Dom pasywny i zeroenergetyczny – co to oznacza i jakie są różnice? Eksperci ELKO podpowiadają

dom-ekologiczny

Moda na domy pasywne rośnie z tygodnia na tydzień i nie zanosi się na to, aby ten trend miał słabnąć. Z jednej strony szukanie bardziej ekologicznych rozwiązań zostaje wymuszone przez stale rosnące ceny ogrzewania oraz zasilania urządzeń energetycznych, a z drugiej – dopłat, dzięki którym można znacznie obniżyć koszt eksploatacji swojego domu. Co jednak ciekawe, dom pasywny wcale nie musi być zeroenergetyczny. Dopiero ten drugi siłą rzeczy produkuje dokładnie tyle samo prądu, ile zużywa go na swoje bieżące potrzeby. Jego budowa jest marzeniem wielu osób. Jak jednak zrealizować swój pomysł? Dowiedz się już dziś.

Spis treści

Ekologiczny projekt domu z fotowoltaiką

Ekologia coraz śmielej wkracza do naszego życia. Dla jednych stanowi podstawową możliwość ochrony planety, a dla innych – sposób na obniżenie kosztów utrzymania. Obie grupy łączy to, że coraz śmielej odsuwają się od tradycyjnego budownictwa na rzecz nowoczesnego.

W domu pasywnym oraz zeroenergetycznym podstawę stanowi dość ściśle określone zapotrzebowanie na energię, którą należy wydatkować na ogrzewanie domu oraz na zasilanie urządzeń elektrycznych. W naszej szerokości geograficznej większość kosztów, a tym samym także poziomu zużycia prądu i innych paliw, wykorzystuje się do ogrzewania domów w trakcie zimy. Okres ten trwa w naszym kraju kilka miesięcy i wtedy też generujemy największe koszty związane z utrzymaniem we wnętrzach właściwej temperatury powietrza.

Dom pasywny – co warto o nim wiedzieć?

Dom pasywny to obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie. Chodzi w nim tak naprawdę o jak największe obniżenie poziomu zużycia energii w danym domu – najlepiej do poziomu poniżej 15 kWh na jeden metr kwadratowy powierzchni w skali roku. To wartość odpowiadająca nawet 1/10 zapotrzebowania w przypadku tradycyjnych budynków o typowej charakterystyce (ten wynosi w klasycznych obiektach budowlanych około 110 kWh/m2).

Dom pasywny powinien maksymalizować zyski i zmniejszać straty cieplne, w efekcie czego cechuje się ponadprzeciętną szczelnością i minimalnym stopniem niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku. To pozwala zaoszczędzić nawet 10-krotność tego, co normalnie przyszłoby nam zapłacić w razie ogrzewania domu o standardowej charakterystyce.

Dom zeroenergetyczny, czyli jaki?

Dom zeroenergetyczny ma charakterystykę podobną do domu pasywnego, z tą jednak różnicą, że jest w praktyce samowystarczalny, a jego bilans pobranej energii wynosi w skali roku 0. To oznacza, że zużycie energii od operatora w skali roku wynosi 0 kWh/m2.

To niezwykły wynik, którego uzyskanie jest możliwe wyłącznie przy zastosowaniu specjalistycznych materiałów budowlanych o najwyższej izolacyjności i szczelności, gdyż ucieczka ciepła jest ograniczona w zasadzie do zera. Oczywiście osiągnięcie tak dobrego wyniku jest dość kosztowne. W Polsce cena budowy domu pasywnego jest wyższa od standardowego o kilka-kilkanaście procent, podczas gdy zeroenergetycznego – nawet o kilkadziesiąt. Oszczędności potrafią jednak zadziwić nawet największych sceptyków.

panele-fotowoltaiczne

Czy warto zainstalować fotowoltaikę?

Odpowiedzią na obniżenie rachunków za prąd jest fotowoltaika, czyli specjalna instalacja, składająca się z pojedynczych ogniw, która ma na celu generowanie prądu w celu zasilenia domowych urządzeń. To oznacza, że w trakcie dnia wykorzystujesz wyłącznie „zieloną energię” – darmową i w pełni ekologiczną, o dokładnie takich samych parametrach, jak prąd od lokalnego dystrybutora. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź, jakie zapotrzebowanie na energię jest odpowiednie dla Twojego domu, a także, na jaką technologię warto postawić. W razie pytań skontaktuj się z profesjonalistami z ELKO.

W ELKO doradzimy w sprawie fotowoltaiki

Warto wiedzieć, że fotowoltaika zrealizowana przez naszą firmę to odpowiedź na rosnące oczekiwania klientów i zarazem także sposób zwiększenia swojej zeroemisyjności. Mamy dostęp do najlepszych ogniw oraz falowników, a każdą pracę przeprowadzamy przy użyciu specjalistycznych urządzeń i maszyn. W efekcie każda instalacja fotowoltaiczna zamontowana przez doświadczonych specjalistów z ELKO zawsze stanowi dobry wybór. Działamy na terenie takich miast jak Września, Śrem, Luboń czy Kórnik. Skontaktuj się z nami już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *