Akumulatory do fotowoltaiki: podpowiadamy, jak magazynować energię słoneczną

fotowoltaika

Wbrew pozorom instalacje fotowoltaiczne składają się nie tylko z paneli PV oraz inwertera, lecz także częściej również z akumulatorów, które stają się podstawowym elementem dobrze zaplanowanej inwestycji. Modele fotowoltaiczne są przeznaczone do gromadzenia energii w trakcie jej generowania przez panele PV, kiedy to podaż znacznie przewyższa zapotrzebowanie. Mogą się ładować w trakcie aktywnej pracy, jak i wydatkować zamkniętą w nich energię do zasilenia różnych odbiorników prądu. Jak działają akumulatory fotowoltaiczne? Czy ich zastosowanie jest niezbędne? Omawiamy w najmniejszych szczegółach każde zagadnienie związane z fotowoltaiką.

Spis treści

Instalacja off-grid: sposób na nadwyżki energii

Do niedawna fotowoltaika służyła między innymi do zmniejszania kosztów energii elektrycznej w formie on-grid, kiedy to odbiorca prądu ma do dyspozycji stałe przyłącze do sieci elektrycznej. To standardowe rozwiązanie wybierane zdecydowanie najczęściej przez praktycznie wszystkich, zarówno mieszkańców dużych miast, jak i małych miejscowości. Rzadszym wariantem, co nie oznacza, że gorszym, jest instalacja off-grid, w której inwestor nie podłącza swojego domu lub innego obiektu budowlanego do sieci energetycznej. W rezultacie można zupełnie uniezależnić się od dostawcy energii. Tu jednak nasuwa się trudne pytanie – skoro panele PV generują energię wyłącznie w trakcie ich pracy, to co się dzieje w nocy? Można zakładać, że nie da się wówczas korzystać z odbiorników elektrycznych, tak naprawdę jednak wystarczy instalacja akumulatorów. Warto tym samym poznać je nieco bliżej.

Czy warto magazynować energię w akumulatorach?

Zdecydowanie tak! Jak udowadniają użytkownicy magazynów energii, możliwość zupełnej rezygnacji z przyłącza energetycznego jest jednym z największych zalet, lecz nie jedynym. Tak naprawdę jest ich znacznie więcej, a wszystkie wynikają głównie z ich budowy. W instalacjach on-grid generujących w trakcie pracy więcej energii niż zużywa jej dane gospodarstwo domowe, następuje sprzedaż nadwyżki do zakładu energetycznego. Można ją co prawda wykorzystać, jednak nie w ilości równej oddanej, lecz pomniejszonej o 20%, co stanowi poniekąd formę opłaty dla zakładu energetycznego, która ma pokryć np. koszty związane z przesyłem. Inwestor może wykorzystać rzeczone 80% przez łącznie 12 miesięcy. Tu czeka jedna, spora pułapka – jeśli przekroczysz zimą wartość oddaną dostawcy prądu np. latem, będziesz musiał zakupić standardową energię sieciową po zwykłej, konsumenckiej stawce.

panele-fotowoltaiczne

Dobierz odpowiedni akumulator do instalacji

Najważniejsze jest, aby wybrać akumulator odpowiednio dopasowany do danej instalacji. Należy kierować się między innymi jego pojemnością (lub całego, kompletnego zestawu) i dopasować ją do zapotrzebowania prądowego gospodarstwa. Istotna jest także sprawność, która mówi o zdolności magazynowania energii w stosunku do jej pobierania (strata wynosi około 5-10%) oraz funkcja pracy cyklicznej. W skrócie fotowoltaika nie działa ciągle, lecz tylko momentami, kiedy to jest w stanie wygenerować odpowiednio duża ilość energii z promieni słonecznych. Warto także zwrócić uwagę na odporność akumulatora na głębokie rozładowanie oraz wytrzymałość.

Ile akumulatorów może zasilić dom?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w tym zagadnieniu nie istnieją żadne ograniczenia poza technicznymi danego producenta. W przypadku małego zapotrzebowania można zdecydować się na jeden akumulator o średniej pojemności, a w przypadku domów dużych – nawet na cztery o znacznie większej pojemności. Warto przeprowadzić wymagane obliczenia wraz z profesjonalną firmą przeprowadzającą proces montażu.

Mamy doświadczenie w rozwiązaniach dla fotowoltaiki

Bardzo istotny jest sposób montażu. W ELKO od lat zwiększamy nasze doświadczenie i staramy się dopasowywać do wymagań rynkowych. Słyniemy między innymi z montażu i wdrażania akumulatorów fotowoltaicznych w sposób zawsze zgodny z oczekiwaniami klientów i aktualnymi możliwościami technicznymi. Skorzystaj z naszych usług już dziś i powierz nam stworzenie prawidłowej instalacji. Klienci doceniają szybką realizację oraz bezpieczeństwo na każdym etapie wykonywania poszczególnych usług.

Dodaj komentarz