Mój prąd 4.0 – jak złożyć wniosek po zmianach?

fotowoltaika-moj-prad

Czwarta edycja programu Mój Prąd to sposób na uzyskanie finansowania do instalacji fotowoltaicznej dla osób fizycznych. Nowe zasady rozszerzone zostały o możliwość pokrycia kosztów związanych nie tylko z zakupem, transportem i montażem mikroinstalacji, ale także urządzeń do magazynowania i zarządzania wytworzoną energią. Sprawdź, jak złożyć wniosek i poznaj szczegółowy program finansowania. 

Spis treści

Kolejna edycja programu Mój prąd po zmianach

Poprzednia edycja Mój Prąd to duży sukces NFOŚiGW. Środki przeznaczone na finansowanie zostały rozdysponowane w rekordowym tempie. Skutkiem tego powstał nowy projekt finansowania, który posiada w swoim programie kilka istotnych zmian. Nie od dziś wiadomo, że głównym celem programu Mój Prąd jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu OZE w miksie energetycznym. Finansowanie ma korzystny wpływ na rozwój branży fotowoltaicznej oraz popularyzację polityki prosumentów, którzy przyczyniają się do ochrony klimatu. Ponadto eksperci szacują, że dzięki finansowaniu Mój Prąd dojdzie do redukcji emisji CO2 na poziomie aż 1,84 mln ton w skali roku.

Kto i jak może złożyć wniosek?

W programie Mój Prąd 4.0 mogą wziąć udział osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby przy pomocy fotowoltaiki. Jedyny warunek to podpisanie umowy kompleksowej, a finansowanie obejmuje jedynie zakup i montaż nowej instalacji. Z dotacji mogą skorzystać inwestorzy, którzy zamontują i zgłoszą instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku lub przejdą z systemu opustów na rozliczenie net-billing. Wniosek mogą złożyć osoby, które w poprzednich latach nie korzystały z finansowania oraz osoby, które zostały już beneficjentami. System zgłoszeń odbywa się wyłącznie elektronicznie przy pomocy GWD dostępnego na stronie gov.pl. Finansowanie nie obejmuje rozbudowy i przebudowy istniejących paneli fotowoltaicznych dotyczących zarówno zwiększenia modułów, jak i przyłączenia kolejnej instalacji z nowym falownikiem.

Dowiedz się więcej o dotacji

Mój Prąd 4.0 pozwala na uzyskanie dotacji w związku z:

  • zakupem, dowozem i wykonaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej;
  • inwestycją i montażem urządzeń do magazynowania energii;
  • zakupem i instalacją systemów do zarządzania wytworzoną energią.

Dofinansowanie będzie można uzyskać na inwestycje sprzężone obejmujące instalację fotowoltaiczną razem z urządzeniem do magazynowania, jak i oddzielnie. Natomiast jeśli chodzi o konkretne urządzenia, wliczane będą zasobniki do ciepłej wody użytkowej, bufory ciepła, pompy ciepła. Ponadto należy pamiętać, że dotacja obejmuje urządzenie do magazynowania o pojemności nie mniejszej niż 2 kWh. Osoby, które skorzystały z innej dotacji na PV nieprzewidującej możliwości otrzymania dodatkowych środków na dofinansowanie mikroinstalacji nie będą mogły wziąć udziału w programie Mój Prąd 4.0

fotowoltaika-srem

Warunki i obowiązki beneficjenta

Główne warunki uzyskania finansowania mówią o dotacji, która może być udzielona jedynie na inwestycje już zakończone przed złożeniem wniosku. Ponadto montowane urządzenia, które obejmuje fotowoltaika, muszą być nowe i wyprodukowane w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed wykorzystaniem. Wymagane jest także potwierdzenie rozliczenia w net-billingu. Należy pamiętać o tym, że osoby korzystające z programu Mój Prąd są zobowiązane do korzystania z instalacji przez co najmniej 5 lat. Każdy beneficjent ma obowiązek umieszczenia tablicy informacyjnej o inwestycji wspartej środkami publicznymi. Dodatkowo wszystkie osoby korzystające z dotacji nie mogą zmieniać przeznaczenia budynku, lokalizacji instalacji i zastawiać lub odsprzedawać urządzeń przez cały okres trwałości.

Gotowy na fotowoltaikę? Sprawdź ofertę ELKO!

Jeśli szukasz profesjonalnego zespołu, który pomoże Ci w realizacji projektu związanego z instalacją fotowoltaiczną – sprawdź ekspertów firmy ELKO. Na naszej stronie internetowej znajdziesz szczegółowe informacje. Fotowoltaika to nasza specjalność! Działamy na terenie Swarzędza, Lubonia, Śremu i Mosiny. Korzystamy z nowoczesnych urządzeń renomowanych producentów. Skontaktuj się z nami w celu wstępnej wyceny i oszacowania terminu realizacji projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *