Jak bezpiecznie korzystać z domowej instalacji elektrycznej? Specjaliści z ELKO odpowiadają

domowa-instalacja-elektryczna

Bez sprawnej domowej instalacji elektrycznej trudno nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Jeżeli zastanawiasz się, jak zapobiec awariom sieci – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W dalszej części tekstu zaprezentujemy Ci garść porad i informacji, które pomogą Ci cieszyć się stałymi dostawami prądu i niezakłóconym działaniem najważniejszych urządzeń. Przedstawimy kilka najważniejszych zagrożeń oraz najprostsze metody ich eliminacji. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Domowa instalacja elektryczna

Głównym zadaniem domowej instalacji elektrycznej jest bezpieczne rozprowadzenie prądu zmiennego z sieci rozdzielczej do odbiorników. Jest ona zbudowana z mniejszych fragmentów – obwodów, obejmujących ściśle określoną liczbę punktów oświetleniowych lub gniazd. Dzięki podziałowi możliwe staje się ograniczenie skutków nieprzewidzianych awarii, a także ryzyko nadmiernego obciążenia sieci. Jeżeli jednak do przeciążenia dojdzie, możemy liczyć na zabezpieczenie w postaci popularnego bezpiecznika – wyłącznika nadmiaro-prądowego.

Jak zabezpieczyć instalację przed dziećmi?

Pomimo obecności elementów ochronnych prąd elektryczny o napięciu 230 V wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika. Na porażenie szczególnie narażone są dzieci, które jeszcze nie znają (lub po prostu nie zachowują) zasad bezpieczeństwa. Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia instalacji jest zainstalowanie modeli gniazdek ze specjalnymi przesłonami torów prądowych. Zasłona otwiera się wyłącznie w wyniku nacisku obu bolców wtyczki, co uniemożliwia wetknięcie do wnętrza długopisu bądź też kredki.

Instalacja w kuchni i łazience a wilgoć

Elementy domowej instalacji elektrycznej zlokalizowane w kuchni i łazience są w największym stopniu narażone na działanie wilgoci. Aby zapobiec porażeniu, zaleca się zachowanie strefowego rozmieszczenia odbiorników (strefy 0-II), w których nie wolno montować gniazd, łączników oświetleniowych, bądź też puszek łączeniowych. W trosce o bezpieczeństwo warto również skorzystać z oferty gniazd bryzgoszczelnych. Są one wyposażone w klapkę oraz uszczelkę, które zapobiegają wnikaniu wody.

Pamiętaj, izolacja to podstawa!

Każdy z przewodów wchodzących w skład domowych instalacji elektrycznych pokryty jest powłoką izolacyjną. Do jej zadań należy zarówno ochrona przed porażeniem, jak i zabezpieczenie samego kabla przed wilgocią i szkodliwym działaniem rozmaitych substancji. Zapewnieniu odpowiedniego poziomu izolacji może także posłużyć termokurczliwa rurka lub specjalistyczna taśma – obowiązkowe akcesorium w skrzynce każdego elektroinstalatora.

elektryk-poznan

Jak postępować z uszkodzoną instalacją?

Niesprawna instalacja elektryczna stwarza ryzyko porażenia, uszkodzenia podłączonych do niej urządzeń, a nawet pożaru. Jeżeli zauważysz pierwsze symptomy awarii, nie bagatelizuj sytuacji i bezzwłocznie odetnij dopływ prądu do danego obwodu. W dalszej kolejności odłącz od gniazdek wszystkie urządzenia. Nie próbuj niczego naprawiać samodzielnie – chyba że przyczyna problemu jest naprawdę błaha (np. przepalona żarówka lub wybite „korki”). W celu identyfikacji źródła usterki oraz jej usunięcia skontaktuj się ze specjalistami.

Skorzystaj z pomocy fachowców ELKO

Jeżeli szukasz elektroenergetyka na terenie województwa wielkopolskiego, skorzystaj z usług fachowców z ELKO. Od 2009 roku profesjonalnie montujemy i naprawiamy instalacje elektryczne w Poznaniu, Luboniu, Śremie, Mosinie i okolicznych miejscowościach. Czynności naprawcze w zakresie okablowania mieszkań, domów i obiektów przemysłowych poddajemy indywidualnej wycenie. Koszt zlecenia ustalamy po określeniu zakresu oraz realnych uwarunkowań robót.

Zakładamy i modernizujemy instalacje elektryczne!

Nawet najmniejsza usterka domowej elektryki to duże zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Pomimo licznych zabezpieczeń, zachowywanie środków ostrożności to podstawa. Dotyczy to zarówno prawidłowego rozmieszczenia odbiorników, jak i odpowiedzialnego ich użytkowania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania awariom stanowi modernizacja sieci. Jeżeli chcesz unowocześnić instalacje elektryczne na terenie Wrześni, Swarzędza lub Poznania, koniecznie zapoznaj się z ofertą ELKO, a także naszymi referencjami. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *