Fotowoltaika w mieście – poznaj jej możliwości i wyzwania

fotowoltaika-w-miescie

Panele fotowoltaiczne kojarzą się z domami jednorodzinnymi oraz obiektami firmowymi produkującymi energię na użytek prowadzonej działalności. Co jednak z wielorodzinnymi blokami oraz obiektami komercyjnymi położonymi w dużych miastach? Czy fotowoltaika w ogóle wchodzi tutaj w grę? Dzisiaj na blogu ELKO wzięliśmy pod lupę ten temat. Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i poznaj możliwości, wyzwania oraz korzyści płynące z produkcji zielonej energii w polskich metropoliach.

Spis treści

Odnawialne źródła energii w miastach

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montowane są w domach jednorodzinnych oraz w magazynach, na halach produkcyjnych czy dachach obiektów firmowych zajmujących duże powierzchnie. Na rzadko zabudowanym terenie dostęp do promieni słonecznych jest bardzo dobry, dlatego fotowoltaika jest tutaj bardzo korzystnym rozwiązaniem. Wciąż rosnące ceny prądu oraz duża świadomość ekologiczna sprawiają, że energią odnawialną zainteresowane są także wspólnoty mieszkaniowe oraz zarządcy parkingów, galerii handlowych i innych obiektów zlokalizowanych w centrach miast.

Możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych w mieście

Systemy fotowoltaiczne w Polsce najczęściej montowane są na dachach. Skośne konstrukcje w budynkach jednorodzinnych doskonale są dopasowane do specyfiki popularnych paneli słonecznych. Fotowoltaika z powodzeniem odnajduje się jednak nie tylko na wsiach czy podmiejskich osiedlach domków.

Coraz częściej taką opcją interesują się również wspólnoty mieszkaniowe. Ogniwa można montować na dachach płaskich oraz elewacjach wieżowców i niższych bloków.

Tutaj zwykle produkcja odbywa się na potrzeby zasilania części wspólnych:

  • klatek schodowych,
  • piwnic,
  • rowerowni i wózkowni,
  • wind,
  • lamp zamontowanych przy drzwiach wejściowych.

Jest to doskonały krok do samowystarczalności energetycznej. Następnym etapem może być zaprojektowanie bardziej wydajnej instalacji, która pozwoli zaopatrywać w prąd także mieszkania znajdujące się w budynku. Producenci fotowoltaiki coraz częściej projektują lżejsze moduły, które mogą zostać zainstalowane na balkonach. Taka inwestycja wymaga zgody zarządcy budynku. Jednak balkony i tarasy w przyszłości mogą stać się dobrym uzupełnieniem paneli montowanych przez wspólnotę na potrzeby całego bloku.

Produkcją własnej energii ze słońca zainteresowani są również zarządcy obiektów komercyjnych. Panele można umieszczać na dachach galerii handlowych, dużych budynków biurowych czy nawet na parkingach.

Wyzwania związane z fotowoltaiką w obszarze miejskim

Aglomeracje, szczególnie te największe, są bardzo gęsto zabudowane. Tutaj wykorzystuje się praktycznie każdy wolny skrawek ziemi. W praktyce oznacza to zwartą architekturę, która nie jest przyjazna dla fotowoltaiki. Dużym problemem jest zacienienie, przez które wydajność systemu będzie drastycznie spadać.

W praktyce oznacza to, że instalacja PV w mieście musi zostać bardzo starannie zaprojektowana. Najkorzystniejszą lokalizacją są wielopiętrowe wieżowce, których dachy nie są osłonięte przez sąsiadujące budynki. Podobnie wygląda również sytuacja z galeriami handlowymi, które zbudowane są poza centrum i nie są otoczone ze wszystkich stron innymi zabudowaniami.

Projektanci nowych osiedli z wielorodzinnymi apartamentami zazwyczaj biorą również pod uwagę kwestie estetyczne. Nowoczesne panele słoneczne nie zaburzają jednak architektury, a mogą stać się dużym plusem – pozwalają promować inwestycję jako ekologiczną.

Gorzej wygląda sytuacja np. w centrach miast – np. w kamienicach położonych przy deptakach czy rynkach. Tutaj budynki często mają statut zabytków, dlatego każda ingerencja wymaga zgody konserwatora.

fotowoltaika-w-bloku

Korzyści na płaszczyźnie ekologicznej dla miasta

Zaprojektowanie i budowa instalacji słonecznych niesie za sobą wiele korzyści ekonomicznych oraz ekologicznych. Produkcja zielonej energii wpisuje się w obecny trend dbania o dobro przyrody, dlatego miasta decydujące się na dofinansowywanie takich inwestycji zyskują wizerunkowo. Warto podkreślić, że od 2022 roku pojawił się termin prosumenta zbiorowego i działają programy dopłat do fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych (najbardziej popularne jest Ciepłe Mieszkanie).

ELKO – wspólnie zadbajmy o środowisko

Zainteresowała Cię tematyka fotowoltaiki w miastach i chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji czystego prądu z promieni słonecznych? W ELKO zajmujemy się projektowaniem, dostarczaniem i montażem modułów fotowoltaicznych wraz z potrzebnym oprzyrządowaniem. Działamy głównie na terenie Wielkopolski (m.in. Poznania, Wrześni, Śremu). Zapraszamy do kontaktu – zapewniamy bezpłatne konsultacje i symulacje inwestycji w zieloną energię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *