Czy fotowoltaika zimą się opłaca? Poznaj opinię ekspertów ELKO

fotowoltaika-zima

Rozważasz zakup paneli fotowoltaicznych, ale masz wątpliwości co do ich opłacalności zimą? Koniecznie zapoznaj się z treścią naszego poradnika – prezentujemy możliwości produkcyjne modułów PV w okresie jesienno-zimowym oraz sposoby zwiększenia sprawności ogniw. Sprawdź, jakich korzyści w zimowych miesiącach może dostarczyć Ci fotowoltaika zamontowana w Poznaniu, Kórniku, Mosinie lub Luboniu.

Spis treści

Dowiedz się, co wpływa na wydajność fotowoltaiki

Czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na ilość pozyskanej z fotowoltaiki energii elektrycznej, jest poziom nasłonecznienia. Istotną rolę odgrywa w tym kontekście orientacja i kąt ustawienia modułów, które w dużej mierze decydują o jego intensywności. Kluczowe znaczenie mają także zachmurzenie, zacienienie oraz długość trwania dnia i nocy. Warto pamiętać o tym, że nawet w pochmurne dni do powierzchni ziemi dociera promieniowanie rozproszone, które zostanie zaabsorbowane przez Twoją instalację. Co więcej, towarzyszące niepogodzie niższe temperatury korzystnie wpływają na sprawność ogniw. Wzrost temperatury powyżej 25ºC powoduje stopniowe jej obniżenie – od około 0,3% do 0,4% na 1ºC.

Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne

Do najważniejszych czynników wpływających na wydajność fotowoltaiki należą również opady atmosferyczne. W okresie zimowym największe zagrożenie stanowią śnieg i marznący deszcz, które (w zależności od temperatur) mogą zalegać na powierzchni modułów przez wiele dni. Sporym problemem mogą być również skrajnie niskie temperatury (niższe niż -40ºC), których wystąpienie jest jednak w Polsce bardzo mało prawdopodobne.

Producenci paneli fotowoltaicznych zdają sobie sprawę z powyższych zagrożeń. Z tego powodu są one zazwyczaj wyposażone w specjalne hydrofobowe powłoki, które utrudniają gromadzenie się deszczu, śniegu lub lodu. Korzystne pod tym względem są także parametry wynikające ze specyfiki pracy fotowoltaiki – jej nachylenie oraz nagrzewanie się. Jeżeli jednak (pomimo wszystko) cienka warstwa zmarzliny wciąż będzie zalegać na powierzchni instalacji, warto skontaktować się ze specjalistami.

Ile prądu wytwarza fotowoltaika w okresie zimowym?

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, krótszych dni (i co za tym idzie mniejszego nasłonecznienia) korzystanie z fotowoltaiki zimą nadal jest opłacalne. W półroczu chłodnym (zwłaszcza w grudniu i styczniu) instalacja o mocy 1 kWp wciąż może wyprodukować ok. 20-30 kWh energii miesięcznie. W lutym analogiczna wydajność może wzrosnąć już do 60 kWh. Warto pamiętać o tym, że są to wartości przeciętne – nawet latem mogą zdarzyć się miesiące pochmurne, w których czasie uzysk energii będzie względnie niewielki. Oceniając opłacalność instalacji, należy brać pod uwagę bilans roczny produkcji. Jeżeli jesteś posiadaczem systemu typu on-grid, nadwyżki wytworzone latem można w dużym stopniu (70-80%) odzyskać w półroczu chłodnym.

fotowoltaika-poznan-okolice

Tymi sposobami zwiększysz wydajność paneli zimą!

Poza wspomnianym już wcześniej odśnieżaniem fotowoltaiki warto zainwestować w panele na trackerach, których położenie automatycznie dostosowuje się do kąta padania promieni słonecznych. Jak wykazują badania, ich stosowanie pozwala uzyskać aż do 40% więcej energii elektrycznej niż w przypadku nieruchomych modułów. Co więcej, w przypadku miesięcy zimowych wartość powyższego wskaźnika wzrasta aż do 88%!

Znakomite rozwiązanie stanowią również mikroinwertery, które przetwarzają prąd z maksymalnie czterech modułów. Ograniczony zakres poboru pozwala uniknąć sytuacji, w której zaśnieżenie jednego z ogniw negatywnie wpływa na sprawność całej instalacji. Poza większą efektywnością działania mikroinwertery pracują dłużej niż standardowe falowniki centralne. Jest to cecha szczególnie ważna w okresie zimowym, gdy czas nasłonecznienia wynosi około 7-8 godzin dziennie.

Zastanawiasz się nad fotowoltaiką? Skontaktuj się z ELKO!

Krótsze dni, chłód i zachmurzenie nie muszą być przeszkodą w pozyskiwaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Uzyskanie zadowalającej sprawności urządzenia wymaga jednak fachowej wiedzy w zakresie optymalnego ustawienia modułów oraz ich konserwacji. Jeżeli interesuje Cię montaż i serwis fotowoltaiki w Wielkopolsce (w Puszczykowie, Swarzędzu, Wrześni lub Śremie) koniecznie zapoznaj się z ofertą ELKO. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszymi realizacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *