Montaż systemów przeciwpożarowych w firmie – o czym powinieneś pamiętać? Eksperci ELKO doradzają

montaz-systemu-przeciwpozarowego

Do zapewnienia ochrony przeciwpożarowej zobowiązani są właściciele, użytkownicy lub zarządcy obiektów prywatnych oraz publicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w budynkach tych powinny być zamontowane systemy alarmowe, które automatycznie zareagują w momencie pojawienia się ognia. Bardzo ważny jest projekt, dobór odpowiednich materiałów oraz urządzeń, a także prawidłowy montaż wszystkich elementów. Jeśli masz siedzibę firmy we Wrześni, Obornikach, Luboniu lub innym mieście sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Spis treści

Przepisy, które obowiązują pracodawcę

Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku reguluje szczegółowe zagadnienia dotyczące ochrony przeciwpożarowej w firmie. Określa ona jakie działania i procedury powinny być wdrożone w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed skutkami żywiołu. Co do zasady odpowiedzialność za bezpieczeństwo ponosi osoba faktycznie władająca budynkiem: właściciel lub zarządca. Jeśli pracodawca nie jest właścicielem obiektu, to najczęściej spisywana jest umowa, w której zostają określone jego obowiązki dotyczące z zakresu ochrony ppoż. Należy pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów, bo za ich złamanie grożą wysokie kary, a gdy dojdzie do pożaru, konsekwencje będą dużo poważniejsze.

Audyt przeciwpożarowy przed montażem

Przedsiębiorca, choć odpowiada za bezpieczeństwo w firmie, nie musi być ekspertem od systemów bezpieczeństwa. Dlatego warto przed montażem zlecić audyt przeciwpożarowy, który pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, a nawet dużych strat materialnych i jednocześnie zapewni ochronę wszystkim użytkownikom obiektu. Tego rodzaju inspekcja jest analizą realnego stanu bezpieczeństwa, która pozwala szybko zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości.

W trakcie audytu inspektorzy sprawdzają m.in.

  • procedury postępowania w razie wystąpienia pożaru,
  • dokumentację techniczną,
  • wyposażenie obiektu w systemy pożarowe oraz sprzęt gaśniczy,
  • jak wytyczone są drogi pożarowe,
  • terminowości przeglądów urządzeń mających wpływ na bezpieczeństwo pożarowe,
  • obecności znaków bezpieczeństwa oraz ochrony przeciwpożarowej w obiekcie.

Z czego składa się system przeciwpożarowy?

Instalacje przeciwpożarowe składają się z wielu elementów, których zadaniem jest identyfikacja zagrożenia i szybkie ugaszenie ognia. Zaliczają się do nich:

  • detektory ognia, 
  • czujniki dymu, 
  • centrala sterująca,
  • przewody ze środkiem gaśniczym.

Do stłumienia pożaru stosowana jest substancja w postaci: piany, wody, mgły wodnej lub gazu. Wybór odpowiedniego środka zależy przede wszystkim od typu budynku, materiałów, z którego został zbudowany oraz rodzaju znajdującego się w nim wyposażenia.

ochrona-przeciwpozarowa-w-firmie

Montaż instalacji ppoż. – jak to wygląda? 

Po dokonaniu audytu i zidentyfikowaniu zagrożeń można przejść do kolejnego etapu, jakim jest projektowanie systemu przeciwpożarowego. Specjaliści firmy ELKO mają odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje, dlatego mogą opracować schemat instalacji zgodny z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Każdy projekt spełnia również rygorystyczne normy polskie i zagraniczne, co przekłada się na wysokie bezpieczeństwo inwestycji.

Mając już wszytko zaplanowane, należy wykonać montaż instalacji pożarowej. Również na tym etapie ważne są wysokie kwalifikacje pracowników wykonawcy. Wybierając naszą firmę, masz pewność, że wszystko zostanie zrobione zgodnie z projektem przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i urządzeń. W tym przypadku ważna jest również dokładność, ponieważ wszystkie elementy muszą być ze sobą dobrze połączone. Po zakończeniu montażu przeprowadzamy testy, sprawdzając, czy alarm oraz systemy zraszające działają prawidłowo. Jeśli wszystko jest w porządku, instalacja zostaje przekazana do użytkowania.

Szukasz profesjonalnej firmy elektroinstalatorskiej? Sprawdź ELKO!

Pamiętaj, system ochrony przeciwpożarowej to poważna sprawa, dlatego koniecznie zleć jego wykonanie profesjonalnej firmie. Korzystając z usług ELKO, masz pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane bardzo dokładnie oraz zgodnie z przepisami. Zatrudniamy wyłącznie doświadczonych pracowników, którzy mają niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje. Wykonujemy także montaż instalacji elektrycznych, systemów alarmowych we Wrześni, Obornikach, Luboniu oraz innych miejscowościach na terenie Wielkopolski. Skontaktuj się z nami i poproś o bezpłatną wycenę usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *