Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

odsniezanie-paneli

Utrzymanie paneli fotowoltaicznych w nienagannym stanie to absolutna podstawa. Ilość zadań do zrealizowania jest tak naprawdę niewielka, a lista wymaganych do tego urządzeń i narzędzi stosunkowo niedługa. Podstawowym kłopotem dla większości właścicieli instalacji PV jest odśnieżanie, czyli najważniejsza czynność realizowana zimą, kiedy to z nieba prószy śnieg osadzający się później bezpośrednio na wspomnianych elementach. Jak sobie z nim radzić? Czego użyć, aby nie zniszczyć pojedynczych ogniw? Jak często przeprowadzać tę czynność i czy warto skorzystać z pomocy fachowców? Na te i znacznie więcej innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Spis treści

Instalacja fotowoltaiczna zimą

Większość prosumentów doskonale wie, jak działa fotowoltaika. Cała praca systemu sprowadza się do wytworzenia zjawiska fotowoltaicznego w pojedynczych ogniwach PV, znajdujących się z reguły bezpośrednio na dachu budynków lub, jeśli konstrukcja tego wymaga, na utwardzonym podłożu w obrębie danej działki. Praca instalacji jest bardzo prosta i sprowadza się tak naprawdę do intensywnego światła, które powinno padać na ogniwa fotowoltaiczne, w których to generuje się wówczas prąd stały. Falownik, drugie najważniejsze urządzenie w obrębie instalacji PV, służy do jego przekształcania na prąd zmienny, którym już można zasilać domowe odbiorniki.

Wokół instalacji PV narodziło się wiele mitów, które nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym. Jednym z nich jest to, że zjawisko fotowoltaiczne nie występuje w zimie, kiedy to temperatura obniża się do zera. To błędne stwierdzenie tak naprawdę sprowadza się do tego, że panele PV w zimie są przykryte grubą czy cienką warstwą śniegu, który to, w przeciwieństwie do samej temperatury, ma realny wpływ na znaczne pogorszenie wydajności paneli.

Odśnieżanie paneli: czy to konieczne?

Warto zacząć od tego, że fotowoltaika, a właściwie jej ogólna wydajność, bardzo mocno zależy od aktualnego stopnia nasłonecznienia danego domu lub samych ogniw fotowoltaicznych. Z tego względu nawet niewielka warstwa białego puchu może zaburzyć ilość generowanej energii, a w ostatecznym rozrachunku unieruchomić instalację aż do czasu, kiedy mróz nieco odpuści. Przynajmniej na tyle, aby śnieg mógł samodzielnie spłynąć z paneli, dlatego warto je odśnieżać przede wszystkim wtedy, gdy ich nachylenie jest niewielkie.

Dlaczego warto odśnieżyć panele?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie zawsze wtedy, gdy opady śniegu są intensywne i mogą w późniejszym czasie zupełnie zakryć całą ich powierzchnię. Warto usuwać nawet cienką warstwę z powodu znacznego obniżenia wydajności instalacji PV, która w skrajnych przypadkach nie będzie w stanie wyprodukować zaplanowanej wcześniej ilości energii podczas projektowania. W końcu większość prosumentów niezależnie od ich prywatnych oczekiwań chce obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej. Cienka warstwa śniegu znacznie pogarsza skuteczność działania całej fotowoltaiki, a gruba jest w stanie zupełnie unieruchomić instalację do czasu roztopów.

montaz-paneli-zima

Eksperci ELKO podpowiadają, jak odśnieżać

Warto wiedzieć, że nieprawidłowe odśnieżanie paneli jest bardzo groźne w skutkach. Podstawowym problemem, jeśli panele znajdują się na dachu, jest oczywiście dostanie się na wyższe kondygnacje. Wówczas, szczególnie przy wysokich domach, samodzielne próby odśnieżania mogą być bardzo niebezpieczne w skutkach, grożą bowiem upadkiem. Do odgarnięcia śniegu warto wykorzystać szczotkę z delikatnym włosiem, która usunie zalegającą warstwę puchu, lecz nie spowoduje zarysowań na powierzchni kosztownych paneli.

Fotowoltaika w Wielkopolsce? Zgłoś się do ELKO

Dla naszej firmy fotowoltaika nie ma żadnych tajemnic. Od lat projektujemy rozwiązania najwyższej klasy, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów i mogą stanowić wieloletnią inwestycję w lepszą przyszłość. Zachęcamy do wybrania nas – zarówno w kwestii zaprojektowania instalacji zgodnej z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego, jak i do realizacji różnorodnych działań konserwacyjnych, w tym także odśnieżania paneli. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *