Bezpieczny dom, czyli 5 zasad BHP, których powinieneś przestrzegać

ochrona-przeciwpozarowa

Obecnie firmy dużą wagę przywiązują do zasad BHP. Podobne reguły warto jednak zachować także w domu. Niezabezpieczone gniazdka elektryczne, nieszczelności w instalacji gazowej, brak ostrożności podczas prac w ogrodzie – to tylko kilka sytuacji, gdy domownicy mogą ulec poważnym wypadkom. Przeczytaj nasz artykuł, poznaj domowe zasady BHP i zapewnij bezpieczeństwo całej swojej rodzinie.

Spis treści

BHP nie tylko w pracy, ale i w domu

Przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach jest dokładnie regulowane przez normy prawne. A jak to wygląda w prywatnych domach? Tutaj również warto zadbać o bezpieczeństwo, aby uniknąć poważnych zagrożeń i nieprzyjemnych sytuacji spowodowanych np. nieprawidłowym użytkowaniem sprzętu, niesprawną instalacją przeciwpożarową, problemami z elektryką, pojawieniem się tlenku gazu czy nieostrożnością w czasie wykonywania różnych prac. Skutki ignorancji mogą być bardzo poważne.

Sprawna instalacja przeciwpożarowa

Instalację przeciwpożarową tworzy zespół powiązanych ze sobą urządzeń ostrzegawczych i gaśniczych. Ich zadaniem jest wykrycie pożaru, zaalarmowanie, opóźnienie jego rozprzestrzeniania się oraz zminimalizowanie skutków spowodowanych przez ogień. Przepisy nakładają konieczność montażu takich systemów w halach produkcyjnych i przemysłowych, lokalach handlowych, obiektach zbiorowego zamieszkania. Właściciele domów jednorodzinnych również mogą jednak w nie zainwestować. Sprawna instalacja przeciwpożarowa zapewnia ochronę mienia i bezpieczeństwo mieszkańców.

Prawidłowe obchodzenie się z instalacją elektryczną

Przyczyną wielu wypadków w domach jednorodzinnych jest instalacja elektryczna. Zagrożeniem jest zarówno nieprawidłowe korzystanie z gniazdek, sprzętów AGD i RTV, jak i zły stan całego systemu. O bezpieczeństwo warto pomyśleć już na etapie budowy. Znaczenie ma także umieszczenie gniazdek elektrycznych z daleka od źródeł wody (takich jak wanna, czy zlew kuchenny) oraz zadbanie o prawidłowe izolacje.

Kolejną kwestią są regularne przeglądy, które pozwolą sprawdzić sprawność całego osprzętu. Gdy kontrola wykaże nieprawidłowości, należy zdecydować się na modernizację. Warto wtedy skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy elektromonterskiej. Dzięki profesjonalistom instalacje elektryczne zostaną zamontowane z uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. 

instalacja-elektryczna

Czujniki tlenku węgla, gazu i dymu

W wielu domach dochodzi do zatruć w wyniku ulatniania się szkodliwych substancji. Z tego powodu wszystkie pomieszczenia należy regularnie wietrzyć, a w oknach zamontować nawiewniki i pilnować terminów przeglądów wentylacji. Najniebezpieczniejszy jest tlenek węgla, który jest niewyczuwalny przez człowieka. Warto zainstalować jego czujnik w łazience, kuchni oraz kotłowni. Eksperci ds. BHP zalecają również czujnik gazu i dymu.

BHP podczas prac w ogrodzie

Do wielu wypadków dochodzi także w czasie prac w ogrodzie, które niosą ryzyko urazów, otarć czy nawet zatruć. Podczas opryskiwania roślin należy nosić specjalną odzież i obuwie ochronne z certyfikatem CE (kombinezony, systemy ochrony dróg oddechowych i oczu, a także rękawice).

Natomiast do codziennych zajęć pielęgnacyjnych (pielenie, koszenie trawy, przycinanie krzewów i drzew) przydadzą się okulary ochronne, ogrodniczki, rękawice z antypoślizgową powierzchnią i wytrzymałe buty robocze (podeszwa musi być odporna na przebicia).

Edukacja najmłodszych domowników

Odpowiednia edukacja uchroni przed wypadkami najmłodszych. Maluchy muszą wiedzieć, jak obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi, wodą, oknami, ogniem. Powinny nabrać również nawyków sprzątania po sobie zabawek czy niezostawiania przedmiotów na przejściu. W widocznym miejscu warto zapisać numery do służb ratunkowych i nauczyć pociechy korzystania z apteczki.

ELKO – zaufaj profesjonalistom!

Zależy Ci na bezpieczeństwie domowników? Projekt, wykonanie i przeglądy systemów powierz fachowcom w swojej dziedzinie. Eksperci ELKO wykonują instalacje przeciwpożarowe, elektryczne i alarmowe. Naszą specjalnością jest także fotowoltaika. Główny teren działania firmy to woj. wielkopolskie – m.in. Kórnik, Września i Swarzędz. Poznaj dokładny zakres oferty i wspólnie z nami wdrażaj zasady BHP w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *