Złodziej w domu? Sprawdź, jak się zachować!

monitoring

Obawiasz się włamania do domu? Każdy z nas chce, aby jego cztery kąty były przystanią, w której wszyscy domownicy będą czuć się całkowicie bezpiecznie. Amatorów cudzej własności niestety nie brakuje, dlatego czasami może zaskoczyć Cię obecność złodzieja. Jak zachować się w tej sytuacji? Przeczytaj i poznaj środki ostrożności, które powinieneś zachować. Wykorzystaj również zamki, alarmy oraz profesjonalny monitoring i razem z nami zabezpiecz swoje miejsce zamieszkania.

Spis treści

Włamania do domów ciągle się zdarzają

Nowoczesne drzwi i okna antywłamaniowe, bramy zamykane na pilota oraz ogromny rozwój elektroniki sprawił, że nasze posesje i mieszania stają się coraz bezpieczniejsze. Nie oznacza to jednak, że włamania się nie zdarzają. Droga biżuteria, dobry sprzęt AGD i RTV oraz inne wartościowe rzeczy kuszą złodziei, którzy obecnie jeszcze lepiej przygotowują się do wizyt w domach. Najczęściej oceniają oni, czy dany budynek wielorodzinny lub jednorodzinny posiada monitoring. Jednak nie zawsze odstraszy ich obecność alarmu i kamer.

Zachowanie złodzieja: co warto wiedzieć?

Włamywacze stali się bardzo sprytni. Często organizują się w całe szajki, które posiadają profesjonalny sprzęt i bardzo dobrze przygotowują się do kradzieży upatrzonych rzeczy. Dużym ułatwieniem dla złodziei bywa sama nieostrożność właścicieli. Informacje mogą oni czerpać z popularnych portali społecznościowych. Zdjęcia, na których widnieje drogie wyposażenie domu (sprzęt, gadżety, antyki, dekoracje, szkatułki z biżuterią); informowanie o wyjazdach na urlop czy weekend ułatwia nieuczciwym osobom zadanie.

Najczęściej obserwują oni upatrzony obiekt. To pozwala ustalić godziny, gdy nikogo nie ma w domu. Dokładnie weryfikują, kiedy domownicy wychodzą do szkoły lub pracy, czy w ciągu dnia pojawiają się niespodziewani goście. To pozwala określić, ile będą mieć czasu na dokładne przeszukanie poszczególnych pomieszczeń, szafek, skrytek, szuflad.

Większość włamań nie jest przypadkową czynnością, ale dobrze przygotowaną akcją. Złodzieje mogą zebrać ze sobą specjalny sprzęt ułatwiający sforsowanie zabezpieczeń, odłączyć zasilanie elektryczne od alarmu czy zniszczyć kamery monitoringu nagrywające obraz z posesji.

Jak zabezpieczyć się przed zdarzeniem? Zadbaj o:

  • montaż antywłamaniowych drzwi zewnętrznych,
  • ochronę okien – na tarasie lub balkonie zamontuj klamki na kluczyki, zainwestuj w zewnętrzne rolety lub specjalne folie antywłamaniowe, które chronią przed rozbiciem szyby i przedostaniem się do środka,
  • zdalnie sterowane oświetlenie – podczas dłuższej nieobecności pozwoli ono symulować aktywność w mieszkaniu,
  • zamontowanie wideodomofonu – nie wpuszczaj przypadkowych osób do domu lub na klatkę schodową bloku,
  • pomoc – w czasie wyjazdów poproś sąsiadów o dyskretne obserwowanie Twojego domu.

Co robić, kiedy jesteś świadkiem włamania?

Najczęściej złodzieje starają się zaplanować kradzież w czasie, gdy nikogo nie ma w domu. Gdy jednak usłyszysz podejrzane hałasy lub wrócisz i zobaczysz aktywność na posesji, zachowaj ostrożność. Nie ujawniaj swojej obecności. Postaraj się możliwie jak najbardziej dyskretnie wycofać i zawiadomić policję. Poinformuj dyżurnego, że włamywacze cały czas znajdują się w Twoim domu. Wtedy patrol powinien przyjechać błyskawicznie. W podobny sposób zachowaj się, gdy jesteś świadkiem włamania do sąsiadów lub na inną posesję.

system antywłamaniowy

Postaw na monitoring i alarmy

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie kradzieży. Współczesne alarmy działają jako czujnik ruchu, dlatego ich zamontowanie stanowi znakomite zabezpieczenie przed niepowołanymi osobami. Możesz zdecydować się na zaawansowany monitoring. Obecność kamer odstrasza potencjalnych rabusiów, a całe systemy łączące rejestratory z czujnikami pomagają błyskawicznie wykryć niepożądane wydarzenia. Podpisanie umowy z firmą ochroniarską gwarantuje szybką interwencję na wypadek włączonego alarmu. Obecnie z takiej ochrony korzystają zarówno zarządcy budynków wielorodzinnych, jak i właściciele prywatnych domów.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo z ELKO

W ELKO projektujemy oraz montujemy alarmy i monitoring w województwie wielkopolskim. Obsługujemy m.in. Poznań, Oborniki czy Puszczykowo. Na rynku elektroinstalatorskim działamy już od 2009 roku. Pomożemy Ci dobrać i wykonać najlepszy system zabezpieczeń dopasowany do Twoich potrzeb oraz budżetu – od prostych czujników aż po zaawansowane układy zintegrowane z kamerami i automatycznymi powiadomieniami. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *