Drożejące ceny paliw kopalnych i coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, to najważniejsze, ale nie jedyne powody, dla których warto, abyś zastanowił się nad pozyskiwaniem energii i ciepła dla twojego domu z odnawialnych źródeł energii. Obecnie najpopularniejszymi OZE dla gospodarstw domowych są fotowoltaika oraz pompy ciepła. Czy wiesz, na jakiej zasadzie działają te drugie i dlaczego jeszcze bardziej opłaca się instalować je wraz z panelami? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co polecają nasi eksperci.
Spis treści
- Postaw na ekologiczne rozwiązania
- Budowa i działanie pomp ciepła
- Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką
- Dofinansowanie: co warto wiedzieć?
- Zainwestuj w fotowoltaikę już dziś!
Postaw na ekologiczne rozwiązania
Wysoka emisja zanieczyszczeń to jeden z najważniejszych ogólnoświatowych problemów. Na szczęście coraz więcej ludzi ma tego świadomość i zaczyna działać na rzecz poprawy stanu środowiska. Jednym z tych działań jest instalacja pomp ciepła i fotowoltaiki.
Budowa i działanie pomp ciepła
Pompa ciepła działa na zasadzie pozyskiwania energii cieplnej z otaczającego środowiska, czyli z przyjaznych naturze źródeł odnawialnych. Ciepło pozyskiwane przez pompę służy do ogrzewania wody i domu lub schłodzenia mieszkania podczas upałów. Pompa działa podobnie do lodówki, która pobiera ciepło z produktów umieszczonych wewnątrz i usuwa je na zewnątrz – ale odwrotnie, tzn. pobiera ciepło z otoczenia budynku i doprowadza je do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła:
- wodne,
- gruntowe,
- powietrzne.
Jeżeli energia pobierana jest z powietrza, uzyskane przez instalację ciepło użytkowe transportowane jest po wnętrzach za pomocą instalacji wodnej lub powietrznej. Jeżeli energia cieplna pochodzi z ziemi lub wód gruntowych to ogrzewanie jest rozprowadzane po budynku przez rury wypełnione wodą lub innym płynnym roztworem transportującym ciepło.
Do ogrzania budynku oprócz samej pompy potrzebna jest instalacja magazynująca oraz rozprowadzająca ciepło. Urządzenie składa się zasadniczo z 3 części:
- systemu pobierającego energię cieplną z wybranego źródła,
- pompy, która zależnie od typu urządzenia przekształca pobraną energię w ciepło użytkowe,
- instalacji magazynującej i rozprowadzającej ciepło po domu.
Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką
By pompa działała, musi być podłączona do prądu. Jeśli chcesz by ogrzewanie twojego domu, było jak najbardziej eko, a twoje rachunki jak najniższe, polecamy połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dlaczego wato? Energia elektryczna i ogrzewanie domu pochodzące ze źródeł w 100% odnawialnych to rozwiązanie najkorzystniejsze dla środowiska. Przy tak dużych wzrostach cen energii pozyskiwanych z nieodnawialnych źródeł oraz prognozowanych problemach z ich dostawą własny darmowy prąd znacznie obniży comiesięczne rachunki. Działanie pompy ciepła pozwala też na zużycie większej ilości prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę na własne potrzeby. Jest to opłacalne, ponieważ pozwala na zmniejszenie strat związanych z magazynowaniem energii niezużytej w miesiącach letnich, a potrzebnych zimą, gdy produkcja prądu jest niższa.
Podsumowując, łącząc panele słoneczne z pompą ciepła, zyskujesz:
- zmniejszenie swojego śladu węglowego,
- niższe rachunki,
- uniezależnienie od zewnętrznych dostawców energii,
- bezobsługową instalację grzewczą,
- brak konieczności składowania opału,
- możliwość skorzystania z dofinansowań.
Dofinansowanie: co warto wiedzieć?
Jeśli zainwestujesz w instalację pompy ciepła razem z fotowoltaiką możesz skorzystać z dostępnych dofinansowań, której mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń dzięki wymianie źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Obecnie dostępne inicjatywy pozwalające na finansowanie instalacji fotowoltaicznej i wymiany źródła ogrzewania dla gospodarstw domowych to:
- ogólnopolski program rządowy „Czyste powietrze”,
- program „Mój prąd” lub „Moje ciepło”,
- pogram dla gmin z uchwałą antysmogową „Stop Smog”,
- ulga termoizolacyjna odliczana od podatku w przypadku montażu paneli słonecznych lub pomp ciepła.
Ponadto warto pamiętać o lokalnych programach gminnych i miejskich.
Zainwestuj w fotowoltaikę już dziś!
Czystsze środowisko i ulga dla twojego portfela – już wiesz, dlaczego wato zainwestować w duet panele fotowoltaiczne plus pompa ciepła. Nie czekaj i już teraz skorzystaj z usług naszej firmy. ELKO działa na rynku elektroinstalatorskim od 2009 roku. Zakładamy fotowoltaikę w Kórniku, Środzie Wielkopolskiej i we Wrześni. Zapraszamy do kontaktu w sprawie szczegółowej oferty.