Magazyny energii – czy warto w nie zainwestować?

plan-fotowoltaika

Wiele osób chętnych do wdrożenia instalacji fotowoltaicznej zastanawia się nad dodatkowym urządzeniem składowym instalacji PV – magazynem energii. Jego zakup oraz instalacja jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym, jednak głównie dla osób, które umowę podpisały już po 31 marca 2022 roku. Jak działają magazyny energii? Czy fotowoltaika we Wrześni dzięki nim jest bardziej opłacalna? Odpowiedzi na te pytania z pewnością rzucą nowe światło na obecny stan PV w Polsce.

Spis treści

Magazyny energii dla prosumentów

Magazyny energii to urządzenia przeznaczone do gromadzenia i magazynowania prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną w celu jej dalszego wykorzystania. Do niedawna, jeszcze przed 1 kwietnia 2022 roku, ich instalacja była średnio opłacalna ze względu na możliwość wykorzystania nadwyżki energii wdrożonej do sieci energetycznej w proporcjach 1:0,8 lub 1:0,7 (zależnie od mocy). Obecnie jednak nowe instalacje będą zmagać się z mniejszą opłacalnością, gdyż prosumenci będą zmuszeni do odsprzedaży nadmiaru energii wg. średniej miesięcznej (w przyszłości godzinowej). Czy to oznacza, że fotowoltaika w Swarzędzu staje się nieopłacalna? Zdecydowanie nie. Odpowiedzią jest magazyn energii.

Sprawdź, jak działa magazyn energii

Magazyn energii to urządzenie przeznaczone do przechowywania nadmiaru energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, którą może zużyć dane gospodarstwo domowe w razie potrzeby. Akcesorium jest stosunkowo niezawodne, gdyż składa się tylko z kilku ściśle współpracujących ze sobą podzespołów, a także nie wymaga konserwacji oraz bieżącej obsługi. Magazyn ładuje się samoczynnie w trakcie eksploatacji instalacji fotowoltaicznej w sposób w zasadzie zupełnie niezauważalny przez konsumenta. Działanie widać jednak jak na dłoni w chwili, gdy dostawa energii zaniknie – wówczas za dostarczanie prądu będzie odpowiadał właśnie opisywany magazyn.

Co więcej – pojemne modele mogą także funkcjonować jako samodzielne źródło energii np. w przypadku domków letniskowych lub całorocznych. W ten sposób możesz całkowicie uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej i nie inwestować w kosztowne przyłącze. Widać zatem, że fotowoltaika w Śremie może stanowić źródło energii odnawialnej i zarazem także znacznie zmniejszyć bieżące koszty eksploatacji domowych odbiorników prądu.

fotowoltaika-poznan

Na co zwrócić uwagę wybierając magazyn energii?

Magazyn energii, aby mógł zrealizować pracę w zakładany przez producenta sposób, powinien być przede wszystkim dopasowany do mocy i charakterystyki instalacji PV. Istotna jest między innymi łączna moc odbiorników prądu wykorzystywanych na co dzień przez dane gospodarstwo domowe, jak i maksymalny pobór mocy przy okresowych sytuacjach nadzwyczajnych. Dzięki temu wybrany magazyn energii będzie mógł zapewnić wyższą stabilność energetyczną, ograniczyć skoki napięcia, jak i znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji (przesyłu energii do zakładu energetycznego). 

Postaw na profesjonalną firmę monterską

Zatem jak widać, fotowoltaika może się opłacać nawet w sytuacji, gdy będziesz zmuszony do popisania umowy na nowych warunkach. Istotne jest jednak to, komu zlecisz instalację nowego nabytku. Magazyny energii to urządzenia szczególnie czułe na kwestię montażu, na rodzaj zastosowanych podzespołów instalacyjnych, a nawet narzędzi. Istotne jest zatem doświadczenie i wszystkie dotychczas zrealizowane instalacje.

ELKO – sprawdź nasze usługi

Dla firmy ELKO fotowoltaika nie ma żadnych tajemnic i kwestia ta dotyczy także urządzeń peryferyjnych. Zespół najlepszych instalatorów z łatwością przeprowadzi cały proces instalacji, montażu, naprawy oraz serwisu całych modułów instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Wśród zalet współpracy warto wymienić bardzo duże doświadczenie oraz dostęp do najwyższej klasy urządzeń i wiedzy, a tym samym także precyzyjnie zaprojektowane instalacje najwyższej klasy.

Każdy prosument powinien być świadomy tego, że fotowoltaika może się opłacać i to w każdej sytuacji – nawet po wejściu w życie niekorzystnych zmian. Warto przemyśleć wdrożenie magazynu energii do swojej instalacji i w ten sposób, choćby w pewnym stopniu, uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *