Bezpieczeństwo danych w systemach monitoringu: co warto wiedzieć?

monitoring-a-ochrona-danych

W ostatnich latach monitoring wizyjny w przestrzeni publicznej stał się czymś naturalnym. Nowoczesne alarmy i zestawy kamer pojawiają się w biurach, galeriach handlowych, budynkach wielorodzinnych, na parkingach oraz w wielu innych obiektach. Jak to wygląda z punktu widzenia bezpieczeństwa pozyskiwanych danych osobowych? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego na temat przechowywania nagrań, dostępu do nich oraz prawach osób monitorowanych.

Spis treści

Monitoring a ochrona danych osobowych

Zgodnie z decyzją organizacji UODO za monitoring wizyjny uznaje się systemy służące do rejestracji i przekazywania obrazu w ramach działań związanych z nadzorem nad konkretnym obszarem. Za pomocą nowoczesnych kamer i rejestratorów oraz programów komputerowych można śledzić obraz z wybranych miejsc.

Często jest on nie tylko nagrywany, ale także przesyłany i przetwarzany. Co w takim razie z ochroną danych osobowych? Sytuację tę opisuje art. 6 ustawy RODO. W praktyce najczęściej jednak wykorzystanie monitoringu jest dopuszczalne w przypadku uzasadnionego interesu administratora, który uznawany jest nadrzędny w stosunku do ochrony wizerunku osób trzecich.

Takie instalacje służą do ochrony nieruchomości przed niepożądanym dostępem. Chodzi głównie o:

  • włamania,
  • kradzieże,
  • akty wandalizmu.

Co z danymi osobowymi pochodzącymi z monitoringu wizyjnego? Muszą być one ograniczone jedynie do tego, co jest niezbędne do zabezpieczenia danego obszaru (np. budynku czy parkingu). Pozyskiwany obraz ma być stosowny i ograniczony do konkretnego terenu. Nie można bezpodstawnie rejestrować np. posesji sąsiada, ponieważ wydaje się nam, że w ten sposób lepiej chronimy własny interes i mienie. Podczas projektowania monitoringu należy ustawić i skierować kamery w taki sposób, aby jak najmniej osób trzecich pojawiało się na co dzień w ich zasięgu.

Przechowywanie nagrań – co warto wiedzieć?

Nowoczesny monitoring pozwala nie tylko na bieżąco obserwować wyznaczony teren i podjąć interwencję w razie niepożądanego zdarzenia. Obraz z kamer można również zapisywać.

Nagrania bywają przechowywane:

  • na nośnikach fizycznych,
  • w chmurze.

To pierwsze rozwiązanie jest stosowane już od wielu lat, ponieważ jest szybkie, praktyczne i niedrogie. Dostęp do obrazu możliwy jest wtedy w centrum monitoringu. Problemem jest to, że dyski należy odpowiednio zabezpieczyć i zawsze istnieje ryzyko ich uszkodzenia (często zaleca się robienie kopii, które chronią przed taką sytuacją).

Filmy zapisane w chmurze pozwalają na dostęp do bazy z danymi z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy Internet, aby zalogować się do bazy.

Czas przechowywania nagrań jest uzależniony od obowiązujących przepisów. Te zebrane w miejscu pracy należy kasować maksymalnie po 3 miesiącach. Dłużej informacje nie są kasowane w przypadku, gdy mogą stanowić dowód w prowadzonej sprawie (przez sąd, policję, prokuraturę). Pracodawca ma również obowiązek poinformowania zespołu o dokładnym terminie usunięcia nagrań (gdy jest on krótszy niż 3 miesiące).

monitoring-poznan

Nieuprawniony dostęp do nagrań: jak się uchronić?

Każdy monitoring działa jako obiekt zamknięty. Do danych osobowych zapisanych na nośnikach fizycznych mają dostęp wyłącznie operatorzy kamer. Należy przestrzegać, aby niepowołane osoby nie wchodziły do pomieszczeń i opracować odpowiedni system pracy. W przypadku zapisów w chmurze trzeba zadbać o mocne hasła i elektroniczne zabezpieczenia przed włamaniami hakerów.

Jakie prawa mają osoby monitorowane?

Podstawową zasadą jest jawność. Monitorowaną przestrzeń należy oznaczyć – każdy wchodzący musi być świadomy, że po przekroczeniu określonej granicy (drzwi, bramy itp.) może zostać nagrany. Osoby objęte rejestracją muszą zostać również poinformowane o tożsamości administratora zarządzającego danymi oraz innych informacjach zgodnych z art. 13 RODO.

Kolejną kwestią jest prawo dostępu do zapisanych danych. Na prośbę osoby zainteresowanej administrator obsługujący monitoring musi udostępnić nagrania do wglądu (przez cały okres ich przechowywania).

W ELKO wiemy wszystko o monitoringu

Poszukujesz skutecznego sposobu ochrony dla swojej nieruchomości prywatnej lub firmowej? Obawiasz się włamań, kradzieży bądź zniszczeń spowodowanych przez wandali? W ELKO projektujemy i montujemy alarmy oraz monitoring. Pomożemy Ci dobrać system najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb, a nasza doświadczona ekipa zajmie się jego montażem oraz uruchomieniem. Pracujemy na terenie województwa wielkopolskiego – obsługujemy m.in. Oborniki, Puszczykowo i Mosinę. Zapraszamy do współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *