Czy fotowoltaika działa nocą i w pochmurne dni? Podpowiadamy!

fotowoltaika-dzialanie

Rozwój instalacji fotowoltaicznych sprawił, że dziś każdy może zbudować małą prywatną elektrownię produkującą prąd np. dla domu jednorodzinnego. Jednocześnie jednak fotowoltaika wciąż budzi dużo wątpliwości związanych z jej wydajnością. Wiele osób zastanawia się m.in. czy panele działają w pochmurne dni oraz nocą. W artykule odpowiadamy na te pytania oraz wyjaśniamy, z jakich rozwiązań można skorzystać, aby maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej – zapraszamy do lektury!

Spis treści

Działanie paneli fotowoltaicznych i ich wydajność

Elementy te są zbudowane z wielu ogniw, z których każde jest zestawem dwóch krzemowych płytek tworzących półprzewodnikowe złącze P-N (mają przeciwne ładunki elektryczne). Docierająca do nich energia słoneczna, czyli promieniowanie elektromagnetyczne Słońca, zostaje pochłonięta, co skutkuje „wybiciem” elektronów zgromadzonych w półprzewodniku. W wyniku ich ruchu z jednej płytki do drugiej generowana jest energia elektryczna. Ma ona jednak postać prądu stałego, który przed dostarczeniem do budynku musi zostać przekształcony na zmienny. Za proces ten odpowiada inwerter (falownik) podłączony do instalacji fotowoltaicznej.

Pomijając parametry techniczne paneli, na ich wydajność duży wpływ ma miejsce montażu oraz warunki pogodowe. Do kluczowych aspektów należy zaliczyć:

  • kąt nachylenia oraz orientację względem stron świata,
  • poziom nasłonecznienia zależny od warunków pogodowych, pory roku oraz ewentualnych obiektów w sąsiedztwie, które czasowo mogą rzucać cień na ogniwa,
  • temperaturę powietrza – optymalna wynosi około 25°C (powyżej tej wartości wydajność stopniowo spada, a poniżej rośnie).

Pochmurna pogoda a wydajność paneli solarnych

Ponieważ panele do pracy potrzebują energii słonecznej, a w naszej szerokości geograficznej często mamy pochmurne dni, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje w takich warunkach. Z oczywistych względów jej wydajność będzie wtedy niższa niż w czasie bezchmurnej pogody, jednak spadek ten jest relatywnie niski. To efekt ogromnego postępu w zakresie technologii produkcji ogniw.

Współczesna fotowoltaika zachowuje wysoką sprawność w czasie niepogody. Jest ona w stanie z dużą skutecznością wykorzystywać światło rozproszone, w tym odbite od chmur. Z tego powodu nawet w czasie pochmurnych dni dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna może w znacznej części pokryć zapotrzebowanie budynku na prąd.

Czy panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd w nocy?

Po zapadnięciu zmroku światło słoneczne przestaje docierać do powierzchni ziemi, a więc od tego momentu instalacja fotowoltaiczna pozostaje nieaktywna aż do wschodu słońca. Jest to problem szczególnie w okresie zimowym, gdy noce są długie, a dni relatywnie krótkie i do tego często pochmurne. Zimą także zapotrzebowanie budynków na prąd jest większe, a fotowoltaika produkuje go znacznie mniej niż latem.

Z powyższego powodu osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą zostać tzw. prosumentami. Latem, w czasie najwyższej wydajności paneli, nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej „przesyłają” do sieci. Z kolei zimą, gdy wydajność fotowoltaiki spada, mogą nieodpłatnie korzystać z dużej części oddanego wcześniej prądu. Dzięki temu rozwiązaniu nawet w okresie zimowym instalacja taka generuje oszczędności!

pochmurne-dni

Jak skorzystać z energii słonecznej po zmierzchu?

Opisane wyżej rozwiązanie często określa się mianem wirtualnego magazynu energii. Można pobierać z niego prąd przez cały rok – zawsze wtedy, gdy jest potrzebny. Jednak istnieje także opcja magazynowania we własnym zakresie nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Gromadzi się ją w akumulatorach podłączonych do instalacji elektrycznej w domu lub firmie. Ich pracą może zarządzać system, który automatycznie przełącza się na nie po zapadnięciu zmierzchu, gdy fotowoltaika przestaje pracować.

ELKO – odpowiadamy na pytania dotyczące fotowoltaiki

Zainteresował Cię temat instalacji fotowoltaicznych i chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Skontaktuj się z ELKO – mając ogromne doświadczenie w tej branży, odpowiemy na wszystkie pytania. Od wielu lat zajmujemy się montażem fotowoltaiki i dostarczaniem nowoczesnych paneli wraz z elementami instalacji. Świadczymy usługi na terenie Kórnika, Mosiny, Poznania i innych miast województwa wielkopolskiego – skorzystaj z nich już dziś i ciesz się darmowym prądem z czystego źródła energii!