Czy można zamontować instalację fotowoltaiczną na płaskim dachu? Podpowiadamy!

fotowoltaika-montaz-poznan

Mieszkańcy Poznania, Środy Wielkopolskiej, Lubonia oraz innych wielkopolskich miast coraz chętniej wybierają fotowoltaikę, jako źródło darmowej energii. Najczęściej panele montowane są na dachu, ponieważ wówczas instalacja pracuje najbardziej efektywnie. Znacznie rzadziej moduły można spotkać zainstalowane na gruncie lub elewacji. Co jednak zrobić, gdy budynek zwieńczony jest dachem płaskim? Czy można wówczas zamontować panele słoneczne? Zapoznaj się treścią artykułu, a dowiesz się wszystkiego na ten temat!

Spis treści

Poznaj zalety instalacji na płaskim dachu

Nie ma znaczenia, jaki jest kąt nachylania dachu w Twoim domu. Panele fotowoltaiczne montuje się na każdej powierzchni, a odpowiednie ustawienie i orientację modułów można uzyskać za pomocą specjalnej konstrukcji. Dlatego dach płaski daje bardzo szerokie możliwości zastosowania fotowoltaiki. Główne zalety tego rozwiązania to:

  • możliwość zorientowania paneli w dowolnym kierunku,
  • regulowany kąt nachylenia,
  • większa elastyczność,
  • maksymalne wykorzystanie energii słonecznej,
  • łatwiejszy serwis.

Odpowiedni kąt nachylenia i orientacja na południe

W przypadku montażu paneli na dachu płaskim należy wziąć pod uwagę nie tylko nasłonecznienie, ale również warunki wietrzne. Oznacza to, że nachylenie modułów powinno być mniejsze niż w przypadku instalacji fotowoltaicznej przymocowanej do skośnej połaci. Dlatego przeważnie moduły są przytwierdzone do specjalnej konstrukcji i ustawione pod kątem 15 stopni. Kolejną ważną sprawą jest właściwa orientacja modułów. Naturalnym wyborem jest kierunek południowy, choć czasami panele słoneczne mogą być zorientowane na wschód-zachód.

Jak wygląda montaż paneli na płaskim dachu

Montaż fotowoltaiki na płaskim stropodachu wymaga zastosowania innej technologii niż w przypadku instalacji na skośnym zadaszeniu. Potrzebna jest do tego specjalna konstrukcja, która pozwoli na uzyskanie właściwego kąta nachylenia modułów. Obecnie stosuje się dwie techniki montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim:

  • instalacja przykręcana do stropodachu,
  • montaż z balastem.

Zakotwienie elementów montażowych w stropodachu wymaga przebicia warstwy hydroizolacyjnej, a niekiedy również termoizolacyjnej. Konstrukcja mocowana jest przy użyciu wkrętów czy szpilek. Przytwierdzenie jej do powierzchni dachu oraz poprowadzenie przewodów nie jest skomplikowane. Problem może jednak pojawić się z ponownym uszczelnieniem warstwy termoizolacyjnej. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo, wybierz doświadczoną firmę. Do montażu używamy wyłącznie wysokiej jakości materiałów, dlatego cała instalacja jest stabilna, odporna na podmuchy wiatru, a dach jest szczelny i nie przecieka nawet po dużych opadach deszczu.

Drugim, coraz częściej stosowanym sposobem mocowania konstrukcji fotowoltaicznej jest montaż z balastem. To łatwiejsze i szybsze rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu. Po ułożeniu stelaż obciążany jest balastem, za który najczęściej służą betonowe bloczki. Kluczową kwestią w tym przypadku jest sprawdzenie nośności dachu i porównanie jej z całkowitą masą instalacji. Niezależnie od przyjętej metody ważny jest też odpowiedni rozstaw konstrukcji. Panele powinny znajdować się w takiej odległości od siebie, aby jedne moduły nie zasłaniały drugich.

panele fotowoltaiczne

Montaż fotowoltaiki a pokrycie dachu

Praktycznie na każdym dachu można zamontować panele słoneczne. Płaskie powierzchnie najczęściej pokryte są papą, która jednocześnie stanowi warstwę hydroizolacyjną. Firma ELKO stosuje różne rozwiązania, zawsze dopasowywane do rodzaju pokrycia. Dla dachów zwieńczonych papą dedykowane są podobne systemy montażowe jak w przypadku blachy trapezowej. Gwarantują one stabilne położenie paneli i jednocześnie umożliwiają odpowiednie ich ustawienie.

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną? Skontaktuj się z ELKO!

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu to świetna okazja do zagospodarowania wolnej powierzchni i pozyskiwania darmowej energii ze słońca. Działamy w branży już wiele lat, dlatego możemy się pochwalić wieloma realizacjami. Oferujemy fotowoltaikę w Poznaniu, Środzie Wielkopolskiej, Luboniu oraz innych miejscowościach. Do montażu używamy wyłącznie wysokiej jakości podzespołów i materiałów, dzięki czemu moduły pracują z maksymalną wydajnością przez wiele lat. Skontaktuj się z naszą firmą i zapytaj o szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *