Net-billing: co powinieneś wiedzieć o rozliczeniu fotowoltaiki?

fotowoltaika-elko-instalacje

Tematyka rozliczania fotowoltaiki cały czas budzi spore zainteresowanie. Każdy, kto zdecydował się na montaż paneli oraz osoby, które dopiero rozważają ich instalację chcą wiedzieć, jak prawidłowo rozliczać nadwyżki energii. Obecnie jest to tym bardziej istotne, gdyż w 2022 r. weszły w życie kluczowe zmiany, które obowiązkowo należy uwzględnić w swoich wyliczeniach. Sprawdź, które z nich dotyczą Ciebie i do jakich zasad się stosować, by mieć pewność, że prawidłowo wystawiasz faktury.

Spis treści

Nowe zasady rozliczenia od lipca 2022 r.

Wraz z wejściem w życie nowelizacji do ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) zostały wprowadzone nowe pojęcia związane z fotowoltaiką. Do tej pory każdy końcowy odbiorca wytwarzający energię ze źródeł odnawialnych wyłącznie na własne potrzeby był określany mianem prosumenta. Obecnie wyróżnia się dodatkowo:

  • wirtualnego prosumenta, w przypadku którego miejsce podłączenia instalacji do sieci jest inne niż miejsce, do którego dostarczana jest energia,
  • prosumenta zbiorowego, korzystającego przy wytwarzaniu energii z wewnętrznej instalacji budynku wielorodzinnego. 

Co bardzo ważne, zmienione zasady rozliczeń obowiązują nowych beneficjentów, a więc osoby, które zdecydowały się na instalację paneli po 1 kwietnia 2022 r. Prosumenci zarejestrowani w systemie do 31 marca 2022 r. jeszcze przez 15 lat będą mogły rozliczać się według starego schematu.

Net-metering a net-billing – poznaj różnicę

Przed wprowadzeniem zmian w fotowoltaice obowiązywał net-metering, określany też mianem systemu opustów. Była to relacja barterowa z dwoma rodzajami przeliczników:

  • 1:8 dla instalacji o mocy do 10 kW,
  • 1:7 dla instalacji od 10 do 50 kW.

Energia była wyceniana metrycznie w kilowatogodzinach (kWh). Nadmiarowa produkcja była przekazywana do sieci i gromadzona w wirtualnych magazynach. Wytwórca miał 12 miesięcy na jej wykorzystanie. Zgodnie ze wskazanymi wyżej przelicznikami, do jego dyspozycji było odpowiednio 80% lub 70% przekazanej energii.

Obecnie net-metering został zastąpiony przez net-billing. W nowym systemie wytwarzana za pośrednictwem paneli słonecznych energia nie jest już oddawana do sieci energetycznej. Rozliczenia odbywają się w systemie pieniężnym, na zasadzie kupna i sprzedaży. Nadwyżki są po prostu sprzedawane, a nie magazynowane. Cena transakcji przyjmowana jest jako cena z Rynku Dnia Następnego (RDN). Sprzedaż odbywa się po stawkach hurtowych, natomiast kupno po cenach detalicznych. Na wykupienie przekazanej energii prosument będzie miał 12 miesięcy.

Faktura w systemie net-billingowym

Na fakturach wystawianych w systemie net-billingowym znajdują się dwie pozycje istotne z punktu widzenia wytwórcy detalicznego:

  • energia czynna – wyrażona w zł/kWh opłata za faktycznie zużytą energię,
  • dystrybucja – wyrażona w zł/kWh opłata związana z przesyłem energii do odbiorcy od dystrybutora.
oszczedzanie-fotowoltaika

Czy fotowoltaika opłaca się w 2022 r.?

Wobec tak istotnych zmian w sposobie rozliczenia coraz więcej inwestorów zaczyna zastanawiać się nad opłacalnością instalacji fotowoltaicznych. Czy fotowoltaika rzeczywiście powoli przestaje stawać się korzystnym sposobem pozyskiwania energii? Wielu specjalistów twierdzi, że nowe zasady rozliczania mogą, ale nie muszą być problematyczne dla inwestorów. Sporo zależy od tego, jak będą się kształtowały stawki sprzedaży. Podobny system rozliczeń w fotowoltaice z powodzeniem działa już w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, czy we Włoszech. Instalacja fotowoltaiczna w każdym przypadku pozostaje skutecznym sposobem na uniezależnienie się od rosnących cen energii.

ELKO – specjalizujemy się w fotowoltaice

Najlepszym sposobem na ocenę opłacalności instalacji paneli w konkretnym przypadku jest skontaktowanie się z firmą, która specjalizuje się w ich montażu. ELKO oferuje możliwość wykonania profesjonalnego audytu energetycznego na terenie Poznania i pobliskich miejscowości, takich jak Kórnik, czy Luboń. Fotowoltaika i aktualne zasady jej rozliczania nie mają przed nami tajemnic. Chętnie wykonamy wstępny kosztorys i pomożemy w ocenie potencjalnych zysków i kosztów takiego rozwiązania. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika we Wrześni, czy Puszczykowie, skontaktuj się z nami, a z pewnością będziemy w stanie Ci pomóc. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *