Dotacje na fotowoltaikę w 2021. Co powinieneś wiedzieć?

fotowoltaika dotacje

Spis treści

Budowa własnej instalacji fotowoltaicznej to jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Nic zatem dziwnego, że tego typu przedsięwzięcia są szeroko wspierane przez różnego rodzaju instytucje. W niniejszym artykule prezentujemy dotacje dedykowane rolnikom, przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym. Sprawdź, na jakiego typu wsparcie finansowe możesz liczyć, instalując panele słoneczne w Poznaniu i okolicznych miejscowościach.

Programy dla właścicieli domów jednorodzinnych

Jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, możesz liczyć na kilka form wsparcia zakupu i montażu fotowoltaiki. Możesz z nich także skorzystać, aby zmodernizować stare i nieefektywne źródła ogrzewania. W dalszej części tekstu charakteryzujemy najważniejsze inicjatywy opracowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program „Mój prąd 3.0”

Z dofinansowania fotowoltaiki w ramach programu „Mój prąd 3.0” mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własny użytek (tzw. prosumenci). Uczestnicząc w projekcie, masz szansę uzyskać dotację w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu mikroinstalacji. Należy pamiętać o tym, że do udziału w inicjatywie kwalifikują się wyłącznie te urządzenia, których zainstalowana moc elektryczna nie przekracza 10 kW.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski projekt, którego cel stanowi wsparcie termomodernizacji domu oraz wymiany źródła ciepła. Dotację finansową można otrzymać nie tylko na fotowoltaikę, ale także wymianę starych pieców, wentylację mechaniczną lub instalację centralnego ogrzewania. Dofinansowanie udzielane jest po spełnieniu kryterium dochodowego na inwestycje zakończone, nierozpoczęte lub obecnie realizowane. Jej wysokość ustalono do 60% poniesionych kosztów realizacji przedsięwzięcia (maksymalnie 37 tys. zł).

Ulga termomodernizacyjna

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, które w poprzednim roku podatkowym poniosły wydatki służące ograniczeniu zużycia energii lub związanych z tym strat. Na tego typu udogodnienie możesz liczyć, ocieplając budynek, instalując panele słoneczne lub wymieniając stare drzwi i okna. W roku 2021 właściciel lub współwłaściciel co najmniej jednego domu jednorodzinnego może odpisać od podatku co najwyżej 53 tys. zł. Powyższa wartość stanowi łączną kwotę refundacji dla wszystkich posiadanych przez niego nieruchomości. Pamiętaj także, że nie możesz skorzystać z ulgi, kiedy Twój budynek jest w trakcie budowy, a jeżeli wymiana i instalacja nie zostanie zakończona w ciągu 3 lat – otrzymaną kwotę będziesz musiał zwrócić. 

Energia Plus – rozwiązanie dla firm

Ogólnopolski program Energia Plus powstał po to, aby zminimalizować ilość zanieczyszczeń wytwarzanych przez przedsiębiorstwa. Pomoc przyjmuje formę dotacji bądź pożyczki, udzielanej do kwoty 85% kosztów kwalifikowanych zakupu i instalacji paneli słonecznych (nie więcej niż 3,9 mln zł). W bieżącej edycji inicjatywy wnioski można składać do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania środków.

dotacje dla rolników

Agroenergia – dofinansowanie dla rolników

Jeżeli jesteś rolnikiem, również możesz liczyć na wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna wartość dotacji na fotowoltaikę wynosi 20 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (do 25 tys. zł) i wypłacana jest po jego zakończeniu. Opracowany przez powyższe instytucje program Agroenergia polega na dofinansowaniu nowych inwestycji w panele słoneczne, ale także turbiny wiatrowe lub pompy ciepła. Aby móc skorzystać z pomocy, należy mieć status osoby fizycznej lub prawnej z prawem własności, lub dzierżawy nieruchomości rolnych.

Zainteresowany? Zgłoś się do ELKO!

Dotacje oferowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to doskonały sposób na obniżenie kosztów instalacji paneli słonecznych. To głównie dzięki nim posiadanie swojej własnej mikroelektrowni jest dzisiaj w zasięgu każdego, komu zależy na opłacalnych i ekologicznych rozwiązaniach. Jeżeli także i Ty chcesz zamontować fotowoltaikę w Poznaniu lub okolicach, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy Cię do kontaktu mailowego, telefonicznego bądź wypełnienia specjalnego formularza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *