Fotowoltaika plug and play – dowiedz się więcej, zanim zastosujesz to rozwiązanie

fotowoltaika-plug-play

Coraz większe zapotrzebowanie energetyczne większości gospodarstw domowych oraz rosnąca chęć życia w zgodzie z naturą sprawia, że poszukujemy rozwiązań mogących w jakikolwiek sposób obniżyć koszty korzystania z urządzeń elektrycznych oraz nasz wpływ na stan planety. Jednym z najpopularniejszych działań jest montaż instalacji fotowoltaicznej – systemu, który służy do produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych, czyli podstawowego OZE w naszym kraju. Niestety duże koszty wraz z trudnościami technicznymi sprawiają, że coraz więcej osób sięga po prefabrykowane zestawy – można dzięki nim przejść do produkcji energii w zasadzie od razu. I to bez wizyty fachowców, montaż można przeprowadzić samodzielnie. Jak się okazuje, fotowoltaika wcale nie musi być skomplikowana.

Spis treści

Plug and play – co to oznacza i jak działa?

Sformułowaniem „plug and play” do niedawna opisywało się wyłącznie peryferia komputerowe – ich instalacja sprowadzała się do podłączenia danego urządzenia do komputera. Teraz jednak „plug and play”, czyli „podłącz i używaj” dotyczy także fotowoltaiki. To całe i w stu procentach kompletne zestawy, dzięki którym można w zasadzie od razu przejść do produkcji prądu w zaciszu swojego własnego mieszkania.

Fotowoltaika bardziej tradycyjna, czyli składająca się z wielu pojedynczych urządzeń, w tym falownika, konstrukcji wsporczej oraz samych ogniw PV, wymaga nakładów finansowych. Wymaga także wizyty specjalistów, którzy będą w stanie zamontować ją w optymalnym miejscu i na stałe zespolić z dachem bądź z gruntem. Fotowoltaika typu plug and play polega na zupełnie odwrotnej zasadzie – wystarczy nowo zakupiony system podłączyć odpowiednimi przewodami do swojej sieci domowej i rozpocząć użytkowanie domowych odbiorników praktycznie za darmo.

Co wchodzi w skład zestawu plug and play

W skład fotowoltaiki plug and play wchodzi oczywiście zestaw ogniw fotowoltaicznych, czyli jeden panel o wybranej wielkości. To komponent w zasadzie najdroższy, gdyż to on odpowiada za efektywność wytwarzania prądu z promieni słonecznych. Poszczególne modele różnią się wielkością, a tym samym także liczbą ogniw, a w ostatecznym rozrachunku także maksymalną wartością wyprodukowanej energii.

W zestawie znajdziemy również inwerter, zazwyczaj zespolony z ogniwami słonecznymi. Jego celem jest zmiana napięcia stałego na przemienne, którym można zasilić domowe odbiorniki prądu. Do zestawu dołączone są także przewody – można nimi połączyć swoją sieć z systemem PV, jak i rozdzielacze i elementy instalacyjne, w tym konstrukcje wsporcze.

Kiedy warto postawić na plug and play

Systemy typu plug and play są łatwe w montażu. Wystarczy odrobina wiedzy, minimum umiejętności manualnych oraz dostęp do kilku elektronarzędzi. Fotowoltaika w postaci modułu gotowego do montażu jest także stosunkowo mobilna, gdyż w razie większych problemów można zmienić jej miejsce instalacji. Dlatego warto postawić na takie rozwiązanie, jeżeli jesteś właścicielem małego mieszkania w bloku albo domku letniskowego. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie także, jeżeli Twoje zapotrzebowanie na prąd jest niewielkie, a standardowa fotowoltaika wytwarzałaby tej energii zbyt dużo w stosunku do Twoich potrzeb. 

fotowoltaika-poznan

Plug and play a podłączenie do sieci

Instalację plug and play można – choć oczywiście nie trzeba – połączyć z dostawcą prądu. Warto jednak to zrobić, gdyż za każdą nadwyżkę energii wyprodukowaną przez nasz system dystrybutor naliczy opłatę zgodną z ceną za pobór. Wynika to z tego, że standardowy licznik nie jest w stanie rozróżnić kierunku przepływu prądu. W tej sytuacji warto swój licznik wymienić na dwukierunkowy, tym bardziej że jest to proces darmowy i niezbyt wymagający w kwestii liczby formalności do załatwienia.

Zastanawiasz się nad fotowoltaiką? Skonsultuj się z ELKO!

Dla naszej firmy ELKO fotowoltaika nie ma żadnych tajemnic. Przez wiele lat naszej obecności na rynku przeprowadziliśmy setki instalacji, również tych, które wymagały od nas naprawdę dużej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia w praktyce. Chętnie zainstalujemy w Twoim imieniu fotowoltaikę, podłączymy ją do instalacji i pomożemy w konfiguracji. Działamy na terenie Wielkopolski, np. w Swarzędzu czy Środzie Wielkopolskiej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *