Bez sprawnej domowej instalacji elektrycznej trudno nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Jeżeli zastanawiasz się, jak zapobiec awariom sieci – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W dalszej części tekstu zaprezentujemy Ci garść porad i informacji, które pomogą Ci cieszyć się stałymi dostawami prądu i niezakłóconym działaniem najważniejszych urządzeń. Przedstawimy kilka najważniejszych zagrożeń oraz najprostsze metody ich eliminacji. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Domowa instalacja elektryczna
- Jak zabezpieczyć instalację przed dziećmi?
- Instalacja w kuchni i łazience a wilgoć
- Pamiętaj, izolacja to podstawa!
- Jak postępować z uszkodzoną instalacją?
- Skorzystaj z pomocy fachowców ELKO
- Zakładamy i modernizujemy instalacje elektryczne!
Domowa instalacja elektryczna
Głównym zadaniem domowej instalacji elektrycznej jest bezpieczne rozprowadzenie prądu zmiennego z sieci rozdzielczej do odbiorników. Jest ona zbudowana z mniejszych fragmentów – obwodów, obejmujących ściśle określoną liczbę punktów oświetleniowych lub gniazd. Dzięki podziałowi możliwe staje się ograniczenie skutków nieprzewidzianych awarii, a także ryzyko nadmiernego obciążenia sieci. Jeżeli jednak do przeciążenia dojdzie, możemy liczyć na zabezpieczenie w postaci popularnego bezpiecznika – wyłącznika nadmiaro-prądowego.
Jak zabezpieczyć instalację przed dziećmi?
Pomimo obecności elementów ochronnych prąd elektryczny o napięciu 230 V wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika. Na porażenie szczególnie narażone są dzieci, które jeszcze nie znają (lub po prostu nie zachowują) zasad bezpieczeństwa. Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia instalacji jest zainstalowanie modeli gniazdek ze specjalnymi przesłonami torów prądowych. Zasłona otwiera się wyłącznie w wyniku nacisku obu bolców wtyczki, co uniemożliwia wetknięcie do wnętrza długopisu bądź też kredki.
Instalacja w kuchni i łazience a wilgoć
Elementy domowej instalacji elektrycznej zlokalizowane w kuchni i łazience są w największym stopniu narażone na działanie wilgoci. Aby zapobiec porażeniu, zaleca się zachowanie strefowego rozmieszczenia odbiorników (strefy 0-II), w których nie wolno montować gniazd, łączników oświetleniowych, bądź też puszek łączeniowych. W trosce o bezpieczeństwo warto również skorzystać z oferty gniazd bryzgoszczelnych. Są one wyposażone w klapkę oraz uszczelkę, które zapobiegają wnikaniu wody.
Pamiętaj, izolacja to podstawa!
Każdy z przewodów wchodzących w skład domowych instalacji elektrycznych pokryty jest powłoką izolacyjną. Do jej zadań należy zarówno ochrona przed porażeniem, jak i zabezpieczenie samego kabla przed wilgocią i szkodliwym działaniem rozmaitych substancji. Zapewnieniu odpowiedniego poziomu izolacji może także posłużyć termokurczliwa rurka lub specjalistyczna taśma – obowiązkowe akcesorium w skrzynce każdego elektroinstalatora.
Jak postępować z uszkodzoną instalacją?
Niesprawna instalacja elektryczna stwarza ryzyko porażenia, uszkodzenia podłączonych do niej urządzeń, a nawet pożaru. Jeżeli zauważysz pierwsze symptomy awarii, nie bagatelizuj sytuacji i bezzwłocznie odetnij dopływ prądu do danego obwodu. W dalszej kolejności odłącz od gniazdek wszystkie urządzenia. Nie próbuj niczego naprawiać samodzielnie – chyba że przyczyna problemu jest naprawdę błaha (np. przepalona żarówka lub wybite „korki”). W celu identyfikacji źródła usterki oraz jej usunięcia skontaktuj się ze specjalistami.
Skorzystaj z pomocy fachowców ELKO
Jeżeli szukasz elektroenergetyka na terenie województwa wielkopolskiego, skorzystaj z usług fachowców z ELKO. Od 2009 roku profesjonalnie montujemy i naprawiamy instalacje elektryczne w Poznaniu, Luboniu, Śremie, Mosinie i okolicznych miejscowościach. Czynności naprawcze w zakresie okablowania mieszkań, domów i obiektów przemysłowych poddajemy indywidualnej wycenie. Koszt zlecenia ustalamy po określeniu zakresu oraz realnych uwarunkowań robót.
Zakładamy i modernizujemy instalacje elektryczne!
Nawet najmniejsza usterka domowej elektryki to duże zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Pomimo licznych zabezpieczeń, zachowywanie środków ostrożności to podstawa. Dotyczy to zarówno prawidłowego rozmieszczenia odbiorników, jak i odpowiedzialnego ich użytkowania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania awariom stanowi modernizacja sieci. Jeżeli chcesz unowocześnić instalacje elektryczne na terenie Wrześni, Swarzędza lub Poznania, koniecznie zapoznaj się z ofertą ELKO, a także naszymi referencjami. Zapraszamy do kontaktu!