofertę ekipy elektroinstalatorskiej ELKO

Poszukujesz profesjonalnej ekipy elektroinstalatorskiej? ELKO zaprasza! Fotowoltaika stanowi jedną z naszych głównych specjalności. Naszym terenem działania jest województwo wielkopolskie (obsługujemy m.in. Kórnik, Puszczykowo i Śrem). Zapewniamy kompleksową obsługę zleceń. Przygotowujemy projekty, dostarczamy elementy pochodzące od renomowanych producentów, wykonujemy wszystkie niezbędne prace montażowe i zapewniamy pełną obsługę serwisową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *