Farma fotowoltaiczna: co warto wiedzieć o tego typu inwestycji?

fotowoltaika-poznan

Nieruchomości oraz grunty od lat uchodzą za jedne z najlepszych inwestycji. Ich atrakcyjność w ostatnim czasie zwiększyła się jeszcze bardziej, a to dlatego, że nie muszą już leżeć odłogiem jako zabezpieczenie na czarną godzinę. Jak czerpać zyski ze swojej działki już teraz? Odpowiedź brzmi – fotowoltaika. Farmy fotowoltaiczne to wspaniała inwestycja, która pozwoli Ci nie tyle oszczędzić na rachunkach za prąd, ile wręcz uzyskać całkiem nowe źródło dochodów! Sprawdź już teraz, co powinieneś wiedzieć o inwestycji w farmy fotowoltaiczne i jakie korzyści możesz odnieść. 

Spis treści

Chcesz zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Choć większość z nas myśli o fotowoltaice w kontekście korzyści finansowych, nie zapominajmy, że technologia ta ma ogromne znaczenie również dla ekologii. Oba ta czynniki razem czynią z farmy fotowoltaicznej wymarzoną inwestycję dla każdego posiadacza wolnego kawałka ziemi. Korzyści z farmy fotowoltaicznej będziesz mógł czerpać nawet przez 25 aż do 30 lat. Nie obędzie się jednak bez wielu formalności oraz spełnienia specjalistycznych wymogów. O tym, jak rozpocząć inwestowanie w fotowoltaikę dowiesz się z porad naszych ekspertów ELKO. 

Wymogi działki pod farmę – sprawdź, czy je spełniasz

By daną działkę można przekształcić w farmę fotowoltaiczną, musi ona spełniać następujące kryteria:

 • minimalna powierzchnia gruntu to 1 hektar, optymalnie jednak byłyby 2 hektary,
 • działka nie jest zasłonięta przez budynki ani drzewa,
 • znajdujący się na niej grunt zakwalifikowany jest jako klasa IV lub niższa (ewentualnie może też być nieużytkiem rolnym),
 • do działki można dojechać utwardzoną drogą (z uwagi na dojazd ciężkiego sprzętu),
 • postawienie na tym terenie instalacji fotowoltaicznej jest zgodne ze środowiskowym planem zagospodarowania,
 • odległość gruntu od linii elektroenergetycznej wynosi maksymalnie 500 m (w przypadku większej odległości przyłączenie farmy do linii znacząco podnosi koszt inwestycji).

Na takiej działce z powodzeniem postawić można farmę fotowoltaiczną, która przynosić będzie korzyści finansowe i ekologiczne przez wiele lat.

Jakich jeszcze formalności należy dopełnić?

Załatwienie wszelkich niezbędnych formalności może potrwać nawet 2 – 3 lata, dlatego im lepiej się przygotujesz na początku tej drogi, tym szybciej będziesz się cieszyć gotową inwestycją. Abyś niczego nie pominął, przygotowaliśmy listę dokumentów niezbędnych na start.

 1. Dokument, który potwierdzi Twoje prawo do korzystania z nieruchomości.
 2. Numer KRS Twojej spółki (jako właściciel inwestycji musisz ją założyć).
 3. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowych.
 4. Karta informacyjna inwestycji.
 5. Wypis oraz wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego danego terenu.
 6. Wypis z rejestru oraz mapa ewidencyjna gruntów działki objętej inwestycją, oraz z wszystkich działek w odległości 100 m od terenu inwestycji.
 7. Mapa z zaznaczonym obszarem inwestycji oraz z przewidywanym obszarem, na który będzie oddziaływać inwestycja (czyli wszystko w promieniu 100 m od granic Twojej działki).
 8. Dowód wniesienia opłaty administracyjnej.

Po zakończeniu formalności mogą rozpocząć się właściwe prace budowlane. Ich zakończenie należy zgłosić do Operatora Systemu Dystrybucyjnego, by przyłączyć Twoją farmę do sieci. Po dopełnieniu formalności związanych z tym krokiem może nastąpić końcowy odbiór inwestycji.

farma-fotowoltaiczna

Poznaj korzyści z inwestycji w farmę fotowoltaiczną

Fotowoltaika montowana na farmach cechuje się żywotnością sięgającą aż 35 lat, z czego przez mniej więcej 30 lat zachowają 80% sprawności. Czas, przez jaki Twoja farma przynosić będzie czysty zysk to natomiast okres gwarancji producenta minus czas, w jakim inwestycja się zwróci. Jeżeli więc zdecydujesz się na zakup paneli objętych standardową 30-letnią gwarancją, zaś inwestycja zwróci się po 2 latach, to przez 28 lat będziesz się cieszyć korzyściami z tej inwestycji.

Skontaktuj się z ekspertami ELKO i zainwestuj już dziś!

Jak widzisz, w inwestycji w fotowoltaikę najwięcej trudności nastręczają formalności. Jeśli uważasz, że Twoja działka nadaje się pod taką zabudowę, lecz nie jesteś pewien detali, skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszelkie wątpliwości! Profesjonaliści z ELKO z przyjemnością udzielą wskazówek dotyczących inwestycji w fotowoltaikę. Swoją działalność świadczymy na terenie całej Wielkopolski, m.in. we Wrześni czy Luboniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *