Czy panele słoneczne można myć? Dowiedz się więcej o konserwacji instalacji solarnej

panele słoneczne

Niewiele właścicieli budynków wie, że panele fotowoltaiczne można, a nawet trzeba regularnie czyścić. Wynika to z tego, że pyły, osady i brud, które gromadzą się na ich powierzchni, powodują obniżenie skuteczności całego systemu. Szacuje się, że efektywność zanieczyszczonych modułów może być mniejsza nawet o 20%. Przeczytaj, jak myć fotowoltaikę, czego przy tym unikać i czy warto to robić samodzielnie? Wyjaśniamy to w artykule.

Spis treści

Konserwacja paneli słonecznych, jak to wygląda?

Aby system fotowoltaiczny miał jak najdłuższą żywotność i nie tracił swojej efektywności, należy pamiętać o regularnej konserwacji, a przede wszystkim – czyszczeniu paneli. Ograniczenie przenikania promieni słonecznych występuje na skutek gromadzenia się osadów po deszczu czy śniegu, a także przez ptasie odchody, pyły czy piasek.

Mycie paneli zaleca się przeprowadzać w pochmurne dni, najlepiej rano. Kontakt nagrzanej powierzchni z wodą może bowiem spowodować szok termiczny dla systemu. Z uwagi na to, że instalacje PV z reguły montowane są na dachu, należy zachować szczególną ostrożność podczas prac konserwacyjnych. Odpowiednie zabezpieczenia do pracy na wysokości to podstawa. Czyszczenia trzeba też dokonywać za pomocą specjalistycznych produktów (najlepiej tych zalecanych przez producenta) oraz właściwych narzędzi, w tym przede wszystkim miękkich gąbek, szczotek i materiałów.

Jak często czyścić instalację fotowoltaiczną?

Fachowcy zalecają, aby mycie modułów fotowoltaicznych powtarzać co najmniej dwa razy w roku. Pierwszy raz wczesną wiosną, tuż po zimowych roztopach, aby usunąć wszystkie osady z powierzchni. Czynność tę dobrze jest powtórzyć po lecie, ponieważ to właśnie wtedy obserwuje się wzmożoną aktywność ptaków oraz większą ilość pyłów.

Warto pamiętać, aby nigdy nie skrobać oblodzonych powierzchni paneli, a odchody zwierząt usuwać bardzo ostrożnie.

czyszczenie paneli

Czego nie używać do mycia paneli słonecznych?

Mycie paneli słonecznych nie jest skomplikowane, ale należy przy tym bardzo uważać. Brak przestrzegania pewnych zasad może spowodować trwałe uszkodzenie fotowoltaiki. Jak więc nie należy czyścić ogniw?

Przede wszystkim nie wolno stosować agresywnych środków chemicznych, szorstkich gąbek i szczotek. Zabronione jest również stosowanie myjek ciśnieniowych, które mogą nie tylko zarysować powierzchnię modułów, ale również uszkodzić ważne elementy całej instalacji.

Co ciekawe, nawet wykorzystywanie zwykłej wody do mycia paneli nie jest zalecane. Dlaczego? W wodzie z kranu znajdują się mikrocząsteczki, które mogą powodować powstawanie osadów na powierzchni ogniw. Najlepiej jest stosować do tego celu wodę destylowaną lub przynajmniej użyć jej do ostatniego spłukania.

Czy warto czyścić panele samemu?

Samodzielne wyczyszczenie ogniw PV jest możliwe, ale jak już wspominaliśmy, trzeba to robić z wielką ostrożnością. Najlepiej przeczytać zalecenia producenta, dotyczące zasad mycia i postępować zgodnie z taką instrukcją.

Poznaj kompleksowe usługi ELKO!

Żywotność systemu fotowoltaicznego i jego wysoka skuteczność zależą od wielu czynników, jednym z nich jest odpowiednia konserwacja modułów PV. W ramach tych działań należy pamiętać o regularnym czyszczeniu paneli fotowoltaicznych. Wiesz już, dlaczego to takie ważne oraz o czym należy pamiętać, aby nie uszkodzić instalacji. Postępując zgodnie z zasadami mycia paneli, możesz to zrobić samodzielnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *