Podpowiadamy, jak prawidłowo reagować na fałszywe alarmy

systemy-alarmowe-poznan

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne urządzenia, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa ludzi i mienia. Monitoring i alarmy zakładane są w sklepach, zakładach produkcyjnych i usługowych oraz prywatnych domach. Co jednak zrobić, gdy system reaguje nieprawidłowo i uruchamia syrenę bez faktycznego powodu? Przeczytaj i dowiedz się, jak reagować na fałszywe alarmy, aby nie płacić za niepotrzebne interwencje oraz nie zmniejszyć czujności patroli.

Spis treści

Sprawnie działający system alarmowy

Nowoczesne alarmy to zespoły urządzeń elektronicznych, które reagują na ruch we wcześniej zabezpieczonym miejscu. Zadaniem zaawansowanych czujników jest wykrycie zagrożenia i przesłanie sygnału do centrali. Dodatkowo zwykle uruchamiane są sygnały świetlne i dźwiękowe, które przyciągają uwagę otoczenia oraz pełnią funkcję odstraszającą intruza. Sprawnie działająca instalacja chroni przed włamaniami i kradzieżą oraz aktami wandalizmu.

Najczęstsze powody fałszywych alarmów

Włączenie syreny oznacza, że alarm zadziałał prawidłowo. Powinien być on znakiem, że na teren domu lub innego budynku dostał się intruz. Czasami jednak dochodzi do fałszywych sygnałów. Powtarzające się incydenty nie tylko irytują, ale i powodują stratę czasu na badanie zagrożenia, do którego wcale nie doszło.

Gdy korzystasz z usług agencji ochroniarskiej, ma ona obowiązek reakcji. Na miejsce wysyłany jest wtedy patrol interwencyjny. Przy serii nieprawdziwych alarmów, centrala będzie wolniej wysyłać pracowników lub może nawet zacząć całkowicie ignorować zagrożenie. To sprawia, że instalacja przestaje pełnić swoją funkcję, dlatego warto możliwie jak najszybciej wykryć źródło problemu.

Najczęstsze powody fałszywych alarmów to:

  • niewprowadzenie kodu zabezpieczającego w dopuszczalnym czasie,
  • omyłkowe wpisanie błędnego kodu,
  • niezabezpieczenie drzwi lub okien,
  • uruchomienie czujników ruchu przez zwierzęta domowe (kot, pies) lub przedmiot,
  • rozładowana bateria (przy systemach bezprzewodowych),
  • zjawiska pogodowe (burza, duży wiatr itp.).

Do uruchomienia bezzasadnego alarmu może dochodzić również wskutek zbyt wrażliwych czujników ruchu lub awarii urządzeń.

instalacje-alarmowe-poznan

Jakie masz możliwości odwołania alarmu?

Gdy syrena zostanie już uruchomiona, informacja jest przesyłana do centrali zarządzającej. W przypadku współpracy z firmą ochroniarską ważne jest odwołanie fałszywego alarmu. Wyłączenie urządzenia za pomocą kodu nie sprawi, że interwencja nie zostanie podjęta. Wdrażane są procedury, które dokładnie opisane zostały w podpisanej umowie.

Sygnał jest traktowany jako informacja o napadzie, dlatego wysyłany jest patrol. Pracownicy zatrzymują się w miejscu pozwalającym na obserwację budynku z ukrycia, a następnie zgłaszają operatorowi uwagi (np. podejrzenie napadu, brak uwag, awanturę itp.). Ten kontaktuje się z obiektem i identyfikuje rozmówcę za pomocą ustalonego wcześniej hasła odwoławczego. Gdy podejrzenie o włamaniu okazuje się bezpodstawne, operator prosi o wyjście zidentyfikowanej osoby do patrolu, który może ją dodatkowo wylegitymować. Kolejnym krokiem najczęściej jest wspólne sprawdzenie budynku w celu odnalezienia ewentualnych intruzów. W przypadku obecności w pomieszczeniach osób trzecich każda z nich jest identyfikowana. Przy poprawnej weryfikacji interwencja jest kończona, a przy negatywnej intruzi są przekazywani policji.

Gdy operator nie zidentyfikuje rozmówcy za pomocą hasła odwoławczego, dziękuje za rozmowę, a następnie zawiadamia policję.

Jak nie dopuścić do fałszywego alarmu?

Fałszywe alarmy bardzo często są spowodowane czynnikiem ludzkim, dlatego ważne jest przeszkolenie domowników lub pracowników mających dostęp do budynku. Muszą oni potrafić poprawnie i w wymaganym czasie włączyć oraz wyłączyć system za pomocą udostępnionego kodu. Należy także pilnować zamykania okien i drzwi przed uzbrojeniem alarmu. Dodatkowo trzeba dbać o regularne przeglądy, a w razie pojawiających się często fałszywych sygnałów, zlecić serwisowi dokładne sprawdzenie całego systemu.

Postaw na doświadczoną ekipę ELKO!

Tylko prawidłowo zaprojektowany i zamontowany alarm oraz monitoring będzie działał poprawnie. Zadanie to warto powierzyć specjalistom, którzy dobiorą urządzenia dopasowane do indywidualnych potrzeb, odpowiednio je rozmieszczą i zweryfikują poprawność działania przed pierwszym uruchomieniem. Ekipa ELKO ma bogate doświadczenie w branży nowoczesnych instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Zapewniamy kompleksową obsługę – projekt, dostawę komponentów, ich montaż, serwis oraz naprawy usterek. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *