Odnawialne źródła energii to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie w każdym domu. Odpowiednie przygotowanie całej instalacji fotowoltaicznej i montaż urządzeń, jakimi są panele słoneczne, wymaga profesjonalnej organizacji prac. Wiele osób decydujących się na tego typu inwestycje powinno wiedzieć o ryzyku wystąpienia pożaru oraz jego przyczynach. Sprawdź, jak odpowiednio przygotować instalację elektryczną i na co zwrócić szczególną uwagę.
Spis treści
- Bezpieczeństwo pożarowe fotowoltaiki
- Prawo budowlane a moc instalacji
- Jak prawidłowo zainstalować panele?
- W jaką gaśnicę warto się wyposażyć?
- Poznaj porady ekspertów ELKO
- Masz wątpliwości co do fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami!
Bezpieczeństwo pożarowe fotowoltaiki
Przyczyną pożaru paneli słonecznych mogą okazać się kwestie wewnętrzne i zewnętrzne. Największą gwarancją bezpieczeństwa fotowoltaiki jest wykonanie prawidłowego projektu instalacji. Bezbłędny montaż, wykorzystanie wysokiej jakości komponentów, a także dokumentacja techniczna zawierająca niezbędne pomiary i badania. Ilość pożarów zarejestrowana na terenie kraju w ostatnim roku wykazuje niewielki odsetek udziału w nich instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że w przypadku profesjonalnego wykonania prac montażowych system fotowoltaiki jest bardzo bezpieczny. Najczęstszym powodem powstania pożaru jest zwarcie w instalacji, uderzenie pioruna lub błędne rozłączanie. Przeciążenia w panelach słonecznych mogą nastąpić również w momencie ich niskiej jakości wykonania, bądź przy wykorzystaniu niewłaściwego zabezpieczenia systemu elektrycznego. Źle dobrane przewody, słabej jakości wtyczki lub brak bezpieczników i wyłączników to kolejne z możliwych przyczyn pożaru.
Prawo budowlane a moc instalacji
Całkowite bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej określają odpowiednie normy prawne. Mówią one o braku uzyskiwania pozwolenia na montaż paneli słonecznych o mocy nie większej niż 50 kW. Jednak w przypadku mocy elektrycznej większej niż 6,5 kW występuje obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych zgodności z wymaganiami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Oznacza to, że wszystkie instalacje fotowoltaiczne muszą być zaprojektowane i zamontowane zgodnie z normami określonymi w przepisach techniczno-budowlanych. Powinny również spełniać podstawowe wymagania odnoszące się do obiektów budowlanych, określonych w rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady UE Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku.
Jak prawidłowo zainstalować panele?
Prawidłowo wykonana fotowoltaika wymaga przeprowadzenia prac doświadczonych specjalistów. Istotne jest odpowiednie zaprojektowanie całego systemu, który często wiąże się ze zmianami istniejącej już instalacji elektrycznej. Warto jest wybrać firmę, która ma wiedzę w tworzeniu ich od podstaw. Mimo posiadanej wiedzy nie należy wykonywać montażu paneli słonecznych osobiście. Zakład energetyczny może odmówić przyłączenia instalacji ze względu na brak uprawnień. Do wykonania montażu należy posiadać certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego do przeprowadzania procesów montażowych instalacji, jaką jest fotowoltaika. Istotne jest także posiadanie uprawnienia budowlanego w zakresie instalacji urządzeń elektroenergetycznych.
W jaką gaśnicę warto się wyposażyć?
Podczas wystąpienia pożaru pierwszym krokiem jest odłączenie dopływu prądu od instalacji fotowoltaicznej. Do gaszenia wykorzystywana jest głównie woda, która przewodzi prąd, dlatego jest to niezbędnym elementem akcji gaśniczej. Moduły fotowoltaiczne są trudnopalne i nie powodują rozprzestrzeniania się ognia. Środki gaśnicze należy wykorzystywać bezpośrednio na nie w przypadku zapalenia dachu. W domach, gdzie występuje fotowoltaika ważne jest także posiadanie gaśnicy zawierającą co najmniej 4 kg proszku gaśniczego. Pozwala ona na bezpieczne gaszenie instalacji elektrycznej w odległości 1 m.
Poznaj porady ekspertów ELKO
Najważniejszą czynnością podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystanie wysokiej jakości certyfikowanych paneli słonecznych topowych producentów — Qcells, TrinaSolar, LG. Podczas właściwego podpięcia instalacji do sieci zasilania istotne jest także przygotowania odpowiedniej dokumentacji.
Masz wątpliwości co do fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami!
Jeśli myślisz o inwestycji w system, jakim jest fotowoltaika — z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania. Jako zespół profesjonalistów wykonujemy montaż paneli słonecznych na terenie Poznania, Wrześni, Puszczykowa, Swarzędza i Mosiny. Skontaktuj się z nami, by przeprowadzić wstępny kosztorys i zaplanować projekt instalacji.