W ostatnich latach obserwujemy intensyfikację ekstremalnych zjawisk pogodowych. W Polsce coraz częściej zmagamy się z powodziami, gwałtownymi burzami i huraganami. Sytuacja ta sprawia, że wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych poważnie obawia się o ich bezpieczeństwo. Z tego powodu w artykule zamieszczamy garść wskazówek związanych z tą sytuacją. Sprawdź, jak chronić panele przed takimi zdarzeniami oraz co zrobić w przypadku ich uszkodzenia – skorzystaj z porad specjalistów!
Spis treści
- Panele fotowoltaiczne a trąby powietrzne i huragany
- Co zrobić z fotowoltaiką podczas powodzi?
- Fotowoltaika podczas silnej burzy: co zrobić?
- Zniszczone panele: jak się z nimi obchodzić?
- Zakładasz fotowoltaikę? Zgłoś się do ELKO!
Panele fotowoltaiczne a trąby powietrzne i huragany
Spośród wszystkich ekstremalnych zjawisk pogodowych to właśnie silne wiatry stanowią największe zagrożenie dla fotowoltaiki. Należy tutaj jednak podkreślić, że same panele są w stanie znieść bardzo dużo. Projektuje się je z myślą o wytrzymywaniu podmuchów dochodzących do prędkości nawet 240 km/h. Jeśli więc zostaną uszkodzone w trakcie huraganu bądź trąby powietrznej, zwykle wynika to z uderzania w nie ciężkiej rzeczy.
W naszej szerokości geograficznej są to jednak rzadkie przypadki, gdyż na chwilę obecną wiatry nawet w podmuchach nie osiągają aż tak dużych prędkości. Dużo częściej do uszkodzenia fotowoltaiki w trakcie występowania tego ekstremalnego zjawiska pogodowego dochodzi z powodu niskiej stabilności konstrukcji, do której zamocowane są panele. Z powyższego powodu zaleca się regularne kontrolowanie jej stanu technicznego, w tym pod kątem ewentualnego obluzowania śrub. Warto to robić także po każdym huraganie. Jednocześnie kluczowe jest to, aby montaż instalacji fotowoltaicznej zlecić specjalistom z doświadczeniem.
Co zrobić z fotowoltaiką podczas powodzi?
Jeśli panele fotowoltaiczne znajdują się na dachu domu, ryzyko ich zalania w wyniku powodzi jest relatywnie niewielkie. Zagrożona jest natomiast podłączona do nich instalacja, która znajduje się w niższych partiach budynku. Co ważne, kluczowe jej elementy, jak np. magazyn energii oraz falownik, zwykle montowane są najniżej, w tym nawet w piwnicach.
Z tego powodu w przypadku występowania poważnego zagrożenia powodziowego, dla bezpieczeństwa należy całkowicie wyłączyć fotowoltaikę. Jeśli dojdzie do zalania elementów instalacji, niewskazane jest jej uruchamianie po ustąpieniu wody, gdyż stanowi to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Należy zlecić przeprowadzenie kompleksowej inspekcji systemu fotowoltaicznego po zalaniu. Fachowcy zweryfikują stan poszczególnych elementów i wykonają niezbędne prace serwisowe oraz konserwacyjne.
Fotowoltaika podczas silnej burzy: co zrobić?
Profesjonalnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna powinna mieć instalację odgromową. Ponieważ na chwilę obecną nie jest to prawny obowiązek, warto upewnić się, że firma wykonująca prace montażowe zabezpiecza cały system na wypadek tego zjawiska atmosferycznego.
Jeśli fotowoltaika ma instalację odgromową, w czasie burzy może pozostać włączona. W razie uderzenia pioruna ładunek niesiony z wyładowaniem atmosferycznym zostanie odprowadzony do gruntu. W przypadku braku takiego zabezpieczenia instalację należy koniecznie wyłączyć, w tym odłączyć od niej wszystkie urządzenia.
Zniszczone panele: jak się z nimi obchodzić?
Trzeba jednak liczyć się z tym, że w wyniku ekstremalnych zjawisk atmosferycznych nawet najlepiej zabezpieczone panele fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli stwierdzisz usterkę jednego z nich, stosuj się do poniższych wskazówek:
- odłącz zepsuty panel (jego użytkowaniem może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów instalacji),
- zgłoś usterkę specjalistycznej firmie zajmującej się serwisowaniem systemów fotowoltaicznych, która wymieni panel na nowy i weźmie na siebie obowiązek utylizacji zdemontowanego elementu,
- kategorycznie unikaj podejmowania prób samodzielnej naprawy paneli.
Zakładasz fotowoltaikę? Zgłoś się do ELKO!
Zlecając montaż instalacji fotowoltaicznej specjalistom, ograniczysz ryzyko jej uszkodzenia w wyniku ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Do tego w razie awarii uzyskasz kompleksowe wsparcie serwisowe. Wszystko to zagwarantuje Ci współpraca z naszą firmą – zgłoś się do ELKO, jeśli planujesz założenie fotowoltaiki! Świadczymy usługi na terenie województwa wielkopolskiego, w tym w takich miastach, jak Puszczykowo, Swarzędz i Śrem. Dostarczamy najlepsze urządzenia i profesjonalnie je montujemy!