Co to jest MPPT? Podpowiadamy!

fotowoltaika-w-firmie

Instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju stają się coraz popularniejsze i pojawiają się nie tylko w ramach prywatnych gospodarstw domowych, lecz także wśród przedsiębiorców. W jednych obiektach służą jako instalacja do podgrzewania CWU, w innych do ogrzewania, a w jeszcze innych jako podstawowe źródło energii elektrycznej dostarczanej do różnych domowych i firmowych odbiorników. Na cały dobrze zorganizowany i zaplanowany system składa się kilka urządzeń, w tym panele PV w modułach oraz regulator napięcia PWM lub MPPT – Maximum Power Point Tracer. Do czego służy to ostatnie urządzenie? Jak działa i jakie ma zalety? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach!

Spis treści

Maximum Power Point Tracker, czyli co?

Na samym wstępie warto zapoznać się z uproszczonym opisem sposobu działania instalacji PV. Fotowoltaika w Luboniu i w wielu innych miastach to system, którym łączy kilka elementów mających na celu odebranie energii z promieni słonecznych w celu ich dalszego wykorzystania w domu, siedzibie firmy, magazynie czy budynku gospodarczym. Za najważniejszy element uznawane są moduły PV, czyli widoczne już na pierwszy rzut oka płaskie panele, które służą do odbioru promieni słonecznych. Kolejnym, równie istotnym elementem, jest falownik, przekształcający prąd stały w zmienny, którym można zasilić różne odbiorniki prądu.

Regulator ładowania to niezbędny element każdej instalacji PV, w której liczy się jak najefektywniejsza forma generowania prądu elektrycznego bezpośrednio z promieni słonecznych. Na rynku znajdują się dwa warianty regulatorów – PWM oraz MPPT. Oba urządzenia działają na dość podobnej zasadzie, realizują swoje założenia jednak na zupełnie różny sposób.

Kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej a MPPT

Warto wiedzieć, że każda fotowoltaika powinna zostać dopasowana do możliwości konstrukcyjnych budynku lub całej działki po to, aby mogła (zależnie od usytuowania i kąta nachylenia) pobierać energię słoneczną w optymalny sposób. Bardzo częstym widokiem, szczególnie na dachach, jest instalacja PV skierowana w jednym kierunku – wówczas odpowiedni okaże się tylko jeden MPPT, który skutecznie obsłuży całą instalację. Wszystkie panele ułożone w jednej płaszczyźnie sprawiają, że nie ma potrzeby instalacji kolejnych. Sprawa ma się inaczej w sytuacji, gdy obie połacie są ustawione na zupełnie różne strony świata – wówczas niezbędny okaże się drugi MPP Tracker.

instalacja-fotowoltaiczna

Jaka jest różnica między PWM a MPPT?

W urządzeniu typu PWM skrót odnosi się do sformułowania „Pulse Width Modulation„, czyli modulacji szerokości impulsów. Akcesorium to tuż po osiągnięciu najwyższej wartości watopików, czyli szczytowej mocy każdej fotowoltaiki, odcina w rezultacie całe nadmiarowe napięcie, będące wyższe niż moc maksymalna instalacji.

MPPT to zupełnie inne urządzenie. Regulator służy do ciągłej analizy oraz monitorowania wszystkich aspektów związanych z pracą całej instalacji, dlatego też jego nazwa to skrót od „Maximum Power Point Tracker„. Urządzenie skutecznie wyszukuje punkt, w którym fotowoltaika działa przy pełnej swojej wydajności i utrzymuje go przez jak najdłuższy czas.

Wybór odpowiedniego MPPT? Zdaj się na ekspertów!

Każda fotowoltaika powinna idealnie spełniać oczekiwania domowników lub pracowników, dlatego warto jej montaż zlecić wyłącznie firmom z ugruntowaną pozycją na rynku. Fakt ten nie powinien dziwić – wśród wielu MPP Trackerów znajdują się zarówno te polecane, jak i te, których wydajność może pozostawiać wiele do życzenia. Urządzenia różnią się parametrami, w tym maksymalnym napięciem przyjmowanym z paneli fotowoltaicznym, oraz natężeniem prądu do ładowania akumulatorów lub zasilania odbiorników prądu. Wybór właściwego urządzenia jest kluczowy!

Instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu? Tylko z ELKO!

Dla naszej firmy fotowoltaika w Śremie, Puszczykowie i Środzie Wielkopolskiej nie ma dosłownie żadnych tajemnic. Przeprowadziliśmy wiele współprac, o czym możesz przekonać się, śledząc nasze realizacje, obsłużyliśmy najbardziej wymagających klientów i stworzyliśmy instalacje, które charakteryzowały się szczególnie dużym poziomem skomplikowania. Warto nam zaufać – z łatwością dobierzemy prawidłową moc, zaplanujemy system, przeprowadzimy jego profesjonalny montaż, a w ostatecznym rozrachunku także działania konserwacyjne oraz serwisowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *