3 powody, dla których fotowoltaika w firmie się opłaca

instalacja-fotowoltaiczna-w-firmie

Początkowo panele słoneczne były montowane głównie na potrzeby gospodarstw domowych. Szybko jednak zalety ogniw i możliwość produkowania własnego prądu z promieni słonecznych zainteresowały także przedsiębiorstwa. Czy fotowoltaika w firmie rzeczywiście się opłaca? Poznaj korzyści, jakie przynosi. Przeczytaj i przekonaj się, że naprawdę warto zainwestować w wydajną instalację o odpowiednio dopasowanej mocy, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne firmy.

Spis treści

Fotowoltaika – dobre rozwiązanie dla firm

Rosnące ceny prądu sprawiły, że wiele zakładów produkcyjnych oraz biznesów usługowych i handlowych szuka możliwości obniżenia comiesięcznych rachunków. Efektem jest bardzo duże zainteresowanie możliwościami wytwarzania własnej energii. W polskich warunkach klimatycznych sprawdza się przede wszystkim fotowoltaika. Promowanie tego typu systemów jako przyjaznych dla naszej planety, a jednocześnie ich wysoka wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo działania bezpośrednio przekładają się na rosnącą liczbę zamówień.

Obniżenie kosztów prądu i niezależność

Za montażem paneli fotowoltaicznych w firmie przemawiają przede wszystkim względy finansowe. System pozwala uniezależnić prowadzoną działalność od cyklicznych podwyżek prądu. Od 2021 roku odbiorcy biznesowi mają naliczaną tzw. opłatę mocową (dodatkowe koszty za pobór od 7:00 do 22:00, czyli w godzinach natężonej pracy).

Odpowiednio zaprojektowana instalacja PV w wielu przypadkach nawet całkowicie pokrywa zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Można wykorzystać ją m.in. do:

  • oświetlenia pomieszczeń (biura, magazyny, zaplecze socjalne, hale),
  • zasilania linii produkcyjnych, maszyn i sprzętu,
  • pracy urządzeń biurowych,
  • ogrzewania firmowych obiektów,
  • klimatyzacji i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji),
  • zasilania chłodni i mroźni,
  • ładowania samochodów czy wózków z napędem elektrycznym.

Innowacyjna fotowoltaika daje ogromną niezależność, ponieważ pozwala na pracę nawet w momentach przestoju w dostawach energii elektrycznej z sieci. Dobrze sprawdzi się nie tylko w bardzo dużych firmach produkcyjnych. Obecnie panele coraz częściej są montowane również w sektorze MŚP.

Ochrona środowiska i PR dla firmy

Kolejnym argumentem przemawiającym za instalacją fotowoltaiczną jest pozytywny marketing. Obecnie coraz więcej konsumentów jest świadomych ekologicznie. Ludziom zależy na ograniczeniu efektu cieplarnianego, chcą dbać o naturalne zasoby Ziemi i przyszły los naszej planety. Fotowoltaika pozwala produkować zieloną energię ze słońca bez konieczności nadszarpywania źródeł nieodnawialnych. Marki, które wykorzystują taką instalację w swojej codziennej działalności, budują wizerunek troszczących się o klimat. Wielu klientów chętnie zdecyduje się na zakup wytarzanych przez nie towarów, skorzystanie z usług czy nawiązanie współpracy, ponieważ czują, że osoby zarządzające biznesem wyznają podobne do nich wartości.

instalacja-fotowoltaiki-dla-firm

Formy dofinansowania fotowoltaiki

Dobrze przemyślana inwestycja jest w stanie zwrócić się już w 6-8 lat, stając się jednym ze sposobów na ulokowanie firmowych nadwyżek finansowych.

Nie dysponujesz własnymi środkami na zakup i montaż fotowoltaiki? Możesz wybrać leasing lub zdecydować się na kredyt bankowy. Dodatkowym profitem są dopłaty do OZE specjalnie dla przedsiębiorstw.

Najczęściej wykorzystywane są:

  • program Energia Plus – jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie może przybierać formę dotacji lub pożyczki (do 85% wartości całej inwestycji),
  • regionalne programy wsparcia prowadzone przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fotowoltaika w firmie? To możliwe dzięki ELKO!

Przekonały Cię korzyści płynące z montażu paneli słonecznych, które dostarczą prąd na potrzeby Twojej działalności? Wybierz sprawdzonego wykonawcę, który przygotuje projekt instalacji, dostarczy wysokiej jakości podzespoły i zajmie się ich montażem. Fotowoltaika stanowi jedną ze specjalności ELKO. Działamy na terenie Wielkopolski (m.in. Września, Puszczykowo i Śrem). Poznaj naszą ofertę na fotowoltaikę dla firm i powierz zadanie doświadczonej ekipie już dziś. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *