Domowy system alarmowy – zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny

systemy alarmowe

O właściwym zabezpieczeniu domu warto pomyśleć już na etapie budowy. Z jednej strony dlatego, że włamywacze mogą dokonać kradzieży okien, grzejników czy drzwi, a z drugiej – przed etapem wykończenia łatwiej będzie ukryć elementy systemu w ścianach. W artykule piszemy więcej na temat budowy systemu alarmowego oraz jego montażu. Wyjaśniamy też, dlaczego warto zainstalować alarm w domu.

Spis treści

Czy warto zakładać alarm w domu?

Nowoczesne systemy alarmowe do domów pełnią dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze – odstraszają potencjalnych złodziei. Wynika to z tego, że poszczególne elementy alarmu są widoczne także z zewnątrz budynku. Już sama obecność zabezpieczeń może skutecznie zniechęcić do wtargnięcia do domu.

Po drugie, alarm warto zamontować po to, aby zwyczajnie informował o tym, że ktoś próbuje dokonać próby włamania. Obecnie urządzenia mogą automatycznie wysłać sygnał do firm ochroniarskich oraz wezwać specjalistyczny patrol. Już samo włączenie się syreny alarmowej jest jednak na tyle przyciągające uwagę, że złodzieje po jej usłyszeniu zwykle szybko wycofują się z posesji.

Główne elementy systemu alarmowego

Na podstawowy system alarmowy do domu składają się trzy widoczne elementy: czujniki ruchu montowane w pomieszczeniach, klawiatura do ustawiania parametrów i uruchamiania oraz sygnalizator alarmowy na ścianie zewnętrznej budynku.

Chcąc omówić cały system nieco bardziej fachowo, należy jednak wyszczególnić następujące podzespoły:

  • centrala alarmowa,
  • manipulator,
  • czujki,
  • sygnalizator alarmowy.

Najważniejszym elementem jest tu centrala, której przejmuje sygnały od urządzeń wykrywających ruch i generuje sygnały wyjściowe (czyli np. załączanie syreny dźwiękowej). Manipulatory, inaczej szyfratory, to niewielkich rozmiarów panele do wprowadzania komend włączających lub wyłączających alarm. Czujki wykrywające zmiany w otoczeniu (ruch, wilgotność, temperatura) decydują o uruchomieniu syreny. Wybór detektorów jest bardzo ważny, gdyż złej jakości produkt może np. powodować fałszywe alarmy. Sygnalizator z kolei emituje dźwięk informujący o próbie włamania.

Alarm bezprzewodowy – czy warto?

Jeszcze do niedawna zainstalowanie alarmu w domu jednorodzinnym, w domku letniskowym czy mieszkaniu wiązało się z koniecznością naruszenia ścian budynku. Montażu dokonywano więc najczęściej na etapie budowy lub przy okazji remontu.

Na szczęście rozwój technologiczny pozwala dziś na zamontowanie urządzenia nawet w gotowych, wykończonych budynkach i mieszkaniach. Wszystko dzięki bezprzewodowym systemom alarmowym. Oprócz braku ingerencji w ściany dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zasilanie na baterie, a nie na prąd. Dzięki temu system nie jest uzależniony od instalacji elektrycznej. Co więcej, taki rodzaj alarmu bardzo łatwo jest też rozbudować o kolejne podzespoły.

Bezprzewodowe systemy alarmowe są zalecane do ochrony mniejszych obiektów, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zakłóceń w komunikacji między poszczególnymi komponentami.

domowy alarm

Montaż alarmów – zaufaj specjalistom

Chociaż montaż systemu alarmowego nie jest prostą czynnością, wiele osób decyduje się na samodzielną instalację. Jest tak, głównie z powodu braku zaufania do firm oferujących te systemy. Niektórzy obawiają się, że fachowcy, znając kody do urządzeń oraz rozmieszczenie i funkcjonalność systemu, mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Jak temu zaradzić? Warto skorzystać z profesjonalnych firm z renomą na rynku. Żadne szanujące się przedsiębiorstwo nie pozwoli sobie na zniszczenie swojej reputacji przez nieuczciwe działania. Z pomocy profesjonalistów warto również korzystać dlatego, że błędnie zamontowany alarm może nie zadziałać odpowiednio w momencie włamania. Zaufaj specjalistom od ELKO oferujących systemy alarmowe w Poznaniu i okolicach.

Chciałbyś założyć system alarmowy w domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami!

Profesjonalnie zamontowane systemy alarmowe w domu, na działce czy w mieszkaniu ochronią przed włamaniem i kradzieżą, a tym samym zapewnią Twojej rodzinie bezpieczeństwo i spokojny sen. Korzystając z usług najlepszych firm, masz pewność, że urządzenie zadziała dokładnie wtedy, gdy będzie to potrzebne. Sprzedażą i montażem systemów alarmowych na terenie Lubonia, Obornik, Wrześni i Poznania zajmuje się firma ELKO. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *