Podgrzewanie wody użytkowej a fotowoltaika: co warto wiedzieć?

fotowoltaika-poznan

Wiele osób utożsamia pojęcie fotowoltaiki ze stworzeniem dużej, skomplikowanej i niezwykle kosztownej instalacji, która ma służyć przede wszystkim do ogrzewania domu lub obiektów firmowych. Tak też jest w rzeczywistości – po panele fotowoltaiczne sięgają głównie inwestorzy, którzy chcą obniżyć wydatki ponoszone na energię elektryczną oraz swój niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Jak się jednak okazuje, fotowoltaika w Swarzędzu, Kórniku oraz pozostałych miastach może mieć także inne zastosowania, w tym podgrzewanie wody użytkowej, przeznaczonej głównie do czynności higienicznych. To rozwiązanie niezbyt kosztowne, łatwe we wdrożeniu i eksploatacji. Zobacz koniecznie w naszym wyczerpującym artykule zalety wynikające z takiej instalacji!

Spis treści

Sposoby na podgrzanie wody użytkowej

Zazwyczaj do podgrzewania wody użytkowej wykorzystuje się dokładnie to samo paliwo, co do ogrzewania całego obiektu budowlanego, w tym gaz, materiały opałowe (ekogroszek i pellet), a w mieście – ciepłą wodę pobieraną z instalacji miejskiej. Te dobre rozwiązania, sprawdzą się jednak wyłącznie tam, gdzie jest możliwość ich wykorzystania. W niektórych lokalizacjach, gdzie nie ma łatwego dostępu do powyższych instalacji lub ich wdrożenie wiązałoby się z dużymi nakładami finansowymi, warto postawić na niezależne podgrzewanie wody użytkowej. Wiele osób w takiej sytuacji wykorzystuje podgrzewacze elektryczne, w tym np. bojlery, które magazynują CWU lub ogrzewacze przepływowe, które podnoszą temperaturę wody na bieżąco. Całkiem niedawno do grupy rozwiązań służących do podgrzewania wody użytkowej dołączyły instalacje fotowoltaiczne.

Czy instalacja fotowoltaiczna może podgrzać wodę?

Zdecydowanie tak! Na wstępie jednak warto poznać zasadę jej działania. Instalacje PV (fotowoltaiczne) polegają na przekształceniu energii generowanej przez promienie słoneczne padające na moduł w energię elektryczną, w tym przypadku prąd stały. Falownik, niezbędny element instalacji PV, ma na celu w dalszym etapie przekształcić prąd stały na zmienny, którym można zasilać domowe i firmowe odbiorniki prądu, w tym bojlery oraz inne urządzenia służące stricte do podgrzewania CWU przez cały czas eksploatacji.

Korzyści z grzania wody przez fotowoltaikę

Wszyscy wiedzą doskonale, że standardowa fotowoltaika może znacznie obniżyć koszty ponoszone na użytkowanie w obrębie swojego domu wszystkich odbiorników energii, w tym telewizorów, komputerów, a nawet grzejników w przypadku elektrycznej instalacji grzewczej. Korzyści płynące z podgrzewania wody przez fotowoltaikę są podobne i wynikają głównie z bardzo dużych oszczędności względem zasilania prądem np. bojlerów i podgrzewaczy przelewowych. W tym przypadku koszt użytkowania jest (spełniając oczekiwania co do zapotrzebowania instalacji) w zasadzie zerowy. Przy prawidłowo wykonanej instalacji i mocy modułów, ekologiczny prąd z fotowoltaiki może z łatwością zaspokoić całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego względem CWU i to przez cały rok.

fotowoltaika-podgrzewanie-wody

Montaż instalacji do podgrzewania wody

Zestawy fotowoltaiczne przeznaczone wyłącznie do podgrzewania CWU są stosunkowo niedrogie, nie trzeba ich także podłączać do instalacji energetycznej, gdyż działają na zasadzie off-grid. To sprawia, że można przeprowadzić ich montaż samodzielnie. Jest to jednak proces trudny, może być także kosztowny, jeśli w trakcie instalacji zostaną uszkodzone moduły. Warto zatem zlecić to zadanie fachowcom, którzy będą w stanie zamontować panele na stelażu dostosowanym do obciążenia i konstrukcji budynku oraz przestrzeni dookoła. Taki zespół doświadczonych profesjonalistów znajdziesz w firmie ELKO, która zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych na terenie Poznania i w okolicach. 

O instalacjach fotowoltaicznych wiemy wszystko!

Instalacjami fotowoltaicznymi jako firma ELKO zajmujemy się już od lat. Na bieżąco poznajemy wszystkie nowe rozwiązania i zaawansowaną technikę, która w kwestii paneli PV idzie do przodu z minuty na minutę, a także mamy za sobą wiele zrealizowanych działań. Fotowoltaika nie ma dla nas żadnych tajemnic, dlatego wykonujemy spersonalizowane instalacje i pomożemy w zaplanowaniu jej mocy, możemy również przeprowadzić działania serwisowe oraz konserwacyjne. Zamontuj panele PV i obniż koszty ogrzewania CWU wraz z firmą ELKO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *