Jak działa fotowoltaika? Czy to się opłaca? Sprawdź, co mówią nasi eksperci!

montaż fotowoltaiki wielkopolska

Spis treści

W Polsce od kilku lat trwa boom na fotowoltaikę. Moduły fotowoltaiczne coraz częściej można zauważyć na dachach domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także obiektów handlowo-przemysłowych. W naszym artykule przybliżymy Ci mechanizm działania tego typu systemów, co ułatwi Ci podjęcie decyzji o ich instalacji. Przeczytaj i sprawdź, jak optymalnie dobrać i zamontować panele słoneczne w Poznaniu, Swarzędzu, Mosinie lub Luboniu.

Budowa i działanie paneli fotowoltaicznych w pigułce

Mówiąc w skrócie, fotowoltaika to jedna z alternatywnych metod wytwarzania prądu elektrycznego, polegająca na konwersji energii ze słońca. Promieniowanie absorbowane jest za pomocą paneli słonecznych, gdzie wstępnie generowane jest napięcie elektryczne stałe. W dalszej kolejności trafia ono do inwertera (falownika), gdzie przekształcane jest na prąd przemienny o mocy odpowiadającej sieciom niskiego napięcia. Do pozostałych elementów systemu fotowoltaicznego należą:

  • dwukierunkowe liczniki zużycia energii (wytwarzanej i pobieranej),
  • niezbędne okablowanie,
  • wsporniki do montażu paneli.

Ogniwa fotowoltaiczne produkowane są z materiałów półprzewodnikowych, np. selenu, germanu lub krzemu. Powyższe rodzaje tworzyw zawierają lokalne elektrony, które pobudzane są w wyniku uderzenia fotonów (cząstek światła). Moduły są połączone ze sobą szeregowo, dzięki czemu możliwe jest łącznego napięcia generowanego w panelu.

Jaki rodzaj instalacji wybrać?

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie dostępne w trzech wariantach:

  • sieciowym (on-grid) – zintegrowanym z publiczną siecią elektryczną,
  • hybrydowym – zdolnym do współpracy z siecią, jak i akumulacji niewykorzystanej energii,
  • niezależnym (off-grid) – działającym autonomicznie, całkowicie poza siecią.

Wybór jednego z powyższych wariantów zależy zarówno od indywidualnego zapotrzebowania, jak i dostępnego budżetu. Jeżeli priorytet inwestora stanowi oszczędność kosztów, warto zdecydować się na mikroelektrownię PV typu sieciowego. Jeśli przyczyną instalacji fotowoltaiki była chęć uzyskania energii elektrycznej w miejscu pozbawionym dostępu do sieci, lepszym rozwiązaniem będą układy niezależne.

Ile energii zużywa dom czy firma?

Niezwykle ważne kryterium wyboru odpowiedniego modelu fotowoltaiki stanowi także jej moc. Aby dobrać ją właściwie, niezbędne jest oszacowanie zapotrzebowania energetycznego domu lub firmy. Do głównych czynników, które wpływają na zapotrzebowanie, należą:

  • sposób ogrzewania budynku,
  • liczba mieszkańców,
  • klasa energetyczna wykorzystywanych urządzeń.

Szacuje się, że dla domów jednorodzinnych wystarczające będzie instalacja o mocy 4-6 kWp. W przypadku firm powinna ona wynosić minimum 10 kWp. Są to wyłącznie dane szacunkowe – dokładne oszacowane ilości potrzebnej energii elektrycznej warto powierzyć specjalistom. Mieszkańcy Wielkopolski (np. Wrześni, Środy Wielkopolskiej, Śremu) mogą w skorzystać z pomocy ekspertów z ELKO.

fotowoltaika w wielkopolsce

Montaż paneli słonecznych – najważniejsze informacje

Montaż paneli słonecznych ma kluczowe znaczenie w kontekście dalszego funkcjonowania fotowoltaiki. Na efektywność systemu wpływa zarówno jego umiejscowienie, jak i technika instalacji.

Moduły powinny być zwrócone w odpowiednią stronę (południe), bez ryzyka zacienienia przez drzewa lub elementy konstrukcyjne dachu. Warto przy tym pamiętać o zmianie „pozycji” słońca na niebie w kolejnych miesiącach roku. Nie można zapominać również odpowiednim kącie nachylenia, który wynosi 30-40 stopni.

Ogniwa fotowoltaiczne należy przymocować tak, aby były one w jak największym stopniu odporne na działanie warunków atmosferycznych. Mikrouszkodzenia paneli mogą prowadzić do problemów z ich wydajnością – tzw. hot spotów bądź „ślimaczych ścieżek”. Część awarii może pojawić się już na etapie montażu, np. w fazie lutowania modułów. Aby zminimalizować ryzyko tego rodzaju sytuacji, zawsze korzystaj z usług wykwalifikowanych specjalistów.

Z fotowoltaiką zaoszczędzisz i pomożesz środowisku! Umów się na konsultację z ELKO!

Montaż paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie korzystne zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i środowiska naturalnego. Nic zatem dziwnego, że stanowi obecnie najpopularniejsze alternatywne źródło pozyskiwania prądu elektrycznego na własny użytek w Polsce. Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika na terenie Wielkopolski (w Poznaniu, Luboniu, Kórniku, Mosinie), koniecznie zapoznaj się z ofertą ELKO. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *