Eksperci ELKO wyjaśniają: parametry paneli fotowoltaicznych

fotowoltaika

Zastanawiasz się nad montażem modułów fotowoltaicznych, które pozwolą Ci produkować własną energię ze słońca na potrzeby domowe, gospodarstwa rolnego, magazynu lub firmy? Fotowoltaika rzeczywiście nie tylko pozwala obniżyć wciąż rosnące rachunki za prąd, ale i jest ekologicznym rozwiązaniem sprzyjającym naszej planecie. Zanim skusisz się na pięknie brzmiące slogany reklamowe, poznaj parametry paneli. Przeczytaj i dobierz instalację idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Spis treści

Dowiedz się więcej o fotowoltaice

Ogniwa fotowoltaiczne, wraz z całym oprzyrządowaniem składającym się na instalację, pozwalają produkować tzw. zieloną energię, dzięki przetwarzaniu promieni słonecznych na prąd o napięciu stałym (DC), a następnie zmiennym (AC). Fotowoltaika jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, ale pod warunkiem odpowiedniego dopasowania paneli.

Przed inwestycją warto dokładnie przemyśleć, jaka moc rzeczywista będzie potrzebna. Pod uwagę należy jednak wziąć także inne parametry techniczne, ponieważ każdy z nich odpowiada za konkretne właściwości, które wpływają na produkcję energii.

MPP (Maximum Power Point)

MPP (Maximum Power Point) to rzeczywista moc modułów fotowoltaicznych i najważniejszy parametr całej instalacji słonecznej. Oznacza on maksymalną moc ogniw wyliczoną w punkcie szczytowym. Dlaczego to takie ważne? Fotowoltaika to instalacja, która musi działać nawet podczas dużego zachmurzenia lub deszczu. Ilość promieni słonecznych docierających do paneli jest uzależniona od pory roku oraz aktualnej pogody. Z tego powodu producenci przeprowadzają testy, aby określić moc ogniw przy optymalnych warunkach. Jako standard przyjęto temperaturę 25ºC i nasłonecznienie 1000 W/m2.

Gdy jeden z modułów ma mniejszą moc rzeczywistą, to pozostałe ogniwa dostosują się do niego. Eksperci zalecają, aby wybierać panele fotowoltaiczne o dodatniej tolerancji mocy.

Moc znamionowa paneli STC i NOCT

Ważnym parametrem dla fotowoltaiki jest STC (Standard Test Condictions). Terminem tym określa się standardowy test, który pomaga ustalić moc szczytową modułów.

Warunki dla STC dla paneli zlokalizowanych w ciepłym klimacie to:

 • 25ºC – temperatura ogniw,
 • 1000 W/m2 – nasłonecznienie,
 • 1,5 (AM = 1,5) – spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery.

Kolejną właściwością jest NOCT, czyli Normal Operating Cell Temperature bądź NMOT (Nominal Module/Cell Operating Temperature). Odnoszą się one do testów modułów przeprowadzanych w warunkach bardzo zbliżonych do tych, w których rzeczywiście działa fotowoltaika w Polsce. Podczas badań pod uwagę jest brany szereg czynników zewnętrznych (wiatr, nasłonecznienie, temperatura otoczenia). NOCT powinien mieć 50ºC lub mniej. Im wyższa jest ta wartość, tym wydajność paneli spada.

Podczas testów NOCT optymalne warunki to:

 • 20ºC – temperatura ogniw w modułach,
 • 1 m/s – prędkość wiatru,
 • 800 W/m2 – nasłonecznienie,
 • 1,5 (AM = 1,5) – spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery.
instalacje fotowoltaiczne

Inne ważne parametry

Podczas dobierania paneli i projektowania z nich całej instalacji słonecznej znaczenie ma nie tylko moc znamionowa i rzeczywista moc modułów. Pod uwagę warto wziąć także:

 • sprawność – pokazuje, ile procent energii pozyskanej z promieni słonecznych zostanie przetworzona na prąd (w warunkach testowych STC),
 • współczynnik temperaturowy – producenci fotowoltaiki testują moc paneli w temperaturze 25ºC. Przy wyższej, wydajność spada. Współczynnik temperatury pokazuje, o jaką wartość obniży się po podwyższeniu temperatury modułów ponad 25ºC (np. -0,36% oznacza, że o taki odsetek spadnie moc na każdy stopień Celsjusza powyżej normy),
 • roczny spadek mocy – sprawność paneli spada z czasem. Do największej degradacji zwykle dochodzi w pierwszym roku (o około 2-3%). Najlepsze modele to te o niskiej degradacji powyżej 80% dopiero po 30 latach użytkowania (przeciętnie jest to 80% po 25 latach),
 • wielkość paneli i liczba ogniw – najlepsze są niewielkie i lekkie moduły, które niepotrzebnie nie obciążą konstrukcji budynku.

ELKO – postaw na ekspertów w fotowoltaice

Przedstawiliśmy najważniejsze parametry, które warto wziąć pod uwagę podczas doboru paneli. Fotowoltaika to jednak specjalistyczne instalacje, które stanowią inwestycję na długie lata, dlatego bardzo ważny jest staranny dobór każdego elementu. Zadanie to warto powierzyć ekspertom w swoim fachu. Zespół ELKO zaprasza. Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne na terenie Wielkopolski (m.in. Mosina, Swarzędz, Września). Pomożemy Ci zbudować wydajny i bezpieczny układ na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *