Co warto wiedzieć o okablowaniu mieszkania? Podpowiadamy! 

referencje-elektryczne

Właściwa lokalizacja przełączników, gniazd i okablowania to istotne kwestie gwarantujące bezpieczeństwo przed ryzykiem zwarcia i pożaru. Zwłaszcza że w nowoczesnych mieszkaniach znajduje się coraz więcej urządzeń zasilanych energią elektryczną. Dowiedz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Poznaj nasze wskazówki i sprawdź, jak odpowiednio projektować instalacje elektryczne. 

Spis treści

Bezpieczny projekt to podstawa! 

Każdy nowy projekt mieszkania czy remont powinien zaczynać się od planowania lokalizacji niezbędnych urządzeń elektrycznych oraz obwodów i okablowania. Profesjonalna instalacja elektryczna musi być opracowana pod względem umieszczenia mebli i podstawowych urządzeń. Najlepszym wyborem w momencie planowania okablowania jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wykonają projekt i odpowiedni schemat połączeń. Jest to gwarancją bezproblemowej instalacji i niezbędnego bezpieczeństwa. Pamiętaj, że cały proces powinien uwzględnić:

  • rozmieszczenie wszystkich urządzeń elektrycznych;
  • odpowiednią lokalizację przełączników i gniazd;
  • lokalizację żyrandoli i wszystkich urządzeń oświetleniowych;
  • kalkulację niezbędnej linii elektrycznej i liczbę punktów elektrycznych dla całego mieszkania.

Gniazdka i włączniki w salonie i pokojach 

Salon i pokoje to najbezpieczniejsze miejsca do montażu gniazd i włączników. W przeciwieństwie do kuchni i łazienki nie ma w nich ryzyka zalania, dlatego lokalizacja może być dowolna. Wszystko zależy od wygody i osobistych upodobań. Najczęściej wybieranym i komfortowym miejscem montażu jest odległość około 30 cm od podłogi. Istotne jest także zlokalizowanie gniazd blisko urządzeń takich jak komputer czy telewizor. Natomiast w sypialni uwzględnia się także lokalizację łóżka, przy którym gniazdka stanowią niezbędne miejsce zasilania podręcznych urządzeń, czy lampek nocnych. Pamiętaj, że cała instalacja elektryczna oprócz bezpieczeństwa powinna cechować się także wygodą. Umieszczanie włączników i gniazdek przy łóżkach, kanapach i drzwiach wejściowych do danego pomieszczenia to najbardziej popularne rozwiązanie. 

Instalacja elektryczna w kuchni 

Bezpieczne instalacje elektryczne w kuchni powinny cechować się kilkoma istotnymi kwestiami. Podstawą jest umieszczenie kontaktów minimalnie 30 cm od podłogi. Taka odległość uchroni je od ewentualnego zalania. Kolejną ważną kwestią dotyczącą wygody instalacji jest właściwe umiejscowienie gniazdek do urządzeń znajdujących się w zabudowie. Najlepiej zlokalizować je w szafce obok, ponieważ jeżeli kontakt zostanie umiejscowiony za sprzętem, w razie potrzeby interwencji będziesz miał zdecydowanie utrudniony dostęp. W przypadku gniazdek do pozostałego drobnego sprzętu AGD istotne jest umieszczenie ich tuż nad blatem lub skorzystanie z nowoczesnej formy wbudowania w blat z możliwością przykrycia i zabezpieczenia w momencie nieużytkowania.

instalacja-elektryczna-elko

Jak rozplanować okablowanie w łazience? 

Łazienka to jedno z pomieszczeń, które najbardziej narażone jest na zalanie. Montaż instalacji elektrycznej powinien uwzględniać lokalizację gniazdek przynajmniej 1,5 m od podłogi oraz możliwie daleko od kabiny prysznicowej lub wanny. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie gniazdek z odpowiednią klasą szczelności, które są dodatkową gwarancją bezpieczeństwa. Ważną kwestią samego okablowania będzie także oświetlenie łazienki. Źródła światła najczęściej zlokalizowane są nad lustrem lub na suficie. Podczas planowania instalacji niezbędne jest podjęcie decyzji o ich ostatecznym umiejscowieniu. Dodatkowo należy pamiętać także o wykorzystaniu odpowiednich przewodów, które wyeliminują uszkodzenie instalacji przez suszarkę, lokówkę czy prostownicę. Najlepszym i dedykowanym do tego rozwiązaniem są modele YDYp 3×2,5mm

Postaw na profesjonalistów z ELKO!

Podczas projektowania okablowania oraz rozmieszczenia gniazdek i włączników należy skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. Nasz zespół ELKO to grupa profesjonalistów w tej dziedzinie. Od lat montujemy instalacje elektryczne na terenie Swarzędza, Lubonia czy Śremu. Odwiedź naszą stronę internetową i poznaj szczegóły oferty. Z wielką przyjemnością wykonamy projekt instalacji dla Twojego domu lub mieszkania. Przeprowadzimy wstępne kalkulacje i oszacujemy czas potrzebny na realizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *