Co warto wiedzieć o instalacji oświetlenia w Twojej firmie

instalacja-elektryczna-w-firmie

Sprawnie i efektywnie działający system instalacji oświetlenia w firmie powinien być uwzględniony już przy projektowaniu budynku. Założenie takiej instalacji przez profesjonalną firmę sprawi, że instalacje elektryczne w Twojej firmie będą bezpieczne i bezawaryjne. Z artykułu dowiesz się, jakie są obowiązujące przepisy prawne, kiedy wykonywać przeglądy instalacji elektrycznej oraz dlaczego oświetlenie awaryjne jest tak ważne. Zapraszamy!

Spis treści

Projekt budynku a założenie instalacji

Wykonywanie zmian czy modernizacji systemów energetycznych w budynkach firmowych to zadanie wymagające doświadczenia oraz dużego profesjonalizmu. Firma ELKO wykonuje instalacje elektryczne na terenie całego województwa wielkopolskiego. Wszystkie prace odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, odpowiednimi projektami oraz wymaganiami klienta.

Jeśli instalacja oświetleniowa ma służyć długo i gwarantować bezpieczeństwo użytkowania, to musi być odpowiednio założona. Optymalne rozwiązanie zakłada uwzględnienie wielkości systemu oraz rozmieszczenia już na poziomie prac projektowych. Niezależnie od tego, czy projektujesz budynek biurowy, czy magazyn, rozmieszczenie światła i gniazdek, a także ich liczba powinna być starannie rozplanowana. Co więcej, do montażu kamer CCTV, paneli fotowoltaicznych czy systemów alarmowych potrzebne są stosowne instalacje elektryczne.

Poznaj obowiązujące przepisy

Konieczność uwzględnienia instalacji elektrycznych na etapie projektowania jest wymagane przez prawo. Ustawa Prawo budowlane w artykule 30 ustęp 2a punkt 4 wyraźnie stanowi, że do zgłoszenia budowy należy dołączyć plan zagospodarowania działki, w którym zostaną uwzględnione wszelkie instalacje wraz z ich opisem technicznym. Taki projekt musi ponadto zostać wykonany przez projektanta, który ma uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych.

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne

Zgodnie z polskimi normami oświetlenie awaryjne oraz ewakuacyjne jest wymagane w większości firm i budynków użyteczności publicznej. Z obowiązującymi przepisami zapoznasz się w Rozporządzeniu ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku. Rozporządzenie precyzuje wymagania i normy, jakie powinna spełniać instalacja ewakuacyjna.

Wykonujemy instalacje elektryczne we Wrześni, Mosinie czy Luboniu, a także na terenie całego województwa wielkopolskiego, których częścią jest oświetlenie awaryjne czy też ewakuacyjne. W przypadku, gdy w budynku nie ma takich oznaczeń, tworzymy odpowiedni plan, który uwzględni wszystkie potrzeby klienta oraz bezpieczeństwo pracowników. Jeśli w firmie istnieje już taki system, ale jest nieefektywny, przekształcimy go w bardzo dobrze działający układ oświetlenia awaryjnego oraz ewakuacyjnego dostosowany do najnowszych zaleceń, a także potrzeb klienta.

elkoinstalacje-poznan

Przegląd wykonanej już instalacji

Bardzo ważnym aspektem związanym z układem oświetleniowym jest jego kontrola. Okres przeglądów instalacji elektrycznych został ustalony na podstawie obowiązujących przepisów. Artykuł 62 Ustawy Prawo budowlane stanowi, że weryfikacja stanu technicznego systemu w budynku w czasie użytkowania powinna odbywać się co najmniej raz na 5 lat.

Istnieją również zalecenia zależne od miejsca, w których występują instalacje elektryczne, które ze względu na zagrożenia trzeba kontrolować częściej. Są to pomieszczenia o wyziewach żrących, zagrożone wybuchem lub pożarem, a także stwarzające zagrożenie dla ludzi. W takich miejscach zaleca się pomiar rezystancji izolacji instalacji nie rzadziej niż co roku. W przypadku instalacji ewakuacyjnej ich przegląd również powinien być dokonywany raz do roku.

Sprawdź ofertę od ELKO!

Nasza firma świadczy bardzo szeroki zakres usług. Od kompleksowego okablowania budynków, przez dostosowanie układów do montażu systemów alarmowych czy paneli fotowoltaicznych, po przegląd już istniejących jednostek. Oferujemy zlecenia całościowo obejmujące instalacje elektryczne między innymi w:

  • Luboniu,
  • Mosinie,
  • Wrześni,
  • Śremie.

A także na terenie całego województwa wielkopolskiego. Wykonujemy usługi zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach biurowo — usługowych o różnych powierzchniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *