Instalacja bezpuszkowa czy puszkowa? Poznaj różnicę

instalacja-elektryczna-domu

Wybór instalacji elektrycznej w domu powinien zostać dobrze przemyślany i dostosowany do potrzeb inwestora. Całkowite przeorganizowanie tego systemu w już zbudowanym domu to bardzo trudne zadanie. Poznaj różnice między układem puszkowym oraz bezpuszkowym i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie i swojego domu. 

Spis treści

Rodzaje instalacji elektrycznej w domu

Decyzja o wyborze rodzaju instalacji elektrycznej należy do inwestora. Może on opierać się na radach i wskazówkach doświadczonych specjalistów, ale ostateczne zdanie co do rozmieszczenia zespołu urządzeń podejmuje osoba zlecająca prace związane z zakładaniem układu. Każdy system musi być dopasowany do możliwości, jakie oferuje, a także jego charakterystyki.

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej spotykane instalacje elektryczne to:

 • puszkowa,
 • bezpuszkowa.

Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak przy wyborze rodzaju instalacji do swojego domu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy będzie ona w stanie zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej do budynku oraz na jej awaryjność i ewentualne skomplikowanie napraw.

Sprawdźmy zatem, czym wyróżniają się poszczególne instalacje. 

Instalacja puszkowa

Jak sama nazwa wskazuje, ten system oparty jest o puszki rozdzielcze. W przypadku układów puszkowych, ich zakładanie jest coraz rzadsze i wiąże się to nie tylko z aspektami technicznymi, ale także ze zmniejszonym zainteresowaniem inwestorów tym rodzajem rozprowadzenia elektryki.

Mniejsze zainteresowanie, jakim cieszą się instalacje elektryczne puszkowe, wynika przede wszystkim z czterech aspektów, które dotyczą tego rodzaju systemów:

 • mniejsza estetyka wykonania,
 • większa awaryjność i trudniejsze ustalenie dokładnego miejsca usterki,
 • duża ilość przewodów w ścianach,
 • znacznie trudniejsze wprowadzanie zmian w układzie.

Technologia z wykorzystaniem puszek często nazywana jest też klasyczną.

instalacja-puszkowa

Instalacja bezpuszkowa

W budynkach, których wiek nie przekracza 10 lat, zwykle występują systemy bez puszek. Instalacje elektryczne, w których nie ma puszek z przewodami, są przede wszystkim o wiele chętniej wybierane przez elektryków. Do zalet takiego rozwiązania można przede wszystkim zaliczyć łatwość dostępu oraz ewentualnych napraw przewodów.

W przypadku wyboru tego układu, o wiele łatwiejsze jest jego ewentualne rozbudowywanie go w przyszłości. Dodatkowo instalacje elektryczne bezpuszkowe znajdują odbiorców wśród osób przykładających dużą wagę do estetyki wykonania przyłączeń. W tym rozwiązaniu nie znajdziemy na ścianach przy suficie charakterystycznych pozostałości po puszkach elektrycznych oraz mamy małe szanse na przewiercenie przewodu podczas prac remontowych.

Jak wykonać instalację bezpuszkową?

Przede wszystkim należy pamiętać, że bezpuszkowe instalacje elektryczne to rozwiązanie, które jest standardem w nowoczesnym budownictwie. W przypadku tego systemu okablowanie znajduje się w oprawach oświetleniowych, wyłącznikach czy też gniazdach wtyczkowych.

Montaż instalacji elektrycznej bezpuszkowej powinien obejmować kilka zasad, których przestrzeganie zapewni układ wysokiej jakości:

 • kable od przełączników oświetleniowych układamy ku górze i w suficie,
 • przewody od gniazdek kierujemy do dołu i w posadzkę,
 • wszystkie połączenia wykonywane są pod gniazdkami czy też włącznikami,
 • do systemu oświetleniowego wykorzystuje się kabel 1,5 mm,
 • w układzie prowadzącym do gniazdek warto wykorzystać przewód 2,5 mm.

Wysokiej jakości, bezpieczne instalacje elektryczne to wynik nie tylko wyboru konkretnego rodzaju, ale także fachowców, którzy wykonają prace zgodnie ze sztuką.

Specjalizujemy się w instalacjach elektrycznych

Nasza firma świadczy kompleksowe usługi elektroinstalatorskie zarówno w budynkach firmowych, jak i prywatnych. Oferujemy pełen zakres prac — montaż, konserwację oraz naprawę. Wykonujemy zlecenia w nowopowstałych budynkach oraz tych, w których systemy trzeba dostosować do współczesnych wymagań. Zakładamy także kamery monitoringu czy panele fotowoltaiczne. Wspieramy klientów i ich instalacje elektryczne w Śremie, Luboniu, Mosinie czy Wrześni, a także na terenie całego województwa wielkopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *