Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych: poznaj najlepsze praktyki

prawidlowy-montaz-fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne to sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za prąd i produkcję zielonej energii z promieni słonecznych. Nowoczesne panele i akcesoria są bezproblemowe w użytkowaniu, o ile zadbasz o szczegóły na etapie projektu oraz będziesz prawidłowo konserwować wszystkie elementy. Co zrobić, aby fotowoltaika była całkowicie bezpieczna? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone praktyki, które pozwolą uniknąć awarii i pożarów.

Spis treści

Znaczenie bezpieczeństwa w branży fotowoltaicznej

Czasami w mediach pojawiają się wzmianki o groźnych pożarach, za które odpowiedzialna jest fotowoltaika. Do takich sytuacji oczywiście dochodzi, ale są one bardzo rzadkie. Zwykle powstają wskutek nieprawidłowo zaprojektowanych i zainstalowanych paneli lub wyjątkowej nieostrożności użytkownika. Warto pamiętać o tym, że tego typu instalacje wytwarzają prąd. Przy produkcji energii zawsze istnieje ryzyko podpalenia czy porażenia, dlatego zachowanie środków ostrożności jest bardzo ważne.

Wybór odpowiedniego miejsca instalacji

Bardzo ważne jest miejsce, w którym fotowoltaika zostanie zainstalowana. Idealny będzie duży i jednolity dach, który pozwala dobrać panele o dowolnej mocy dopasowanej do zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. W przypadku mniejszych dachów bardzo ważna jest kwestia obciążenia. Firma odpowiedzialna za projekt musi dokładnie sprawdzić, jaki maksymalny nacisk nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wybór mniejszej ilości modułów o większej mocy.

Co ze starymi dachami, które mają ponad 30 lat? Gdy nie zamierzasz w najbliższym czasie wymieniać pokrycia, istotna jest weryfikacja zadaszenia pod kątem technicznym. Gdy audyt wykaże nieprawidłowości, eksperci odradzają instalację fotowoltaiki. Pamiętaj, że paneli nie montuje się na eternicie, ondulinie czy dachu drewnianym. Materiały te są łatwopalne, co zwiększa zagrożenie pożarowe.

Alternatywą dla starych dachów w złym stanie technicznym lub budynków wyjątkowo zacienionych jest montaż paneli na gruncie. Wtedy można nakierować je w najbardziej nasłonecznioną stronę i ogrodzić urządzenia, aby nie stwarzały ryzyka dla osób postronnych.

Bardzo ważną kwestią jest sposób mocowania. Należy pamiętać, że dach musi utrzymać całą konstrukcję, która nie może go uszkadzać. Specjaliści wykonujący projekt biorą pod uwagę rodzaj pokrycia. Inne rozwiązania wykorzystuje się dla blachodachówki niż dachówek ceramicznych. Liczy się solidność całej konstrukcji, która będzie narażona na podmuchy wiatru, opady deszczu czy śnieg (stanowi on dodatkowe obciążenie). Na wypadek uderzenia pioruna stosuje się systemy odgromowe.

Dobór odpowiednich komponentów

Na bezpieczeństwo fotowoltaiki wpływa dobór komponentów. Warto wykorzystywać wyłącznie certyfikowane elementy, które przechodzą wiele testów. W ELKO pomożemy ci dobrać najlepsze panele o mocy oraz konstrukcji dopasowanej do specyfiki konkretnego miejsca i zapotrzebowania energetycznego. Dostosujemy do nich również urządzenia i akcesoria, które najlepiej będą pracowały z modułami.

Podstawą bezpieczeństwa jest profesjonalny montaż. Połączenia DC muszą zostać wykonane ze szybkozłączek tego samego typu i jednego producenta. Należy zminimalizować ich ilość. Trasy przewodów najbezpieczniej umieścić w metalowych kanałach kablowych. Trzeba zadbać o prawidłowe poprowadzenie przewodów przez stropy i ściany. Przejścia uszczelnia się materiałami ognioodpornymi. Falownik instaluje się poza strefą pożarową lub w wydzielonej strefie pożarowej.

fotowoltaika-elkoinstalacje

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Nowoczesna fotowoltaika musi posiadać:

  • ogranicznik przepięć – powstają one w wyniki zakłóceń z sieci elektroenergetycznej lub wyładowań atmosferycznych. Warto wykorzystać urządzenie klasy C, które niweluje negatywne skutki zwarć,
  • wyłączniki nadprądowe – zapewniają ochronę przeciwpożarową poprzez odcięcie dopływu prądu w obwodzie w razie wykrycia za dużego obciążenia instalacji.

ELKO – zdaj się na profesjonalistów

Chcesz zamontować panele w swoim domu lub firmie? Skorzystaj z naszej pomocy. Wydajna fotowoltaika jest jedną ze specjalności ELKO. Duże doświadczenie, profesjonalny zespół i częste szkolenia pozwalają nam doskonale poznawać nowości pojawiające się w branży. Wykonamy profesjonalną instalację i zadbamy o jej fachowe zabezpieczenie przeciwpożarowe. Zapraszamy klientów z Wielkopolski. Obsługujemy m.in. miejscowości Puszczykowo, Września i Swarzędz. Sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *