Fotowoltaika w bloku? To możliwe! Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat

dofinansowanie-fotowoltaika

Fotowoltaika to rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić Polakom mnóstwo pieniędzy. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, coraz więcej rodzin szuka energetycznych oszczędności, przez co liczba prywatnych instalacji fotowoltaicznych wciąż rośnie. Istnieje jednak przekonanie, że jest to opcja jedynie dla wybranych – dla właścicieli domów jednorodzinnych. Czy faktycznie tak jest? Przekonaj się sam, że w bloku również możesz cieszyć się darmową energią!

Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne także w blokach

Jakiś czas temu polski internet obiegły zdjęcia bloku, którego mieszkańcy uniezależnili się od firmy energetycznej, montując na całym bloku instalację fotowoltaiczną w połączeniu z pompami ciepła. Choć niektórzy bywalcy internetu podśmiewali się z tych zdjęć, znacząca większość zazdrośnie czytała o wielkości rocznych oszczędności, jakie generuje ta inwestycja. Dodatkowo w ostatnich miesiącach nastąpiła zmiana prawa, za sprawą której spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nareszcie będą mogły otrzymać częściowy zwrot kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych. Możemy się więc spodziewać, iż coraz więcej bloków będzie miało na swoich dachach fotowoltaikę.

Działanie instalacji w bloku: czy jest tak samo wydajna?

Z technicznego punktu widzenia, montaż fotowoltaiki na dachu bloku wielorodzinnego obowiązują te same zasady, co instalacje umieszczane na dachach domów jednorodzinnych, a więc:

  • panele fotowoltaiczne warto skierować na południe,
  • kąt nachylenia paneli powinien wynosić 35° względem powierzchni dachu;
  • dookoła budynku nie powinny się znajdować wysokie drzewa bądź budynki, zacieniające powierzchnię dachu.

Co więcej, dach przeciętnego bloku mieszkalnego jest znacznie większy, od dachu pojedynczego domu jednorodzinnego, co pozwala na zamontowanie większej liczby paneli fotowoltaicznych. Ponadto dachy bloków są zwykle płaskie, dzięki czemu zwrócenie paneli na południe czy umieszczenie ich pod kątem 35° jest znacznie łatwiejsze, niż na skośnych dachach domów.

Sprawdź zalety fotowoltaiki w blokach

Zalety płynące z posiadania fotowoltaiki w bloku ciężko przecenić. Najbardziej oczywistą są niższe rachunki za prąd i czynsz. Podczas podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci montuje się specjalny dwukierunkowy licznik, który gromadzi informacje o tym, ile energii zostało wyprodukowane. Jeśli zaś mieszkańcy nie byli w stanie wszystkiego zużyć, nadmiarowa energia staje się jeszcze większym zyskiem. Tak zarobione pieniądze trafią na konto wspólnoty mieszkaniowej, która może przeznaczyć je na realizację swoich celów, takich jak:

  • remonty,
  • ocieplanie bloków
  • renowacja klatek schodowych,
  • renowacja terenów dookoła bloków,
  • naprawa czy montaż domofonów, drzwi i wind.

Do tej listy każda spółdzielni dorzuci z pewnością swoje własne potrzeby, na które zwykle brakuje środków – to właśnie te problemy może rozwiązać fotowoltaika!

fotowoltaika-srem

Dopłata do spółdzielni i wspólnot – ile wynosi?

Dotychczas o dopłatach do instalacji fotowoltaicznych mówiło się jedynie w kontekście domów jednorodzinnych, jednak pod koniec 2022 roku wreszcie w prawie pojawiły się stosowane zapisy, uwzględniające również zabudowę wielorodzinną. Rządowy program zakłada, iż spółdzielnie mieszkaniowe oraz zarządcy bloków będą się mogli starać o dopłatę w wysokości aż 50% kosztów całej inwestycji. Co więcej, osoba zarządzająca budynkiem wielolokalowym może uzyskać dofinansowanie również do instalacji o mocy większej, niż ta potrzebna jedynie dla części wspólnej. Całość wyprodukowanej energii oddawana będzie do sieci, a raz w miesiącu nastąpi rozliczenie według cen hurtowych. Zysk wpływać będzie na konto spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty bądź TBS. To właśnie te przychody obniżą koszty utrzymania budynku, a zaoszczędzone środki będzie można przeznaczyć, chociażby na remonty czy inne potrzeby mieszkańców danego bloku.

Co więcej, dopłaty obowiązują nie tylko na zakup, montaż czy budową instalacji fotowoltaicznej, lecz również na:

  • modernizację już posiadanej instalacji, w wyniku której jej moc wzrośnie o co najmniej 25%,
  • instalacje wspomagające, takie jak magazyny energii, pompy ciepła itd.

Masz pytania? Specjaliści ELKO odpowiedzą!

Nasz artykuł nie rozwiał wszystkich Twoich wątpliwości? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na resztę Twoich pytań. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie fotowoltaiki, a działamy na terenie Wielkopolski – w Swarzędzu, Śremie, Mosinie i wielu innych miastach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *