Fotowoltaika w nowym domu: co warto wiedzieć?

fotowoltaika

Warto zacząć od tego, że fotowoltaika jest dość kosztowną inwestycją, która jednak ze względu na realny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji obiektu po prostu się opłaca. Niestety nie zawsze. Instalacje PV powinny zostać zaprojektowane w całości przez specjalistów i zamontowane w prawidłowym miejscu na działce lub obiekcie przez monterów, którzy zastosują odpowiednią konstrukcję wsporczą. Jak sprawić, aby fotowoltaika była jeszcze efektywniejsza? Co zrobić, aby na niej nie stracić? Chętnie udzielimy na te pytania odpowiedzi!

Spis treści

Fotowoltaika a projekt nowego domu

Montaż fotowoltaiki zawsze warto uwzględnić już na etapie projektu domu, aby znaleźć optymalne miejsce dla bardzo dużej instalacji, np. na dachu o odpowiedniej ekspozycji słonecznej (najlepiej na południe). Sam dach również ma znaczenie – jego nachylenie nie powinno być mniejsze niż 20 stopni i większe niż 40. Warto, aby przygotowana lokalizacja nie była zasłaniana przez inne elementy konstrukcyjne. Powinna być jednak oddalona od drzew czy pozostałych budynków, które mogłyby skutecznie zmniejszyć jej efektywność, szczególnie w okresie zimowym. W projekcie domu warto także uwzględnić to, aby wybrana lokalizacja na dachu była w gruncie rzeczy w ogóle niezagospodarowana.

Dobierz odpowiednią moc instalacji

Moc instalacji to absolutnie kluczowa kwestia, niestety pomijalna przez wielu prosumentów. Przede wszystkim istotne jest to, aby instalacja była w stanie pokryć całe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną w chwili jej największego poboru. Zbyt mała moc może nie generować prądu o odpowiednim natężeniu, podczas gdy zbyt mocna może tak naprawdę podwyższać jedynie cenę zakupu instalacji, oczywiście, jeśli nie zdecydujesz się na magazyny energii. Dzięki nim możesz zmagazynować każdą kilowatogodzinę i wykorzystać ją w chwili zwiększonego zapotrzebowania. Jednak co w przypadku, gdy dom jest niezamieszkały? Wtedy warto dokonać podstawowych kalkulacji i wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia elektryczne, które będą w nim używane najczęściej.

Prawidłowe rozmieszczenie urządzeń

Dla wielu osób fotowoltaika kończy się na panelach fotowoltaicznych znajdujących się na dachu i widocznych zdecydowanie najbardziej. Tak naprawdę jednak cała instalacja obejmuje szereg wielu innych urządzeń, które dopiero dzięki wspólnej pracy mogą zagwarantować dostęp do ekologicznego prądu w gospodarstwie domowym. Najwięcej miejsca, poza oczywiście ogniwami, zajmuje falownik, który przekształca prąd stały w zmienny, którym można zasilić domowe odbiorniki prądu. Falownik jest urządzeniem stosunkowo dużym, wymagającym stworzenia dodatkowej skrzynki i zachowania odpowiedniej odległości od innych elementów domowej infrastruktury.

fotowoltaika-w-nowym-domu

Ulgi i dofinansowania fotowoltaiki

Warto wiedzieć, że fotowoltaika wcale nie musi być aż tak kosztowna, jak można zakładać. Obecnie prosumenci mogą liczyć na wiele różnorodnych dofinansowań i programów krajowych lub europejskich, które to znacznie wspierają proces przejścia na eksploatację źródeł energii odnawialnej. Wsparcia potrafią być naprawdę wysokie i obniżyć koszt instalacji nawet kilkukrotnie. Oczywiście skorzystanie z nich wymaga od inwestora nieco pracy, dlatego czasami warto realizację tego procesu powierzyć specjalnym przedsiębiorstwom, które zajmują się pozyskiwaniem dofinansowań zawodowo. 

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną? Sprawdź ELKO!

W firmie ELKO instalacje fotowoltaiczne są: bezpieczne, pewne, atrakcyjnie wycenione i niezwykle wydajne. To zasługa tego, że jesteśmy jedną z niewielu firm, dla których liczy się przede wszystkim profesjonalizm oraz dostęp do wyselekcjonowanych produktów wysokiej klasy. W rezultacie nasze urządzenia są wydajne i precyzyjnie dostosowane do oczekiwań danego inwestora, lecz przy tym także uczestniczymy w procesie ich montażu. To w zasadzie najtrudniejsze zadanie, które wymaga od nas doskonałej znajomości specyfiki działania poszczególnych urządzeń, jak i ich słabych oraz mocnych stron. Realizujemy także serwisowanie oraz naprawę wszystkich urządzeń wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej. Działamy na terenie Wielkopolski. Jeżeli planujesz budowę nowego domu w Kórniku, Luboniu czy Mosinie i w planach masz montaż fotowoltaiki, skorzystaj z naszych usług już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *