3 kroki do nowoczesności w Twojej firmie. Poznaj koncepcję inteligentnego budynku

alarmy-elkoinstalacje

Nowoczesna firma idąca z duchem czasu stwarza w kontrahentach poczucie profesjonalizmu i odpowiedzialnego zarządzania zasobami ludzkimi, a w pracownikach poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Większość współczesnych przedsiębiorców sięga po wysoce zaawansowane rozwiązania, które mają w rezultacie przyspieszyć prace całego przedsiębiorstwa i zmniejszyć ryzyko wystąpienia przeróżnych zagrożeń. Na czym polegają i czym charakteryzują się systemy alarmowe oraz sieci komputerowe i pozostałe inteligentne instalacje wyposażenia budynków? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach w profesjonalnym poradniku.

Spis treści

System zarządzania inteligentnym budynkiem

System inteligentnego budynku tak naprawdę sprowadza się do zarządzania obiektami firmowymi w sposób częściowo zautomatyzowany, a częściowo manualny. Instalacje obejmują przede wszystkim szereg przeróżnych czujników, detektorów zdarzeń oraz systemy zarządzania, które współpracują ze sobą na podstawie cyfrowej wymiany informacji. Czujniki wykrywają np. dym, rosnącą temperaturę, otwarcie drzwi lub wiele innych zdarzeń, po czym przekazują rekordy do zintegrowanego systemu zarządzania. Ten z kolei odpowiada za uruchomienie kolejnych elementów – w tym np. zraszaczy czy zapadek w drzwiach. Budynek zatem reaguje w zasadzie samodzielnie, również na czynniki środowiskowe, np. na zachód słońca uruchomieniem oświetlenia zewnętrznego.

Zaawansowany system alarmowy i monitoringu

Największą popularnością w nowoczesnych przedsiębiorstwach cieszą się instalacje alarmowe, współpracujące ze zintegrowanym systemem zarządzania. W skład dobrze zaprojektowanej instalacji alarmowych wchodzą dziesiątki przeróżnych urządzeń, ściśle współpracujących ze sobą w celu ochrony dobytku firmowego i zachowania bezpieczeństwa pracowników. Warto wśród nich wyróżnić np. detektor ruchu, który skutecznie zmniejsza ryzyko przedostania się włamywaczy do pomieszczeń chronionych. Inne wskazują na zbicie szyby, inne z kolei na otwarcie drzwi (zbliżeniowe). Warto również przeprowadzić montaż monitoringu, który zapewnia wizyjną ochronę obiektu i możliwość szybszej reakcji. W ten sposób można zauważyć np. dziwne zachowanie postaci czy wdarcie się w miejsce chronione.

system-komputerowe

Bezpieczny system przeciwpożarowy

Zagrożenia pożarowe są podstawowym czynnikiem, wpływającym negatywnie na bezpieczeństwo ludzi pracujących w danym obiekcie. Szczególnie gdy obszary zajęte ogniem znajdują się znacznie powyższej niskich kondygnacji. Warto wówczas postawić na automatyczne systemy ochronne, w tym zraszacze i czujniki dymu oraz rosnącej temperatury, które pozwolą na tyle szybko wykryć nieprawidłowości, aby przeprowadzić efektywną ewakuację i ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie ognia. Z tego względu systemy ochrony przeciwpożarowej uznaje się za fundament bezpieczeństwa w każdym przedsiębiorstwie. Fakt ten wynika zarówno z coraz większego zaangażowania przedsiębiorców w kwestię ochrony firmowego majątku i pracowników, jak i wymogów prawnych, które należy spełnić.

Okablowanie strukturalne w przedsiębiorstwie

Okablowanie strukturalne obejmuje przede wszystkim sieci komputerowe. To instalacje, polegające na rozprowadzeniu po całym obiekcie okablowania teleinformatycznego, które służy np. do stworzenia komunikacji pomiędzy urządzeniami czy sieci komputerowych nawet na kilkaset stanowisk pracy. W zakres tej usługi wchodzi okablowanie pionowe i poziome, punkty rozdzielcze, gniazda oraz połączenia systemowe, a w niektórych przypadkach także międzybudynkowe. 

ELKO – rozwijaj firmę z naszą pomocą!

Firma ELKO wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnych klientów biznesowych. Zapewniamy wdrożenie oraz serwisowanie i pierwsze uruchomienia w praktyce wszystkich systemów zautomatyzowania budynków firmowych w Poznaniu i okolicach. Jesteśmy w tym zakresie specjalistami. Przez wiele lat obecności na rynku zrealizowaliśmy najróżniejsze projekty instalacji, w tym te proste i łatwe, jak i te szczególnie skomplikowane i angażujące wielu naszych pracowników. Skontaktuj się z nami i uzgodnij szczegóły. Chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące wszystkich zagadnień związanych z naszą pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *