Dowiedz się, jak skorzystać z ulgi inwestycyjnej na fotowoltaikę dla rolników

fotowoltaika-dla-rolnikow

Z ulgi inwestycyjnej na fotowoltaikę mogą skorzystać płatnicy podatku rolnego. Oprócz stałych oszczędności wynikających z obniżonych rachunków za prąd jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które stanowi duży plus podczas podejmowania decyzji o montażu paneli słonecznych. Wszystkie kwestie ekonomiczne związane z inwestycją to klucz do oszczędności na kilku płaszczyznach. Jeśli jesteś zainteresowany montażem fotowoltaiki w swoim gospodarstwie – poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące możliwości skorzystania z ulgi dla rolników.

Spis treści

Fotowoltaika w gospodarstwie – czy to się opłaca? 

Nowoczesne panele słoneczne cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Zarówno wśród przedsiębiorców, osób prywatnych, jak i gospodarstw rolnych. Jako doskonała forma możliwości zaoszczędzenia na rachunkach energii elektrycznej stanowią coraz częściej wybierane rozwiązanie. Gospodarstwa, które są płatnikami podatku rolnego, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi kosztów inwestycji. Wszystko to ma związek z art. 13 Ustawy o podatku rolnym, który mówi o uldze podatku rolnego dla osób, które przeprowadziły inwestycje w urządzenia wspomagające ochronę środowiska i produkujące naturalne źródła energii. Wartości, jakie mogą zostać odliczone to 25% poniesionych kosztów. Jest to rozliczane na zasadzie ulgi, która powoduje wstrzymanie wpłaty podatku rolnego o określonej wartości i wyznaczonym czasie. 

Na jakiej zasadzie przyznawana jest ulga inwestycyjna? 

Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom z tytułu wydatków poniesionych między innymi na modernizację lub budowę obiektów służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt, urządzeń melioracyjnych oraz najważniejsze – urządzeń wykorzystywanych na cele produkcyjne energii pochodzącej z naturalnych źródeł. Jednym z przykładów jest wspomniana fotowoltaika. Jednak skorzystanie z ulgi obowiązuje jedynie w momencie, gdy inwestycja sfinalizowana została w całości ze środków własnych. Płatnicy podatku rolnego, którzy skorzystali nawet w małej części z udziału środków publicznych, nie mogą starać się o przyznanie ulgi. Ważną kwestią jest także możliwość odliczeń do 15 lat od daty inwestycji oraz przeniesienie kwoty niewykorzystanej ulgi na następców podatnika. Pamiętaj jednak, że to wszystko obowiązuje jedynie na terenie gminy, na którym przeprowadzono montaż urządzeń fotowoltaicznych. 

Podpowiadamy, jak złożyć wniosek! 

Najważniejszą kwestią dotyczącą skorzystania z ulgi podatku rolnego, obejmującej panele słoneczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Proces ten rozpoczyna się od przekazania istotnych dokumentów do właściwego urzędu gminy lub miasta. Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej danej jednostki. Niezbędne będzie także przygotowanie:

  • dokumentów potwierdzających poniesione wydatki;
  • oryginały faktur VAT, poświadczających koszty inwestycji;
  • inne dokumenty związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jak na przykład pozwolenia na budowę.

Kolejnym krokiem jest odpowiedź od wójta, prezydenta miasta lub burmistrza w sprawie decyzji o przyznaniu ulgi inwestycyjnej. Cała jej wysokość odliczana jest od podatku z urzędu. W przypadku rolników, którzy samodzielnie składają deklaracje, stosowane jest odliczenie kwoty ulgi zgodnie z wymiarem określonym w decyzji.

panele-sloneczne-mosina

Inne dofinansowania – co warto wiedzieć? 

Oprócz możliwości skorzystania ze standardowej ulgi inwestycyjnej rolnicy mogą także wziąć pod uwagę finansowania programów takich jak Agroenergia lub Mój prąd. Są to dotacje udzielane na budowę fotowoltaiki przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy jednak pamiętać, że podczas skorzystania z tego typu finansowania nie można starać się o dodatkową ulgę inwestycyjną w podatku rolnym.

Instalacja paneli słonecznych tylko z ELKO!

Kluczem do powodzenia inwestycji, jaką jest fotowoltaika, będzie skorzystanie z profesjonalnej firmy montażowej. Zespół ekspertów ELKO to jedna ze sprawdzonych możliwości na bezbłędne i fachowe zrealizowanie budowy paneli słonecznych. Jako doświadczona firma działamy na terenie Kórnika, Wrześni czy Mosiny. Skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia wstępnej kalkulacji, wyboru odpowiednich urządzeń oraz oceny czasu realizacji inwestycji. Na stronie internetowej ELKO znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *