3 sposoby na nadwyżkę energii z fotowoltaiki

fotowoltaika-sroda-wielkopolska

Doskonale wiemy, że instalacje fotowoltaiczne mają na celu przekształcenie energii słonecznej na prąd elektryczny, który można wykorzystać przede wszystkim do zasilania domowych lub firmowych odbiorników. Proces ten, znany w elektryce jako zjawisko fotowoltaiczne, zachodzi bezpośrednio w ogniwach, które z reguły montuje się na dachu wybranego obiektu, czasami na posesji, jeśli jest to rozwiązanie konstrukcyjnie lepsze. Oczywiście fotowoltaika najwięcej prądu generuje w dzień – co jednak w przypadku, gdy nie ma nas wówczas w domu? To prowadzi do nadwyżki energii, którą warto prawidłowo spożytkować. Jak? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym wpisie!

Spis treści

Nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej

Ze zjawiskiem produkowania nadwyżki energii mamy do czynienia w chwili, gdy ilość generowanego prądu przekracza jego pobór. To zatem przypadek, kiedy podaż znacznie przekracza popyt. Dla wielu osób niezorientowanych w kwestii instalacji PV oznacza to utratę prądu i wyemitowanie go do atmosfery pod postacią ciepła. Jest jednak odwrotnie, gdyż takie rozwiązanie stałoby w zupełnej sprzeczności z ekologią. W końcu fotowoltaika powstała głównie ze względu na uwagę skierowaną na dobro naszej planety.

Panele produkują najwięcej energii w chwili, gdy słońce pojawia się w zenicie, zatem w okolicach południa. Niestety zazwyczaj domowników nie ma wówczas w domu, przez co gospodarstwo nie będzie w stanie na bieżąco zużyć całej wyprodukowanej przez panele energii. 

Magazyny energii

Magazyny energii, jak udowadniają najnowsze badania, spotyka się w instalacjach fotowoltaicznych coraz częściej. W jednych gospodarstwach pozwalają zupełnie zrezygnować z przyłącza energii elektrycznej (w systemach off-grid), a w innych znacznie zmniejszyć wydatki, ze względu na możliwość jej zmagazynowania i wykorzystania w kolejnych dniach lub godzinach. W rezultacie autokonsumpcja zwiększa się z poziomu około 30% do nawet 90%. Magazyny mają mnóstwo zalet, jak i stosunkowo korzystną cenę. Szczególnie gdy zestawimy ją z niezbyt opłacalną odprzedażą prądu do dystrybutora.

Pompy ciepła

Zastosowanie pomp ciepła niesie ze sobą mnóstwo korzyści zarówno dla każdego domu, jak i całego środowiska. Urządzenia te służą do generowania ciepła i podgrzewania wody użytkowej poprzez spożytkowanie energii (ciepła) znajdującej się w gruncie, powietrzu bądź w wodzie. Tak naprawdę koszt ich eksploatacji wiąże się wyłącznie z pokryciem kosztów energii elektrycznej, której udział w wyprodukowanym cieple sięga kilkudziesięciu procent. Fotowoltaika jest zatem znakomitym wyborem dla osób, które chcą ogrzewać swoje pomieszczenia domowe i podgrzewać ciepłą wodę użytkową pokrywając jedynie niewielkie koszty związane z bieżącą eksploatacją instalacji PV.

fotowoltaika-srem

Inteligentne systemy

Zarządzanie budynkiem to ogólna nazwa wielu pojedynczych urządzeń zastosowanych w ramach instalacji BMS – Building Management System. Modele wchodzące w jego skład mogą np. sterować zraszaczami wody, otwierać i zamykać skrzydła drzwiowe, a nawet sprawdzać osoby, które weszły do danego budynku – z reguły biurowca lub obiektu firmowego. System BMS może również samodzielnie sterować przepływem prądu, zatem uruchamiać niektóre urządzenia wyłącznie przy użyciu tego, który pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia mogą również dostosować się do stylu życia domowników oraz pracowników.

ELKO – mamy doświadczenie w fotowoltaice

W firmie ELKO możemy przeprowadzić w zasadzie wszystkie rodzaje prac związane z instalacją, zaprojektowanie i wdrożeniem oraz dalszym serwisowaniem fotowoltaiki. Działamy w Poznaniu i okolicach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej i Kórniku. Możemy obliczyć zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd i na podstawie otrzymanego wyniku zaproponować instalację, która spełni wszelkie oczekiwania danego domu, lecz nie nadwyręży zbyt mocno budżetu. Realizujemy również serwisowanie oraz naprawę urządzeń w razie wystąpienia ich usterek. Jesteśmy marką, której zaufało wielu najbardziej wymagających klientów – zaufaj nam i Ty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *